Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Publikacje
publikacje

"Świt innowacyjnego społeczeństwa. Trendy na najbliższe lata"

Publikacja podejmuje temat nowych zjawisk i idei zachodzących w Polsce w obszarze innowacji. Analizuje system zbierania danych dotyczących innowacyjności, bariery społeczne związane z tworzeniem i dyfuzją innowacji. Dostarcza także najbardziej aktualnych danych statystycznych na temat innowacyjności w Polsce.

 

 

 

"Dlaczego warto wykorzystywać popytowe podejście do tworzenia innowacji?"

Publikacja obejmuje szeroką tematykę związaną z kształtowaniem się i wdrażaniem popytowego podejścia do tworzenia innowacji. Zawarto w niej definicję innowacji popytowych a także najważniejsze nowe koncepcje takie jak: open innovation, user-driven innovation (UDI), design thinking. Rozważania teoretyczne zostały wzbogacone o wskazówki dla przedsiębiorców i przykłady zastosowania podejścia popytowego.

 

 

 "Popytowe podejście do tworzenia innowacji – doświadczenia krajów skandynawskich"

Książka obejmuje trzy opracowania nt. popytowego podejścia do tworzenia innowacji, polegającego na pozostawaniu w kontakcie z końcowym użytkownikiem innowacji na każdym etapie procesu jej opracowania i wdrożenia. Klienci i konsumenci stanowią sedno tego podejścia, a ich rola jako źródła innowacji i partnera przedsiębiorstw w dziedzinie badań i rozwoju staje się coraz ważniejsza.

 

 

"Innowacje popytowe, czyli jak tworzy się współczesne innowacje"

Publikacja wychodzi naprzeciw aktualnym potrzebom przedsiębiorców pokazując możliwości tworzenia innowacji w oparciu o dialog firmy z podmiotami otoczenia zewnętrznego. Trzy koncepcje innowacyjności: Open Innovation, User Driven Innovation i Design Thinking, wskazują w jaki sposób poszukiwać źródeł innowacyjności poza przedsiębiorstwem. Omówiono korzyści i zagrożenia wynikające z tych koncepcji, podstawowe metody i techniki ułatwiające ich wdrożenie oraz przykłady kilkunastu firm, które wykorzystały podejście popytowe.
 

 

„Zwiększanie świadomości przedsiębiorców z zakresu korzyści płynących z popytowego podejścia do innowacji (User-Driven Innovation)"

Celem opracowania zrealizowanego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki jest zaproponowanie instrumentów popularyzacji oraz wspierania rozwoju koncepcji User-Driven Innovation w Polsce.

 

 

 

 

 


inne polecane:

"Crowdsourcing. Jak angażować konsumentów w świat marek"

Crowdsourcing to stosunkowo nowe zjawisko polegające na kreowaniu nowych produktów, ulepszaniu istniejących i proponowaniu innowacyjnych rozwiązań w oparciu o mądrość konsumentów. Publikacja „Crowdsourcing. Jak angażować konsumentów w świat marek” pod redakcją Jana Kasprzyckiego-Rosikonia i Jacka Piątkowskiego pozwala lepiej je zrozumieć i wykorzystać w praktyce.

 

 

"Trendologia. Niezbędny przewodnik po przełomowych ideach"

Nie masz pojęcia, o co chodzi, gdy mowa o „mądrości tłumów” lub „ekonomii doświadczeń”? Warto sięgnąć do "Trendologii". Wiele z przedstawionych w książce idei czy trendów ma bezpośredni związek z innowacyjnością, zmianami zachodzącymi w gospodarce czy z procesami, które zachodzą w Unii Europejskiej.

 

 

 

"Makrowikinomia"

Wikipedia to unikalny model współpracy, wymiany idei i dzielenia się wiedzą. Czy można go wykorzystać w innych dziedzinach życia i w gospodarce? Don Tapscott i Anthony D. Williams przekonują, że zasady symbolizujące Wikipedię zmienią światową gospodarkę, naukę i reguły rządzące życiem społecznym. Połączenie zaangażowania i wiedzy sieci społecznej rozproszonej po całym świecie to w ich opinii niewyczerpane źródło innowacyjnych pomysłów i szansa na zmianę.

 

 

 

„Za darmo. Przyszłość najbardziej radykalnej z cen

Za darmo wyszukujemy w Google. Nie płacimy za korzystanie z poczty elektronicznej, ani za plotkowanie na Facebooku. Czytamy bezpłatnie Portal Innowacji. Jak to wszystko działa i z czego się utrzymuje?! Nad fenomenem nowej, darmowej ekonomii zastanawia się Chris Anderson, redaktor naczelny „Wired”. Autor prezentuje różne modele funkcjonowania biznesów, w których usługi są za darmo lub za grosze. Jednym z nich jest subsydiowanie krzyżowe, gdy cena jednego produktu pozwala zaoferować drugi (praktycznie) „za darmo”.

 

 

„Nowa era innowacji”

We wdrażaniu innowacji we współczesnej gospodarce w coraz większym stopniu uczestniczy klient, a firma powinna poszerzać współpracę z innymi przedsiębiorstwami – taka jest konkluzja niniejszej publikacji. Autorzy proponują nowe podejście do analizy innowacji: nie pokazują przełomowych odkryć i charyzmatycznych liderów. Przeciwnie – obserwacja zjawisk biznesowych prowadzi do przekonania, że udane innowacje płynnie przechodzą w efekty widoczne w działaniu. Analizują dziesiątki przykładów firm (m.in. Google, Starbucks, Honeywell, ING, wiele firm z Indii) i rozwiązań (m.in. portale społecznościowe), wskazując dobre praktyki, a także błędne decyzje zarządzających.

 

„Open Services Innovation: Rethinking Your Business to Grow and Compete in a New Era”

Usługi stanowią coraz większą część gospodarki. A jak w tym sektorze sprawdza się koncepcja otwartych innowacji? Henry Chesbrough postanowił przyjrzeć się temu zagadnieniu. Przekonuje, że otwarte innowacje to świetny sposób na transformację biznesu od firmy koncentrującej się na produkcji w stronę przedsiębiorstwa opierającego swoją przewagę konkurencyjną o usługi. Najlepiej robić to, posługując się teorią otwartej innowacji, czyli – we współpracy z dostawcami, klientami oraz pozostałymi partnerami przedsiębiorstwa.

 

 powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości