Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/11/07 08:57:00
Design... do usług! Jak zacząć projektowanie usług?

W dniach 12 - 13 grudnia w Katowicach odbędzie się pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja poświęcona service design "Design… do usług! Jak zacząć projektowanie usług?" Konferencja adresowana jest do projektantów, przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji publicznych zainteresowanych rozwojem usług w firmach, e-usługach, sektorze ochrony zdrowia, edukacji i instytucjach publicznych.

Projektowanie usług to wciąż stosunkowo młoda i mało znana w naszym kraju dziedzina. Polega na usprawnianiu działania np. instytucji, zakładu czy sklepu, by świadczone przez nie usługi były najwyższej jakości, przyjazne dla klientów, ale też i przynoszące maksymalne profity przedsiębiorcy. Dobre zaprojektowanie usług staje się dziś rynkową koniecznością. Znaczenie usług w światowej gospodarce gwałtownie wzrasta. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych ich udział w tworzeniu PKB przekracza 75 %. Jednocześnie, klienci firm i instytucji stają się coraz bardziej wymagający i oczekują jak najlepszej oferty dostosowanej do ich potrzeb. Coraz więcej firm i instytucji zdaje sobie sprawę, że odpowiednio wykorzystując wiedzę i odczucia klientów, można stworzyć usługę, z której ludzie chcą korzystać i którą cenią, a co za tym idzie, częściej z niej korzystają. Projektując usługi osiągamy dużo więcej jako i instytucja – budujemy silną markę i zadowolenie społeczne.

Konferencja będzie więc doskonałą okazją by poznać sposoby pracy specjalistów projektowania usług. Będzie można wysłuchać największych polskich i zagranicznych ekspertów w tej dziedzinie m. in. z Design Wales czy Design Council. Przedstawione zostaną europejskie doświadczenia w dziedzinie service design, przykłady udanych inicjatyw dotyczących projektowania usług, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Oprócz wykładów konferencja będzie składać się z kilku sesji warsztatowych, gdzie w praktyce będzie można zgłębić niezbędny w dziedzinie projektowania usług. Konferencja umożliwi zarówno projektantom, przedsiębiorcom jak i przedstawicielom instytucji publicznych zapoznanie się z najważniejszymi współczesnymi osiągnięciami service design.

Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają osoby zainteresowane rozwojem usług w:

  • sektorze ochrony zdrowia,
  • e-usługach,
  • firmach,
  • edukacji,
  • instytucjach publicznych.

W czasie konferencji odbędzie się również gala wręczenia nagród DME_Design Management Europe Award. To jedyna europejska nagroda przyznawana w dziedzinie zarządzania designem. W roku 2012 po raz pierwszy w historii konkursu nagroda trafiła do polskiej instytucji publicznej – otrzymał ją Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego za projekt Design Silesia.

Design Silesia - prekursor projektowania usług w Polsce

W Polsce service design to wciąż raczkująca dziedzina. Na razie rozwijana jest głównie w sektorze prywatnym. Design Silesia, projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, jako pierwszy podjął się tematu projektowania usług dla instytucji publicznych. W tym celu powołano innowacyjne zadanie "Design... do usług!", którego pilotażowa edycja odbyła się w zeszłym rok przy współpracy z Design Wales, największym ośrodkiem service design w Europie. W tym roku rozpoczęto drugą edycję pracy nad usługami w kolejnych trzech instytucjach publicznych, zaprojektowano usługi w trzech śląskich firmach ("Design... do usług! w przedsiębiorstwach"), a także uruchomiono Kurs Projektowania Usług. Mimo wprowadzenia tematu projektowania usług do programu akademickiego kilku uczelni, w Polsce temat jest wciąż mało znany, a korzyści płynące z wykorzystania myślenia projektowego w instytucjach publicznych i firmach – niedoceniane. Dlatego projekt Design Silesia postanowił kompleksowo przedstawić zagadnienie service design na specjalnie zorganizowanej konferencji.

Konferencja "Design… do usług! Jak zacząć projektowanie usług?" realizowana jest w ramach projektu "Design Silesia". Działania promujące design wraz z Liderem - Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego - realizują: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Ars Cameralis Silesia Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn.

Więcej informacji na temat konferencji, program oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie.

Autor:Informacja prasowa , Współpraca: Agnieszka Katowicz


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości