Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/10/03 15:21:55
ŁÓDŹ DESIGN FESTIWAL

W dniach 17 – 24 października 2013 r. w Łodzi odbędzie się 7. edycja Łódź Design Festival. Tegoroczne wydarzenie organizowane jest pod hasłem "It's all about humanity". Organizatorzy skupili się wokół trzech głównych bloków, które są rozwinięciem hasła przewodniego: Zamieszkanie, Empatia oraz Spożywanie.

Łódź Design Festival, organizowany przez Łódź Art Center, to obecnie najważniejsze w Polsce wydarzenie o randze międzynarodowej związane z projektowaniem.

- Dzisiaj, jak nigdy dotąd projektowanie przesiąknięte jest humanizmem i zmierza ku egalitaryzmowi. Design, odchodząc od elitarnych koncepcji estetycznych, przestaje kojarzyć się z luksusem i snobizmem. Zaczyna otwierać się na ludzi i ich problemy. Projektanci coraz częściej wykorzystują swoje umiejętności, by szukać rozwiązań dla rodzin i młodych osób w chronicznym kryzysie, przeprojektowują system więziennictwa, zajmują się starzeniem społeczeństwa, uświadamiają ludziom ich wpływ na zanieczyszczenie środowiska i wskazują konkretne sposoby na jego zmniejszenie. Tak oto, projektowanie przeżyło ewolucję – z „formy podążającej za funkcją” do „projektowania jako narzędzia do rozwiązywania problemów” – powiedziała Małgorzata Żmijska, Dyrektor Programowa Łódź Design Festival ogłaszając hasło tegorocznego Festivalu „It’s all about humanity”.

Na główny program Festivalu składają się trzy wybrane obszary pokazujące różne spojrzenie na projektowanie:

  • Zamieszkanie - obejmować będzie prezentacje sposobów zamieszkiwania we współczesnym polskim mieście, które potencjalnie mogą być źródłem przemian społecznych.
  • Spożywanie – organizatorzy pokażą, że jedzenie może być traktowane jako produkt do zaprojektowania, aby nadawał się do spożycia ale też żeby był ergonomiczny czy funkcjonalny. Podczas konferencji międzynarodowi eksperci przedstawią wyniki badań, prace i interpretacje aktualnej i prognozowanej sytuacji związanej z żywieniem. Odbędą się też warsztaty kulinarne, wykłady i pokazy.
  • Empatia – w bloku tym przybliżone zostaną metody prowadzące do dobrego, skoncentrowanego na człowieku projektowania. Projektant, wsłuchując się w potrzeby ludzi, z którymi i dla których pracuje - tworzy produkty, w naturalny sposób rozwiązujące prawdzie problemy, nawet te nieuświadomione. W efekcie powstają projekty, które istotnie podnoszą jakość codziennego życia. Przedmioty i aplikacje zebrane w ramach tej wystawy powstały w wyniku empatycznego podejścia projektanta do użytkownika i jego potrzeb. Towarzyszyć jej będą wykłady, warsztaty i Service Design Jam.

Stałe punktu programu to:

Must have to plebiscyt i wystawa najciekawszych wdrożeń użytkowych pochodzących od polskich projektantów lub producentów. Przeglądu rynku i wyboru najlepszych i najbardziej wartościowych przykładów dokonuje Rada Ekspertów, składająca się z przedstawicieli mediów i najważniejszych w kraju ośrodków wzornictwa. Nominowane produkty nie tylko muszą pochodzić z Polski, powinny być także dostępne w sprzedaży. Must have jest nieodpłatnie nadawanym znakiem jakości, którym polskie firmy posługują się w kraju i za granicą. Powstał, aby pokazywać dobry polski design i dzięki temu promować rodzimy biznes oraz projektantów. W tym roku w pierwszym etapie plebiscytu znalazło się 350 propozycji – były wśród nich produkty nominowane przez Radę Ekspertów i zgłoszone bezpośrednio przez producentów. 68 z nich zostało wyróżnionych – większość będzie można obejrzeć podczas wystawy must have.

Make me! to pokonkursowa wystawa prac utalentowanych projektantów młodego i średniego pokolenia. Konkurs skierowany jest do projektantów w wieku od 20 do 35 lat zgłaszających prace z zakresu wzornictwa przemysłowego i grafiki, w tym również z dziedziny tkanin, mody, szkła, ceramiki. Inicjatywa ta to sposób na inwestowanie w polskie projektowanie - daje możliwość zaistnienia młodym twórcom na scenie projektowej, a wystawa składająca się z najlepszych zgłoszonych do konkursu prac, to dla początkujących dizajnerów możliwość pokazania swoich dokonań międzynarodowej publiczności Łódź Design Festival. Każdego roku nadesłane prace ocenia międzynarodowe grono jurorów złożone z organizatorów festiwalu i wybitnych ekspertów w dziedzinie wzornictwa i projektowania. W tym roku grono jurorów do wystawy pokonkursowej wybrało 20 spośród prawie 200 zgłoszonych projektów. Zwycięzcę poznamy 17 października w trakcie gali otwarcia Łódź Design Festival.

Remade Market to przestrzeń stworzona z myślą o miłośnikach designu. W jednym miejscu, jednego dnia swoje prace zaprezentują projektanci i niezależne marki z całej Polski. Tutaj można będzie nabyć oryginalne i wyjątkowe przedmioty bezpośrednio od ich twórców, porozmawiać o ich inspiracjach i panujących trendach.

Odbędzie się też konferencja BiznesUp! podczas której będzie można dowiedzieć się jakie korzyści może przynieść firmom współpraca z projektantami oraz ekspertami zarządzania designem oraz jak taka współpraca przyczyni się do podniesienia efektywności działania firmy a także do budowania przewagi konkurencyjnej na rynku. Wydarzenie to, to okazja do poznania najlepszych specjalistów zajmujących się budowaniem strategii w oparciu o design, projektowaniem doświadczeń (user experience), czy opracowywaniem usług (service design). Konferencja będzie też idealnym miejscem do budowania sieci kontaktów z przedsiębiorcami z całej Polski, reprezentującymi różne sektory i branże.

Podczas wystaw towarzyszących zaprezentowane zostaną najlepsze projekty wyłonione w wyniku selekcji zgłoszeń do naboru otwartego.

Strefa Edukreacja dedykowana jest rodzinom z dziećmi - to miejsce do kreatywnej zabawy i nauki bez względu na wiek, status czy wiedzę. Pozwala na tworzenie nowej jakości relacji międzypokoleniowej. Do dyspozycji uczestników Festiwalu oddana zostanie także czytelnia i przestrzeń do spotkań. Organizowane będą spacery po wystawach z przewodnikiem – Festival to ponad 30 punktów z wystawami, spotkaniami i akcjami. Noce otwartych pracowni to okazja aby zajrzeć do pracowni artystów i kreatywnych przedsiębiorców jak OFF Piotrkowska, WI-MA, Księży Młyn.

Więcej informacji na temat Festivalu znaleźć można na stronie http://lodzdesign.com/

Autor:Agnieszka Katowicz 
powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości