Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/07/29 08:33:30
Ćmielów Design Studio

Ceramiczne obiekty użytkowe zaprojektowane przy wykorzystaniu narzędzi produkcji przemysłowej najstarszej fabryki porcelany w Polsce - Zakładów Porcelany "Ćmielów”można oglądać od 26 lipca do 8 sierpnia w Concordia Design w Poznaniu. Wystawa przygotowana została w ramach projektu edukacyjnego Art Foodrealizowanego przez Ćmielów Design Studio.

Art Food to międzynarodowy projekt integrujący świat projektowania z przemysłem ceramicznym, edukację z realiami zawodowymi, a także metody pracy i doświadczenia różnych kultur.

Studenci wzornictwa School of Form w Poznaniu i Royal College of Art w Londynie, pod okiem Cecuły - znanego artysty, projektanta i pedagoga stworzyli ceramiczne naczynia łączące sztukę i wiedzę humanistyczną.  Pierwszym etapem prac były warsztaty badawcze w obrębie tematów związanych z kulinariami podczas których studenci dowiedzieli się m.in. jak smak zależy od formy naczynia i jak sposób przyrządzania i jedzenia wpływają na to, jak serwujemy dania. Ostatni etap to warsztaty w Zakładach Porcelany "Ćmielów, gdzie studenci przez trzy tygodnie pracowali pod okiem wykładowców z obu szkół.

W projekcie uczestniczyło 16 studentów School of Form oraz 12 studentów z Royal College of Art. Do finalnego etapu prac w Ćmielowie zakwalifikowało się łącznie 12 uczestników, sześcioro z każdej uczelni.

Efekty warsztatów - 12 kompletów naczyń, które prezentowane są podczas otwartej 25 lipca wystawy w Concordia Design w Poznaniu. Wystawę oglądać można do 8 sierpnia. We wrześniu 2013 r. prace zaprezentowane zostaną podczas London Design Festival oraz na Festiwalu Designu w Łodzi  w październiku 2013 r.Projekt jest współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, w ramach programu promocji polskiego designu za granicą.

Długofalowa współpraca między Zakładami Porcelany „Ćmielów” a Modus Design, z Markiem Cecułą na czele zapoczątkowana została w kwietniu 2013 r. Ważnym przedsięwzięciem w ramach podpisanej umowy jest utworzenie nowoczesnej pracowni wzorniczej – Ćmielów Design Studio.

W wyniku połączenia spółek Zakłady Porcelany „Ćmielów” Sp. z o.o. i Porcelana „Chodzież” S.A. 3 czerwca na polskim rynku pojawił się nowy Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. Ćmielów Design Studio to pierwsza wspólna inicjatywa, której celem jest budowanie nowoczesnego wizerunku marek „Ćmielów” i „Chodzież”, przy jednoczesnym czerpaniu z dotychczasowego dorobku obu fabryk.

Jedną z najciekawszych inicjatyw Ćmielów Design Studio będzie także to, że do współpracy będą zapraszani utalentowani projektanci z całej Polski, którzy pod okiem mistrza będą mogli testować nowatorskie rozwiązania.

Pomysł utworzenia nowoczesnego studia narodził się w odpowiedzi na zmieniające się oczekiwania i wymagania klientów. Jak czytamy na stronie fabryki - produkty, które powstaną w pracowni będą skierowane do osób potrafiących docenić niebanalne wzornictwo i użytkową finezję produktów wyposażenia wnętrz. To pierwsza tego typu pracownia w Polsce, miejsce na styku przemysłu i sztuki, w którym utalentowani artyści młodego pokolenia i nie tylko będą mogli zaprojektować, a następnie, w tym samym miejscu, wypiec zaprojektowanie przez siebie naczynia. Umożliwi to przejście od działalności eksperymentalnej do realistycznych prototypów, przystosowanych do warunków produkcji przemysłowej.

Projektanci mają do swojej dyspozycji pracownię komputerową, stoły kreślarskie oraz dwa nowe piece do produkcji porcelany. Każda osoba będzie mogła zasięgnąć rady doświadczonych projektantów i artystów ceramików, którzy tworzą zespół Ćmielów Design Studio. Dyrektorem artystycznym studia jest wspomniany już Marek Cecuła, doświadczony i wielokrotnie nagradzany artysta ceramik, założyciel firmy Modus Design z Kielc.

Ćmielów Design Studio to również nowe projekty edukacyjne, współpraca z uczelniami artystycznymi i młodymi designerami, podejmowane, by wspólnie tworzyć współczesną ceramikę na światowym poziomie. Pierwszy ze zrealizowanych tu programów - Art Food dziś właśnie ma swój finał.

Więcej informacji nt. wystawy znaleźć można na stronie: http://www.concordiadesign.pl/eventy/wystawy/286,1374703200,Art+Food+%E2%80%93+WYSTAWA

Źródło: http://porcelana-cmielow.pl/index.php/wydarzenia

Autor:Agnieszka Katowicz 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości