Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2011/02/03 14:29:41
Rewolucja w unijnym prawie patentowym

Komisja Parlamentu Europejskiego zatwierdził propozycję utworzenia jednego obszaru patentowego dla 12 państw członkowskich UE. Wniosek zostanie poddany pod głosowanie PE za miesiąc. Jednym z państw uczestniczących w projekcie jest Polska.

Kiedy pod koniec ubiegłego roku została odrzucona propozycja utworzenia jednego obszaru patentowego dla wszystkich państw członkowskich UE, wydawało się, że wynalazcy i przedsiębiorcy wciąż będą musieli zmagać się z barierami, jakie stawia przed nimi obecne prawo. Na szczęście unijni eksperci znaleźli kompromisowe rozwiązanie i zaproponowali utworzenie jednolitego systemu tylko dla zainteresowanych państw - Wielkiej Brytanii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Litwy, Luksemburga, Holandii, Słowenii, Szwecji i Polski. Bruksela liczy, że z czasem do projektu przystąpią kolejne państwa członkowskie.

Obecnie uzyskanie ów na terenie całej UE jest aż 10-krotnie droższe niż zapewnienie tej samej ochrony np. w USA. Związane jest to przede wszystkim z potrzebą tłumaczenia wymaganej dokumentacji na języki urzędowe poszczególnych krajów. Jak wynika z danych opublikowanych w grudniu ubiegłego roku przez Komisję Europejską, przy rejestracji patentu w 13 państwach członkowskich zapłacimy obecnie około 18 tys. euro, z czego aż 10 tys. euro pochłonie tłumaczenie wniosków.

Wszystko ma ulec zmianie po przyjęciu nowego rozwiązania. W ramach jednolitego systemu, do ochrony na terenie wszystkich 12 państw członkowskich wystarczy złożenie wniosku w jednym z trzech języków: angielskim, francuskim lub niemieckim. Ewentualne tłumaczenia dokumentów na inne języki zostaną pokryte z budżetu UE.

Przedstawiony projekt spotkał się już z pozytywnymi opiniami parlamentarnej komisji JURI (Committee on Legal Affairs). Propozycja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Radę ds. Konkurencyjności.

Krzysztof Garski, współpraca Łukasz Szoszkiewicz, materiał opracowany na podstawie: „Scaled-down EU system moves a step closer to approval”, The Registerpowrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości