Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/08/27 09:34:54
Dlaczego firmy nie chcą inwestować w polski design?

Polski design, znany i ceniony za granicą, wciąż pozostaje niedoceniony na ojczystym rynku. Dlaczego tak się dzieje? 10 września, podczas targów Interiors&Design Warsaw 2013, odbędzie się debata na temat barier jakie stoją pomiędzy polskimi przedsiębiorcami a rodzimymi designerami.

W czasach kryzysu trudno wyróżnić się na rynku, a nic tak nie zwiększa zainteresowania produktem czy usługą jak odpowiednia estetyka i atrakcyjność wizualna. Rola designu nieustannie rośnie, a projektanci współpracujący z firmami odgrywają ważną rolę w procesie planowania produkcji i marketingu. Tymczasem rodzimi przedsiębiorcy wciąż z niechęcią myślą o wspólnej pracy z designerami. Dlaczego tak się dzieje? Creative Poland zaprasza na debatę „Dlaczego firmy nie chcą inwestować w polski design?”, która odbędzie się 10 września, pierwszego dnia targów Interiors & Design Warsaw 2013 w hali EXPO XXI.

Praca nad produktem składa się z wielu etapów, podczas których trzeba uwzględnić różne czynniki wpływające na efekt końcowy. Jednym z nich jest design, który ma za zadanie nie tylko stworzyć atrakcyjną i spójną identyfikację wizualną konkretnego produktu czy marki, ale także współgrać z całą strategią marketingową firmy.

- Design jest swoistą wizytówką firmy – tłumaczy Dagmara Białek z Creative Poland. – To właśnie design pozwala dostrzec wiele punktów wspólnych i często jest iskrą zachęcającą do nawiązania kontaktu i prowadzenia rozmów. Niestety, tendencja ta nie sprawdza się w Polsce, gdzie biznesmen i designer nie potrafią odnaleźć wspólnego języka, bez czego proces profesjonalnego zarządzania designem staje się praktycznie niemożliwy.

Rodzimy biznes wciąż niechętnie korzysta z oferty polskich designerów i projektantów. Problemem są nie tylko kwestie finansowe – nawet dobrze prosperujące firmy wolą korzystać z oferty zachodnich agencji. Przyczyną takiego stanu rzeczy wydaje się niewłaściwa komunikacja pomiędzy przedstawicielami polskiego świata biznesu i designu. Projektanci często zapominają, że ich prace nie mogą być tylko obszarem nieskrępowanej, artystycznej twórczości, lecz muszą być zgodne z oczekiwaniami drugiej strony – często jedno drobne przycięcie opakowania czy zmiana koloru farby oznacza dodatkowe koszta i finansową klęskę całego projektu. Przedsiębiorcy z kolei narzucają wymogi, które designerom wydają się nie do zaakceptowania z artystycznego punktu widzenia. W sytuacji niezrozumienia wzajemnych oczekiwań i potrzeb dochodzić musi do napięć i konfliktów. Ale czy to jedyne trudności i czy rzeczywiście są ością niezgody pomiędzy polskim biznesem a designem?

Debatę poprowadzi Zdzisław Sobierajski, designer z firmy Sobierajski i Projektanci.

W dyskusji uczestniczyć będą:

  • Ake Rudolf - Project Coordinator, IDZ International Design Center Berlin
  • Wawrzyniec Walczak - Wykładowca na specjalności industrial design, School of Form
  • Architekci zrzeszeni w Partnerstwie Creative Poland.

10 września 2013 r., godzina 14:00

Hala Targów (przestrzeń konferencyjna)

Warszawskie Centrum EXPO XXI

ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14, Warszawa

Wstęp bezpłatny.

Tego samego dnia tj. 10 września o godz. 13.30, będzie miało jeszcze inne interesujące wydarzenie - prezentacja pt. Wschodzące praktyki designu - zaangażowanie konsumentów, nowe technologie, crowdsourcing i crowdfunding”, którą poprowadzi Daniel Kraszewski, Doctoral Researcher in Design-driven Innovation, Loughborough Design School z Wielkiej Brytanii.

Dodatkowo informujemy o możliwości umówienia się na spotkanie biznesowe. Organizator targów prowadzi matchmaking czyli dobiera partnerów do rozmów biznesowych po dokonaniu rejestracji na stronie http://targiwnetrzarskie.pl/matchmaking-pl/i podaniu swoich preferencji.

Autor:Informacja prasowa , Współpraca: Agnieszka Katowicz
powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości