Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/08/22 09:20:09
WAWA Design Festiwal startuje!

6-15 września 2013 r. w Soho Factory w Warszawie odbędzie się WAWA Design Festiwal 2013 - pierwszy warszawski festiwal designu. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest CZŁOWIEK. W ramach imprezy codziennie, przez 10 dni, będzie można obejrzeć szereg projektów, wziąć udział w warsztatach, debatach i pokazach filmowych.

Celem planowanego cyklicznego wydarzenia - WAWA DESIGN FESTIWAL - będzie prezentacja i promocja kreatywnego projektowania, a także edukacja społeczeństwa w sferze wzornictwa przemysłowego i nowych technologii ważnych dla rozwoju intelektualnego naszego społeczeństwa. Idea festiwalu zrodziła się także w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa współczesnej metropolii, której przykładem jest m.in. Warszawa. Szeroko pojęta kultura to jeden z fundamentów trwałego rozwoju miast.

Iwona Kowalczyk i Ksenia Kaniewska, organizatorki i kuratorki wydarzenia podkreślają: “Chciałyśmy stworzyć wydarzenie, jakiego do tej pory w Warszawie jeszcze nie było. Swoje festiwale designu mają inne polskie miasta, ale nigdy nie udało się zorganizować wydarzenia na taką skalę w stolicy”.

Edukacyjno-rekreacyjny charakter planowanych działań ma za zadanie stymulować kreatywność nie tylko projektantów, ale i władz miasta, kuratorów i co ważne, mieszkańców. Tegoroczna edycja pod hasłem „Człowiek” z założenia odpowiada na potrzeby każdej grupy społecznej i wiekowej. Pokazuje świat projektowany przez człowieka i dla człowieka.

Część wydarzeń festiwalu oscylować będzie wokół tematu warszawskich twórców i klimatu stolicy - prace warszawskich projektantów będzie można zobaczyć na wystawie “Projekt Warszawiak”.

Gościem zagranicznym tej edycji będzie Białoruś, której twórczość zaprezentowana zostanie na wystawie specjalnej pt.: „Białoruś. Ulica, której nie ma”. Podczas festiwalu odbędzie się także finał trzeciej edycji polsko-białoruskiego Etno-projektu. Organizatorzy, zainspirowani rozwojem kierunku zwanego „etnodizajnem”, w ciągu kilku lat stworzyli unikatową płaszczyznę wzajemnej komunikacji i inspiracji opartej na designie czerpiącym wzory z tradycyjnej kultury ludowej Polski i Białorusi. Będzie można zapoznać się z efektem tegorocznej podróży 16 młodych projektantów, grafików, architektów z obu krajów, których etnościeżka wiodła od Mińska, Homla i Brześcia, przez Podlasie i Kurpie do Warszawy. Plenerową wystawę – efekt działań z tegorocznej edycji – uzupełni prezentacja wybranych projektów z poprzednich lat i tzw. drugiego życia poszczególnych prac.

„Design dla konesera” to wystawa, która ma na celu kształtowanie świadomości konsumentów w dziedzinie doskonałych produktów i marek, uwrażliwienie na piękno przedmiotów, innowacyjność projektów i ich funkcjonalność oraz zwrócenie uwagi na firmy, które inwestują w oryginalne wzornictwo, odpowiadając na potrzeby współczesnego człowieka.

Organizatorzy nie zapominają również o seniorach, dla których i o których przygotowano wystawę „Humanity”. Odbędzie się także debata zorganizowana wraz z Urzędem Miasta Warszawa na temat współpracy na linii miasto-projektant-mieszkaniec. Obserwując pewnego rodzaju ignorancję w dziedzinie projektowania dla najstarszych grup społecznych oraz osób niepełnosprawnych, organizatorzy pokażą, że projektowanie dla seniorów (a także dla osób niepełnosprawnych) może być pasjonujące, a produkt, jaki w efekcie otrzymujemy – atrakcyjny o nowym, zaskakującym znaczeniu i wartości. I to dla wszystkich stron – odbiorców (osoby starsze, niepełnosprawnej), twórców (projektanta, architekta), jak i szeroko rozumianego biznesu – producentów, czy deweloperów, czyli szeroko pojętego biznesu, do którego także kierowany jest ten projekt.

Wystawa podzielona zostanie na dwie części: projekty dla starszych pokoleń (codzienne przedmioty dostosowane do potrzeb ludzi starszych), z których część stanowić będą obiekty kierowane do indywidualnego klienta, a część, to gotowe rozwiązania skierowane do masowego odbiorcy (domy opieki, przedszkola, przedszkola integracyjne, place zabaw). Organizatorzy chcą zaangażować nie tylko pojedynczego konsumenta, ale także gminy, społeczności, sektor kreatywny. Pokażą nie tylko gotowy produkt, ale, kierując projekt między innymi do architektów, projektantów czy deweleperów, wskażą na szeroką gamę rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie wszystkich poziomów społecznych z podziałem na grupy docelowe (wiekowe). W odróżnieniu od wszystkich poprzednich prezentacji designu, ma on stanowić niejako apel do projektantów, architektów, animatorów kultury i całego sektora kreatywnego, o niepomijanie jednej z ważniejszych grup odbiorów, których współczesna cywilizacja, poprzez niepohamowany postęp technologiczny i swoistą modę na „młodość” w brutalny sposób zepchnęła na margines.

Wystawa i program jej towarzyszący, prezentować będzie nie tylko gotowe rozwiązania przygotowane dla najstarszych odbiorców, ale jednocześnie, poprzez interaktywne prezentacje, organizatorzy pragną uświadomić negatywny wymiar współczesnego konsumpcjonizmu.

Wystawa „Zwierzę też człowiek. Design dla zwierząt” to próba odpowiedzi na bardzo aktualne dziś pytanie: na ile w naszych wyborach kierujemy się upodobaniami, a na ile potrzebami i czy wiemy, jak może nam w tym pomóc design?

Podczas festiwalu obejrzeć będzie można m.in. wystawę prac Stowarzyszenia DizajSkłaD, prace laureatów konkursu Mazda Design 2013 oraz studentów ASP.Wystawa Design Alive Awardszaprezentuje laureatów konkursu organizowanego przez redakcję portalu i magazynu „Design Alive”. Design Alive Awards to pierwsze w Polsce nagrody przyznawane za oryginalną i kreatywną umiejętność odpowiadania na potrzeby konsumenta nowej generacji.

Do udziału w festiwalu zaproszeni zostali także kuratorzy z innych miast, m.in. Poznania, Wrocławia i Gdyni.

Wystawy będą czynne codzienne w godz. 11:00 – 19:00, w weekendy do 20:00. Wstęp bezpłatny. Oprócz wystaw, organizatorzy zapraszają do udziału w warsztatach, panelach, wykładach, debatach i pokazach filmowych.

WAWA Design Festiwal powstał z inicjatywy Duetu Kuratorskiego Kowalczyk&Kaniewska. Współorganizatorem jest największe stołeczne centrum artystyczne Soho Factory oraz Stowarzyszenie DizajnSkłaD i miasto stołeczne Warszawa. Projekt honorowym patronatem objęła Prezydent m.st. Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wydarzeniu patronują również Narodowe Centrum Kultury i Instytut Polski w Mińsku.

Wawa Design Festiwal 2013

6-15 września 2013, Soho Factory, Warszawa ul. Mińska 25.

Więcej informacji na temat festiwalu znaleźć można na stronie http://wawadesign.eu/

Źródło: Materiały organizatora

Autor:Agnieszka Katowicz 
powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości