Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/04/09 15:05:05
Teczka Trendów

 

Różnorodność oczekiwań ów, wymusza na producentach elastyczność w tworzeniu ofert, jak i poszerzanie jej palety. Aby zminimalizować ryzyko działań biznesowychwarto poznać świat konsumenta.

Na podstawie dogłębnego researchu i analizyrynku w co angażują się konsumenci, a co odrzucają,firma badawcza 4P research mix przygotowała raport „Teczka Trendów 2012” omawiający dokonujące się zmiany i najnowsze trendy konsumenckie. Wskazała tam 10 trendów, które mają lub będą miały znaczenie na polskim rynku.

SPRYTNY - trend przejawiający się większą oszczędnością ów. Mniej marnują, więcej naprawiają, docenili uroki domowych wyrobów, są bardziej rozważni i pragmatyczni, pragną odzyskać większą kontrolę nad swoim życiem, m.in. poprzez kontrolę tego co, kiedy, gdzie i w jaki sposób konsumują oraz co i od kogo kupują. Wykorzystują do tego narzędzia takie jak porady on-line, porównywarki cenowe, serwisy z opiniami, aplikacje z listą zakupową w telefonie, portale zakupów grupowych, agregatory ofert. Rosną tym samym w siłę sieci dyskontowe i marki własne, powstają także kolejne e-sklepy bo sprytny poszukuje wygodniejszych sposobów dokonywania zakupów.

ZAKUPOWE SAFARI - trend w którym nie chodzi tylko o kupowanie produktów, ale o poszukiwanie zabawy, przeżyć, radości z doświadczania. Konsumenci poszukują atrakcji, nie chcą, aby codzienne czynności były żmudne i męczące. Zakupy stają się rodzajem rozrywki, sportem, polowaniem dlatego rozwijają się sklepy pop-up, powstają limitowane serie, strony z próbkami i inne działania mające na celu tworzenie nowych sytuacji zakupowych.

SCYFROWANI to trend narastający wraz z rozwojem technologii, dostępnością mobilnego Internetu i smartfonów. Polega na dążeniu do bycia ciągle „podłączonym”. Klienci oprócz możliwości dostępu do Internetu 24/7 oczekują licznych atrakcji, gier i ułatwień w codziennym życiu. Przejawia się to zastępowaniem relacji międzyludzkich przez cyfrowe kioski samoobsługowe, liczne aplikacje na smartfony wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości i grywalizacji.

WYLOGOWANI to reakcja na trend technologizacji życia. Polega na ograniczaniu korzystania z nowoczesnych technologii, na szukaniu chwil wytchnienia. „Zmęczenie” internautów, deficyt więzi międzyludzkich, przewartościowanie stylu życia przyczyniają się do inicjatyw mających na celu np. czasowe wyłączenie telefonu komórkowego, akcje typu „tydzień bez Internetu”, czasowe blokowanie serwisów społecznościowych, tym samym pojawia się usług „poza zasięgiem”.

ECO2 to trend związany ze zmianami klimatycznymi i wyczerpywaniem się naturalnych surowców i źródeł energii. Oznacza ograniczanie konsumpcji, marnotrawstwa, ponowne używanie rzeczy, recykling. Przejawia się w nowych ekologicznych surowcach i materiałach, organicznych produktach, modzie eko, oddolnych inicjatywach konsumenckich i korporacyjnych. Potencjał trendu to m.in. ekologiczne produkty, usługi, budynki, instytucje, eko-miasta.

LOKALNIE IDEALNIE to zwrot ów w stronę lokalnych produktów. Lokalne pojmowane jako lepsze, zdrowsze, bardziej naturalne. Jest to jednocześnie rezultat znudzenia ofertą masowych marek, podejrzliwością wobec dużych koncernów, obawami wobec GMO itp. a także świadomości ekologicznej ów. Przejawia się m.in. zainteresowaniem źródłem pochodzenia produktów, kupowaniem lokalnych produktów spożywczych, sposobem wytwarzania, dostawami produktów od lokalnych hodowców, reaktywacją biobazarów, sięganiem do tradycji lokalnych przez restauracje.

Trend RETRONOWOCZEŚNI polega na upodobaniu produktów stylizowanych na dawne w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, to poszukiwanie autentycznych, unikalnych produktów, z historią, z klasą, dobrze zaprojektowanych. Trend napędza znużenie masową ofertą, chęć wyróżnienia się i bycia innym. Potencjał tego trendu to m.in. opakowania i dizjan produktów, tworzenie nowych marek z elementami retro, rozwiązania i aplikacje technologiczne nawiązujące do dawnych technologii.

SPOŁEM to trend kładący nacisk na „bycie razem”, robienie czegoś razem, poszukiwanie bliskości podobnych sobie. Rozwija się głównie dzięki możliwościom stwarzanym przez nowe technologie komunikacyjne i media społecznościowe ale także z powodu rozczarowania płytkością relacji sieciowych. Przykładem mogą być różne inicjatywy sąsiedzkie: ekologiczne, twórcze, rewitalizacja przestrzeni miejskiej czy rozrywka w grupie nieznajomych o podobnych zainteresowaniach. Potencjał tego trendu to odwoływanie się do współdziałania, nastawienie na „my” a nie na „ja”, tworzenie społeczności wokół wspólnej pasji, idei czy marki.

DOBRYM BĄDŹ! to trend związany z większą odpowiedzialnością społeczną oczekiwaną od wszystkich (także od samych siebie). Zawiedzeni, nieufni, coraz lepiej poinformowani konsumenci w coraz większym stopniu oczekują od biznesu odpowiedzialności. Sami też chętnie włączają się w dobroczynne działania jednak muszą być one „świeże” i angażujące. Przejawia się to poprzez oddolne, spontaniczne akcje (organizujące się w Internecie), dobrowolne oznaczenia i certyfikaty produktów, popieranie marek „odpowiedzialnych” społecznie lub ekologicznie.

NIEGRZECZNI to trend polegający na pozwoleniu sobie na „małe grzeszki” od czasu do czasu (jedzenie smaczne choć niezdrowe), na bycie czasem niepoprawnym i nieodpowiedzialnym (np. noszenie futra), na zachowania egoistyczne (obdarowywanie samego siebie prezentami).  Potencjał trendu to m.in. „niezdrowe” produkty spożywcze ale w małych porcjach, produkty dla dzieci w wersji „dorosłej”, „śmiałe” skojarzenia w reklamach, insighty produktowe i komunikacyjne oparte na egoizmie.

Szersze informacje na temat przedstawionych trendów znaleźć można na Kartach Trendów 2012, które są bezpłatnym podsumowaniem raportu „Teczka Trendów 2012”. Materiały dostępne są na stronie:http://www.4prm.com/trendy/teczka_trendow.html

Autor:Agnieszka Katowicz 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości