Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/10/25 09:01:46
Znamy laureatów 20. edycji konkursu Dobry Wzór!

Lokomotywa multisystemowa, kasa fiskalna, kolorowa drukarka 3D czy objazdowe kino to tylko niektóre z najlepiej zaprojektowanych produktów i usług na polskim rynku! Finalistów i laureatów konkursu można obejrzeć od 25 października do 8 grudnia na pokonkursowej wystawie Dobry Wzór 2013.

Laureatów jubileuszowej edycji konkursu poznaliśmy 24 października podczas uroczystej Gali Dobrego Wzoru. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 190 produktów i usług. Spośród nich eksperci IWP zakwalifikowali do finału 98 produktów i usług a multidyscyplinarne jury wybrało laureatów w każdej z 7 kategorii – Dom, Praca, Sfera publiczna, Usługi, Nowe Technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały.

W kategorii dom, w której rywalizowały 34 finałowe produkty tytuł Dobry Wzór otrzymały:

  • System RONDO – drzwi płaskie projektu Iwony Plińskiej, których producentem jest Interdrex Sp. z o.o. Doceniono innowacyjny pomysł drzwi przesuwno-obrotowych, które oszczędzają przestrzeń, sprawdzają się w małych pomieszczeniach, są wygodnym rozwiązaniem np. dla osób poruszających się na wózku, co włącza system w zakres projektowania uniwersalnego.
  • Wanna Palomba Collection autorstwa Ludovica i Roberto Palomby. Jury doceniło nowoczesną formę wanny, która jest symbolem współczesnego stylu urządzania domowych salonów kąpielowych i zapowiedzią rozwoju trendu wzorniczego i marketingowego.

W sferze pracy, spośród 17 finałowych produktów jury nagrodziło:

  • Jednostkę odzysku ciepła OXeN marki Flowair. Za projekt odpowiada Rafał Dętkoś i dział badawczo rozwoju firmy Flowair. Jury uznało Oxen za wzór innowacyjności i projektowania kompleksowego – począwszy od ograniczenia elementów konstrukcyjnych, przez uproszczenia sposobu montowania produktu aż po intuicyjną obsługę. Urządzenie zapewnia energooszczędną wentylację, pozwalającą odzyskiwać ciepło.
  • Kasę fiskalną ELZAB K10 projektu Ergo Design. Jury doceniło produkt za nowoczesne funkcje i doskonałe parametry wytrzymałościowe.

W sferze publicznej, w której znalazło się 16 finalistów tytuł Dobry Wzór zdobyła:

  • Lokomotywa multisystemowa Gama Marathon marki PESA, za której projekt odpowiadają Bartosz Piotrowski (sylwetka zewnętrzna) oraz Mariusz Gorczyński (kabina maszynisty). Jury dostrzegło w projekcie lokomotywy Gama Marathon nie tylko najnowsze technologie i wielofunkcyjność (lokomotywa może być wykorzystywana tak do przewozów pasażerskich jak i towarowych), ale także aspekt humanistyczny i ergonomiczny (jako pierwsza w historii polskiego kolejnictwa posiada kabinę wyposażoną w toaletę i kuchenkę dla maszynisty). Uwagę zwróciła również dopracowana estetyczna.
  • System modułowych mebli do użytku publicznego „Miejski Salon” autorstwa Grzegorza Bienia, Michała i Eweliny Gdak. Meble powstały w wyniku konsultacji społecznych, co pozwoliło zaprojektować zestaw odpowiadający na konkretne zamówienie, spełniający funkcje wypoczynkowe i rekreacyjne.

sferze usług jury wybrało:

  • Objazdowe Kino Orange, za którego projekt odpowiadają Paweł Adamski, Adrian Jagieliński i Anna Słomka, a którego usługodawcą jest Outdoor Cinema Sp. z o.o. Doceniono społeczny aspekt kina objazdowego, które wyrównuje różnice w dostępie do kultury, łączy komercję z misją społeczną.

W kategorii, która pojawiła się po raz pierwszy w tegorocznej edycji – Nowe technologie – tytuł Dobry Wzór otrzymała

  • Kolorowa drukarka 3D ProJet 660 PRO. Projekt zespołu projektowego 3D Systems. Jurorzy dostrzegli w produkcie niezwykłą innowacyjność – krótki czas budowania modeli, rekordową wydajność, wysoką precyzję i bardzo niskie eksploatacji. Nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość nanoszenia grafiki na modele, oraz możliwość uzyskania kolorystycznych przejść tonalnych.

W kategorii rafika użytkowa i opakowania nagrodę Dobry Wzór 2013 otrzymała:

  • Identyfikacja wizualna Muzeum Narodowego w Warszawie projektu Mesmer Center. Doceniono spójność i konsekwencję zastosowania komunikacji dla czterech oddziałów muzeum na licznych drukach (plakatach, publikacjach, albumach, biletach) i w projekcie strony www oraz nowoczesność i podkreślenie charakteru instytucji.

W kolejnej kategorii, która pojawiła się w konkursie Dobry Wzór po raz pierwszy – nowe materiały zwyciężyła:

  • Tkanina 3d Architextile projektu Aleksandry Gacy. Jury wyróżniło tkaniny Architextile, jako materiał łączący tradycję i nowoczesność, który poza walorami estetycznymi ma wielki potencjał zastosowań praktycznych.

Minister Gospodarki specjalną nagrodę - Wzór Roku 2013 przyznał lokomotywie multisystemowej Gama Marathon marki PESA.

Natomiast prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Bożena Gargas tytułem Designer Roku 2013 wyróżniła Joannę Leciejewską, autorkę prezentowanej w kategorii „Dom” lornetki 8X56 ROH wyprodukowanej przez firmę Delta Optical, oraz współautorkę (wraz z Piotrem Kuchcińskim) zestawu mebli 4You marki Vox. Swój wybór Prezes przyznała"za połączenie profesjonalizmu z kobiecą wrażliwością, za projektowanie odważne, świadome, ale otwarte na użytkownika".

Produkty i usługi finalistów i laureatów konkursu można obejrzeć od 25 października do 8 grudnia 2013 roku na pokonkursowej wystawie Dobry Wzór 2013 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie przy ul. Świętojerskiej 5/7.

Autor:Informacja prasowa , Współpraca: Agnieszka Katowicz


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości