Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/06/14 14:59:32
Festiwal Gdynia Design Days 2013

Od 5 do 14 lipca Gdynia po raz kolejny zamieni się w letnią stolicę designu. Tegoroczna, szósta edycja festiwalu odbywać będzie się pod hasłem ‘NA STYKU’, które nawiązuje do przenikania kulturowego, czasowego, geograficznego. Program będzie obfitował w nowatorskie wystawy, twórcze warsztaty, spotkania z najlepszymi polskimi projektantami oraz liczne wydarzenia towarzyszące realizowane przez środowisko kreatywne z całej Polski.

Gdynia to miasto, które stawia na innowacje i dobrze zaprojektowaną przestrzeń publiczną. Gdynia Design Days od początku istnienia wpisuje się w tę filozofię. Festiwal jest platformą spotkań, dyskusji, wymiany doświadczeń i dobrych rozwiązań. Dzięki niepowtarzalnej letniej atmosferze co roku przyciąga wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się co ważne i inspirujące.

Festiwal lokuje się „na styku” idei i rzeczy; dzieła sztuki i produktu; technologicznego zaawansowania i manualnego kunsztu; aktualnych ofert i nowych propozycji, lecz również dawnych zwyczajów i tradycyjnych norm.

Design to działanie na styku dlatego organizatorzy festiwalu skupią się w tym roku na zależnościach jakie powstają między sąsiednimi wartościami, przenikaniu się sztuki z przemysłem, typowości z oryginalnością, nowoczesności z tradycją. Festiwalowe spotkania sytuują się także na styku przeglądu i konfrontacji; wystaw i warsztatów; trudów codzienności projektowej i wakacyjnego święta designu. Również położenie Gdyni, która leży na styku lądu i morza wpisuje się w tegoroczne hasło.

Rozwinięciem idei „NA STYKU” będzie wystawa główna, gdzie sześć grup projektowych z całej Polski przygotuje projekty dedykowane regionowi.Zaprezentują oni prace - prototypy nawiązujące do specyfiki nadbałtyckości, dające nowe spojrzenie na region lub zrealizowane przy wykorzystaniu materiałów przypisanych terytorium nadmorskiemu.

Gdynia Design Days 2013 to również wystawa „Współczesne Improwizacje” prezentowana przez Centrum Designu Gdynia/ Miasto Gdynia,pokazująca potencjał twórczy pomorskich projektantów i producentów. Kuratorzy wystawy z grupy projektowej TABANDA, koncentrują się na sposobie, metodzie oraz procesie powstawania produktów z różnych dziedzin. Przypomną o wartości warsztatów rzemieślniczych, przybliżą proces tworzenia i warunki jakie trzeba spełnić, by osiągnąć doskonałą formę z zakresu wzornictwa, muzyki czy animacji.

Wystawa „Design Innowacyjny. Rzeczy piękne i mądre”, zaprezentuje wizjonerskie i innowacyjne prace młodych projektantów z Polski i zagranicy. Młodzi projektanci coraz częściej tworzą projekty, które w niekonwencjonalny sposób rozwiązują problemy dlatego najciekawsze prace stworzone przez studentów z różnych artystycznych i technicznych uczelni mogą stać się inspiracją działań w konkretnych sektorach gospodarki. Niektóre z nich już są opracowywane we współpracy z przemysłem.

Będzie można również obejrzeć najlepsze prace dyplomowe studentów Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych -młodych designerów, tworzących na styku pracy akademickiej i zawodowej.

Podczas wystawy „W witrynach”, młodzi projektanci zaprezentują swoje prace w sklepowych witrynach. To miejscaznajdujące się na styku strefy publicznej i strefy prywatnej, które wydają się odpowiednie do tego aby pokazywać w nich obiekty na styku projektowania i społecznego zaangażowania. Młodzi projektanci wychodząc naprzeciw wyzwaniom współczesnego świata i grożącym nam problemem ekologicznym, projektują obiekty z naturalnych materiałów, poddających się recyklingowi lub posługują się zużytymi przedmiotami nadając im nowe formy i zastosowania. Tworzą urządzenia nie tylko funkcjonalne i ergonomiczne, ale także ekologiczne i energooszczędne.

W dniach 12-13 lipca obędzie się Baltic Fashion Business Cooperation Event -spotkanie projektantów i producentów z regionu Morza Bałtyckiego. Podczas dwóch dni wykładów i spotkań uczestnicy będą mieli okazję nawiązać otwarty dialog i przeprowadzić wymianę myśli na temat szeroko rozumianej branży designu i sektora kreatywnego, możliwości współpracy na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Zostaną wskazane obszary o wysokim potencjale rozwoju oraz zdefiniowane te, które wymagają poprawy, bądź zastąpienia nowymi rozwiązaniami. Podczas Business Cooperation Event organizatorzy festiwalu pragną pokazać, że Polska oraz kraje nadbałtyckie to niewyobrażalny potencjał projektowy i wytwórczy, który oczekuje, by go odkryć i odpowiednio ze sobą powiązać.

Wydarzenie składać się będzie z trzech części:

  • panel dyskusyjny z udziałem ekspertów w dziedzinie design management, projektantów i przedsiębiorców,
  • warsztaty dla profesjonalistów – dla konstruktorów ubrań, właścicieli firm, kierowników produkcji, osób odpowiadających za proces produkcji oraz młodych przedsiębiorców szukających pomocy w rozwinięciu swoich pomysłów w branży modowej,
  • pokaz mody będący jednocześnie okazją do pokazania potencjału twórczego projektantów, promocji młodych talentów i znalezienia nowych partnerów biznesowych.

Podczas Gdynia Design Days 2013 będzie można wziąć udział w wykładach ekspertów i spotkaniach z projektantami i przedsiębiorcami, którzy wykorzystują design w działalności swoich firm.

Odbędzie się też kilka innych ciekawych, niekonwencjonalnych imprez towarzyszących, m.in. „Projekt Market”, warsztaty „Twory z morza”, Spacery Szlakiem Gdyńskiego Modernizmu, „Śledź design” oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Główne miejsce wydarzeń to piętrowa konstrukcja Terminalu Designu na placu Grunwaldzkim, gdzie znajdzie się przestrzeń wystawiennicza, wykładowa, warsztatowa, strefa multimedialna, księgarnia a także strefa wakacyjnego relaksu. Większość wystaw odbywać się będzie na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Tam też będzie można wziąć udział w działaniach odbywających się w nowych prototypowniach Centrum Designu Gdynia PPN-T.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Designu Gdynia, jednostka powołana przez Miasto Gdynia, działająca w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Więcej informacji w tym szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie: www.gdyniadesigndays.eu oraz na Facebooku: www.facebook.com/gdyniadesigndays.

Autor:Agnieszka Katowicz 
powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości