Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/06/06 12:05:14
Wsparcie branży kreatywnej: różnorodność i przystępność

„Ile odmian i odcieni branży kreatywnej – tyle sposobów, aby dać jej wsparcie. Wbrew pozorom, zaistnienie na rynku branż designerskich nie jest proste. Czasem są to kłopoty natury formalnej, czasem brak wsparcia finansowego czy właściwego coachingu. A obserwując, jak konstruktywni potrafią być młodzi twórcy aplikacji, ubrań czy rozwiązań architektonicznych, instytucje takie, jak nasza nie powinny ustawać w poszukiwaniu kolejnych sposobów wsparcia branży kreatywnej” – mówi Małgorzata Jasnoch, CEO gdańskiego Startera. W gdańskim Starterze zakończono kolejną edycję GO CREATIVE. BIZNES NA START. Jednocześnie przedłużono zgłoszeń do polskiego etapu Creative Business Cup. To jedynie dwa przykłady konkursów, w których bierze udział branża kreatywna - nie tylko z Trójmiasta.

Projekt Go Creative. Biznes na Start zakończył właśnie swoją jedenastą edycję. Podczas finału 29 maja wyłoniono zwycięzcę budzącego ogromne zainteresowanie ze względu na swoją branżę: firmę Aeon Form (aeonform.com), reprezentantów rynku funeralnego tworzących trumny i urny o wyszukanej, wręcz designerskiej estetyce i formie. Wśród finalistów znaleźli się również twórcy para-tanecznych show parkour i freerun (ksmovement.pl) i projektanci ekologicznych i „przyjaznych ojcom” ubrań dla dzieci (Lulu and the Pug).

Nadal można zgłaszać się do kolejnego konkursu wspierającego branżę kreatywną: tym razem o zasięgu ogólnopolskim (I etap) i międzynarodowym (finał), czyli Creative Business Cup. Organizatorem jednego z najważniejszych konkursów branży twórczej jest duńskie Centrum Kultury i Ekonomii Doświadczeń (Center for Cultural and Experience Economy). W tym roku, z inicjatywy Startera, wśród krajów biorących udział w konkursie po raz pierwszy znalazła się Polska. Podczas finału, najciekawsi kreatywni przedsiębiorcy będą mogli zaprezentować się przed międzynarodowym jury, a także zdobyć atrakcyjne nagrody. Polski organizator konkursu zapewni finaliście nieodpłatnie przelot i pobyt w Danii podczas listopadowego finału. Branże kreatywne, którym dedykowany jest konkurs to: design, architektura, produkcja treści (np. gry komputerowe), reklama, książki i prasa, muzyka, filmy, sztuka i rzemiosło, radio i TV, parki rozrywki czy gastronomia. Podczas podsumowującego wydarzenia, reprezentanci krajów przedstawiają jurorom swoje biznesplany. Stawką jest tytuł najlepszego światowego przedsiębiorcy branży kreatywnej oraz nagrody dodatkowe.

Ze względu na kolejne kraje wciąż dołączające do konkursu, przyjmowania zgłoszeń do polskich eliminacji został przesunięty do 17 czerwca, do końca dnia. Warunkiem wzięcia udziału jest przygotowanie prezentacji w języku angielskim (szczegóły na stronie organizatora).

"Jestem przekonana, że w młodych ludziach drzemie ogromny potencjał, niestety często artystyczna dusza czy ekologiczne przekonania nie idą w parze z ekonomicznym myśleniem. Będę zaszczycona mogąc z bliska przyjrzeć się i ocenić projekty nie tylko przez pryzmat ich kreacji i oryginalności, ale również poprzez zasadność pojawienia się tych produktów na rynku - z możliwością oszacowania ich szansy na sukces" - mówi Agnieszka Bomba, Wiceprezes Zarządu Trojmiasto.pl, która właśnie dołączyła do składu jurorskiego Creative Business Cup. Wśród pozostałych Jurorów są: Iwona Kossmann (Kossmann Fashion), dr Agnieszka Szóstek (wykładowca projektowania), Magda Kochanowska (projektantka), Andrzej Kiesz (Wirtualna Polska), Agata Małkowska – Szozda (miesięcznik PRESS). Ocenie Jury podlegają zarówno umiejętności kreatywne finalistów, jak i potencjał komercyjny projektu, jego oryginalność. Finalne oceny są kombinacją tych wymagań. Ogłoszenie polskich wyników konkursu będzie miało miejsce 28 czerwca.
 

CREATIVE BUSINESS CUP na stronie gdańskiego inkubatora Starter - organizatora konkursu na Polskę: cbc.inkubatorstarter.pl

Strona duńskiego organizatora konkursu: www.creativebusinesscup.com

 

INFORMACJE o zakończonym projekcie Go Creative. Biznes na Start:
Założeniem konkursu jest wsparcie osób planujących założenie działalności gospodarczej w obszarze branż kreatywnych i na terenie Gdańska. Projekt propaguje przedsiębiorczość i zapewnia pomoc w pokonaniu barier utrudniających rozpoczęcie działalności. Do udziału zgłosiło się kilkadziesiąt osób reprezentujących nierzadko zaskakujące pomysły na własną firmę. Na początku marca wyłoniono 22 najlepsze idee biznesowe. Osoby biorące udział w projekcie otrzymały cykl szkoleń z zakresu przedsiębiorczości i wsparcie w stworzeniu modelu biznesowego swojej działalności; odbyli też spotkania doradcze z mentorami. Uczestnicy zdobywali wiedzę i umiejętności biznesowe z zakresu:  social media,  skutecznej prezentacji, e-marketingu, finansów i rachunkowości, kreatywnego rozwiązywania problemów, business canvas, biznesplanu, integracji czy networkingu. Szczegóły na: biznesnastart.pl

Autor:Informacja prasowa , Współpraca: Kasia Makosa


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości