Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Teksty promujące instytucje
2011/08/29 11:04:16
IWP: Piękno na co dzień i dla wszystkich

Nawet najbardziej innowacyjny produkt to za mało, by klienci spośród wielu innych wybrali właśnie nasz. Wzornictwo, niegdyś uznawane przez polskich przedsiębiorców za fanaberię, dziś staje się niezbędne do przetrwania na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Przestało być tylko sztuką, a coraz częściej staje się biznesem. Jako jeden ze strategicznych kierunków rozwoju polskiej gospodarki, design może liczyć na znaczne wsparcie finansowe m.in. z budżetu Unii Europejskiej.  Dzięki zastrzykowi unijnych pieniędzy skrzydła mógł rozwinąć także Instytut Wzornictwa Przemysłowego, jedyne o statusie jednostki naukowej w Polsce.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego został założony w październiku 1950 roku. Jego twórcy oddali tym samym hołd zasadzie znanej plastyczki Wandy Telakowskiej – „Piękno na co dzień i dla wszystkich”. W ciągu już ponad sześćdziesięciu lat w jego murach powstało ponad 2 tysiące prac, wśród nich projekty odzieży, tkanin, wzory ceramiczne, meble a także projekty pojazdów. Przeważająca większość z nich trafiła do seryjnej produkcji, znalazła swoje zastosowanie w życiu codziennym, czy zdobyła prestiżowe nagrody na różnego rodzaju konkursach.

Dziś Instytut Wzornictwa Przemysłowego to strategiczny doradca dla sektora przedsiębiorstw, projektantów oraz administracji publicznej w zakresie wzornictwa przemysłowego, które w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Nowa moda nie wzięła się jednak znikąd. Udowodniono bowiem, że inwestowanie w nowoczesne wzornictwo jest bardzo opłacalna dla firm. Te, które zdecydowały się zainwestować w design, wprowadziły czterokrotnie więcej produktów na rynek niż firmy, które nie dostrzegły znaczenia wzornictwa. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Gospodarki wynika, że cena dobrze zaprojektowanego produktu może być nawet o 40% wyższa, poprawia się także firmy i rośnie zadowolenie klientów. Wśród znanych polskich marek, które postawiły na design, Instytut Wzornictwa Przemysłowego wyróżnia cztery: Black Red White, VOX, Zelmer oraz Ceramika Tubądzin. Dla wszystkich wzornictwo to sposób na wyróżnienie się spośród konkurencji oraz oferowanie polskim klientom produktów skrojonych na miarę wielkich światowych marek, ale za przystępną cenę, dostosowaną do możliwości finansowych polskich rodzin. Meble Black Red White w 90% produkowane są w oparciu o własne wzory, których rocznie wprowadza się w firmie ok. 180. Podobną strategię przyjęła Tubądzin, która własnymi zasobami stara się wypuszczać na rynek nowoczesne wzorniczo kolekcje płytek ceramicznych. Z powodzeniem może dzięki temu konkurować z wyrobami włoskimi, czy hiszpańskimi.

Dobry wzór – dobra praktyka

„Dobry Wzór” to konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Jest organizowany przez IWP cyklicznie od 17 lat, a nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: Strefa domu, Strefa pracy, Strefa publiczna i Strefa usług. Oprócz nich Instytut przyznaje także dwie nagrody specjalne: „Wzór Roku” oraz „Designer Roku”. Jednym z najważniejszych kryteriów nagradzania jest współpraca danego projektanta z biznesem, a przyznana nagroda jest jedynie rodzajem podsumowania jego dotychczasowej pracy dla przemysłu. W ubiegłym roku jury zadecydowało o przyznaniu tytułu „Designera Roku” Tomaszowi Augustyniakowi, którego prace mogliśmy podziwiać m.in. podczas majowej imprezy arenaDESIGN w Poznaniu, a także na wielu wystawach zorganizowanych przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, także wirtualnych.  Rozgłos Tomaszowi Augustyniakowi przyniosły innowacyjne meble multisensoryczne dla dzieci, jakie zaprojektował dla firmy VOX. Jak podkreśla sam laureat w wywiadzie dla Wielkopolskiego Magazynu Projektowego Design_pl, każdego roku liczba projektantów i projektów, które stają do konkursu jest coraz większa, bo designerzy coraz chętniej współpracują z biznesem i coraz lepiej ta współpraca przebiega. Nie jest to jednak proste w przypadku jednostek naukowych. Augustyniak jest zdania, że polskie uczenie nie są przygotowane do współpracy z przedsiębiorstwami, zdarza się też, że sami przedsiębiorcy nie mają wiedzy o tym, jak mogliby korzystać z zasobów uczelni wyższych. Designer Roku narzeka na zbyt rozbudowaną administrację i długie procedury: „Jeżeli jednostki badawcze miałyby możliwość bezpośredniej współpracy z przedsiębiorstwami, procedury administracyjne nie byłyby konieczne. Na pewno byłoby też taniej, więc producenci chętniej sięgaliby po pomoc naukowców” – czytamy w wywiadzie dla magazynu Design_pl.   

Young Design – młodzi górą

Instytut myśli także o tych, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w świecie designu podczas studiów na uczelniach artystycznych lub politechnicznych. Od czterech lat organizowany jest konkurs dla młodych projektantów pt. „Young Design”, dzięki któremu laureaci mają szansę wkroczyć w „dorosły” świat designu. Partnerem w pierwszej edycji konkursu, która odbyła się w 2008 roku był Fortis Bank. Wówczas nagroda główna i stypendium im. Wandy Telakowskiej zostały przyznane Magdalenie Sikorskiej, autorce innowacyjnego telefonu komórkowego dla osób starszych. Na uwagę zasługuje także nagroda specjalna, jaką Fortis Bank wręczył Tomaszowi Brzezińskiemu za projekt składanego parkingu rowerowego. Druga edycja przyniosła nagrodę główną Mai Ganszyniec za projekt korka do umywalek Easy plug”, który może być używany przez osoby niepełnosprawne motorycznie lub dzieci. W ubiegłorocznej edycji Young Design stypendium otrzymała Daria Piotrowska za projekt „Catpod”, czyli przenośnego transportera dla kotów pełniącego wszystkie funkcje niezbędne zarówno dla zwierzaka, jak i jego właściciela. Jak podkreślają sami przedstawiciele jury, z roku na rok kandydaci stający do rywalizacji prezentują coraz wyższy poziom i mają wobec siebie coraz większe wymagania. Ryszard Balcerkiericz, prezes firmy Noti, która od trzech lat aktywnie włącza się w ocenę prac zgłoszonych do konkursu podkreśla, że młodzież jest także coraz lepiej przygotowana do współpracy z przemysłem i prezentuje coraz dojrzalsze projekty, które z powodzeniem można wcielić w życie. Tegoroczna zwyciężczyni konkursu, Marta Niemywska w nagrodę odbędzie trzymiesięczny staż w studiu projektowym Tomasza Augustyniaka oraz dzięki nagrodzie pieniężnej zrealizuje swoje dalsze plany edukacyjne. Kapituła czwartej edycji nagrodziła Martę Niemywską za projekt skakanki „Lolliled”, która jednocześnie pełni funkcję latarki. Jak podkreśliła sama laureatka, design to nie tylko przedmioty ciekawie i nowatorsko zaprojektowane. Projekt „Lolliled” idzie o krok dalej, ma edukować i uczyć świadomego korzystania z produktu i odnawialnych źródeł energii. Ciekawe projekty znalazły się także wśród finalistów ostatniej, czwartej edycji. Projekt opakowań „Smaki Podhalańskie”, „Uniwersalny Pisuar Miejski” czy „Garderoba do składania” zaprezentowały nowatorskie podejście do produktu, który jest dobrze zaprojektowany, a jednocześnie bardzo użyteczny i funkcjonalny.

Uczestnictwo w Expo 2010

Instytutu Wzornictwa Przemysłowego nie zabrakło także podczas ubiegłorocznej wystawy Expo 2010 w Szanghaju, którą współorganizowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Hasłem przewodnim targów było „Lepsze Miasto. Lepsze Życie”.  Z inicjatywy Instytutu odbyły się trzy seminaria, największą jednak popularnością wśród zwiedzających cieszyło się polskie stoisko, w którego bryle wykorzystano motywy ludowe z Mazowsza w formie wycinanek. Celem spotkań zorganizowanych przez IWP było zaprezentowanie polskiej gospodarki opartej o design i branże kreatywne. Przedstawiono polskie miasta, które w swoich strategiach uwzględniły znaczenie wzornictwa oraz dorobek polskich projektantów. Jako przykład posłużyła Gdynia, która w ostatnich latach przeżywa dynamiczny rozwój. Seminaria miały także na celu zainicjowanie współpracy pomiędzy polskimi i chińskimi przedsiębiorstwami w zakresie wspólnego wykorzystania wzornictwa przemysłowego. Szczególnie przydatne okazało się spotkanie pt. „Wartość dodana wzornictwa”, podczas którego rozmawiano o konkurencyjności produktów i budowaniu marek. Pod tym samym tytułem przygotowano także wystawę, która była otwarta dla zwiedzających przez cały maj. Łącznie przez okres trwania Expo 2010 polskie stoisko odwiedzała rekordowa liczba zwiedzających. Jak podawała „Gazeta Wyborcza”, mazowieckie koronki przyciągnęły aż 8,2 mln osób. Dziś można zwiedzać ekspozycje w formie elektronicznej na stronie internetowej Expo 2010.

Zaprojektuj swój zysk

O projekcierealizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w latach 2008-2011 słyszał  chyba każdy, kto interesuje się tematyką innowacyjności. Wielokrotnie informowaliśmy o szkoleniach także na Portalu Innowacji. Pełna nazwa projektu „Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez wzornictwo (innowacja procesowa i produktowa)” potocznie została skrócona do chwytliwego „Zaprojektuj Swój Zysk”. Dzięki ok. 18 mln zł dotacji z działania 5.2 Innowacyjnej Gospodarki Instytut mógł szerzej otworzyć się na potrzeby przedsiębiorców. Celem projektu jest pokazanie, że wzornictwo może być narzędziem konkurencyjności, innowacyjności oraz podnoszenia zysków firmy. Z pomocą bogatej oferty szkoleniowej zarówno w trybie stacjonarnym, jak i popularnego w ostatnim czasie e-learningu omówione zostały metody wprowadzania na rynek nowych wzorniczo produktów oraz sposoby współpracy projektantów z właścicielami przedsiębiorstw. W ramach projektu odbyły się cykle szkoleń, został wydany podręcznik „Design Management. Zarządzanie wzornictwem” oraz uruchomiona platforma e-learningowa z ofertą 20 kursów online. Główną płaszczyzną komunikacji w projekcie jest portal internetowy www.zsz.com.pl, gdzie znajdują się najważniejsze informacje, zdigitalizowane publikacje biblioteki wzornictwa oraz forum wymiany doświadczeń. Od początku zanotowano na nim ok. 85 tysięcy wejść. Z założenia projekt został skierowany do wyższej i średniej kadry zarządzającej, specjalistów do spraw rozwoju nowych produktów w przedsiębiorstwach różnego typu, freelancerów, projektantów, właścicieli studiów projektowych oraz dziennikarzy, naukowców i studentów. „Program cieszy się zainteresowaniem przedstawicieli różnych branż, niekoniecznie związanych z kulturą i sztuką” – podkreśliła Iga Azarkiewicz, kierowniczka komunikacji projektu Zaprojektuj Swój Zysk. Łącznie od 2010 roku przeszkolono już 1600 osób, na co dzień z platformy e-learningowej korzysta ok. 6 000 osób, a z pewnością będzie jeszcze więcej, bo jak zapewniają twórcy projektu, mimo zakończenia wszystkich działań szkolenia online mają charakter trwały i platforma będzie nadal dostępna w sieci. O rosnącej popularności e-learningu pisaliśmy na Portalu Innowacji, Iga Azarkiewicz z Instytutu dodatkowo zaznacza, że niewątpliwą zaletą szkoleń oferowanych w trybie online jest wygodna forma i fakt, że  każdą lekcję można przerwać i wrócić do niej w dowolnym czasie. Zakończenie inicjatywy „Zaprojektuj swój zysk” zaplanowane było na grudzień 2011 roku. Iga Azarkiewicz zdradza jednak, że ze względu na olbrzymie zainteresowanie projektem Instytut Wzornictwa Przemysłowego stara się o jego przedłużenie. Jeśli się uda, wszystkie działania zostaną kontynuowane do końca 2013 roku.

Studiuj Design Management

Instytut Wzornictwa Przemysłowego ma swojej ofercie także studia podyplomowe, które realizuje w partnerstwie ze Szkołą Główną Handlową Warszawie. Obecnie oferuje dwa typy kształcenia podyplomowego: „Produkt Design Management” oraz „Service Design Management”. „Projektowanie wzornicze w zarządzaniu rozwojem nowego produktu” to szansa na rozwinięcie kompetencji Menedżera Wzornictwa. Program zajęć obejmuje strategie konkurowania, zarządzanie procesem rozwoju produktu, wzornictwo przemysłowe i badania marketingowe. Jak na innowacyjny kierunek przystało, większość zajęć odbywa się w formie warsztatowej i z dużym naciskiem na praktyczne zastosowanie zdobytych informacji. Gościnnie na zajęciach pojawiają się także projektanci, którzy na przykładzie własnej działalności prezentują i przykłady. „Service Design Management”, czyli nowa propozycja Instytutu to studia mające przygotować kandydata do pracy na stanowisku Menedżera Zarządzania Projektowaniem Usług. Chodzi nie tylko o usługi świadczone tradycyjnie, IWP kładzie nacisk także na te, świadczone drogą elektroniczną. Nabory na studia podyplomowe w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbywają się  w trybie ciągłym.

Premierowy Trendwizor

Nowoczesny portal internetowy to najnowszy produkt Instytutu. Czytelnik w internetowym trendbooku może znaleźć przejrzyste raporty i  pakiety informacji o wzornictwie przemysłowym. Wszystkie informacje są oparte o przykłady z polskiego rynku i niosą ze sobą także elementy eksperckich prognoz na przyszłość. Trendwizor ma stanowić żywe kompendium wiedzy, w którym czytelnik sam decyduje, jakie treści są dla niego najważniejsze i czego się chce dowiedzieć. Produkt jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców i projektantów, ale praktyczne informacje znajdą na nim także studenci i osoby interesujące się designem.  Z narzędzia można skorzystać za pomocą strony http://www.trendwizor.pl po wykupieniu abonamentu.

Co słychać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego?

Obserwując działalność Instytutu, trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to jedna z najaktywniejszych jednostek badawczych w kraju. Kalendarium pełne jest wystaw, konkursów i konferencji. Do 4 września 2011 r. można odwiedzać wystawę pt. „Re.produkt” prezentującą przykłady rozwiązać projektów przyjaznych środowisku. W trzech działach znajdują się przedmioty codziennego użytku, które spełniają ideę zrównoważonego rozwoju. Gdyby jednak nie udało nam się odwiedzić interesującej nas wystawy, Instytut oferuje wirtualne wycieczki po galeriach. Obecnie w ofercie wirtualnych wystaw możemy zwiedzać „Wzornictwo za 4 złote. 1 Euro Design”, „Designer Roku 2010. Tomasz Augustyniak” oraz „Dobry Wzór 2010”, wystawy które były otwarte w 2011 roku. Ekspozycje są prezentowane w formie multimedialnej, interaktywnej i panoramicznej galerii, po której widz może dowolnie nawigować za pomocą strzałek i czytać opisy eksponatów. Instytut Wzornictwa Przemysłowego planuje przygotowanie wkrótce siedmiu kolejnych tego typu wycieczek. Bogata jest także konferencji. W drugiej połowie listopada w Warszawie zorganizowana zostanie VII Międzynarodowa Konferencja pt. „Perspektywy rozwoju e-usług. Wzornictwo usług”, nad którą patronat objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Instytut zaprezentuje najnowsze dokonania w dziedzinie projektowania usług oraz perspektywy dla polskiego rynku usług elektronicznych, a także poprowadzi warsztaty z praktycznego wykorzystania wiedzy i narzędzi służących do projektowania. W najbliższym czasie autorzy projektu „Zaprojektuj swój zysk” będą się starać także o wydłużenie działań i możliwość realizowania kolejnych szkoleń i konferencji. Widać już zielone światło. „Chcemy nadal budować platformę współpracy pomiędzy artystami a biznesem i wspierać rozwój wzornictwa przemysłowego zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej” – powiedział Minister Gospodarki Waldemar Pawlak w komentarzu do raportu ONZ „Creative Economy Report 2010”.  Instytut Wzornictwa Przemysłowego jest dobrze przygotowany do pełnienia tej roli.

Dane kontaktowe Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
ul. Świętojerska 5/7
00-236 Warszawa
Sekretariat: tel.  (22) 860 00 66, fax. (22)  831 64 78
Recepcja: tel.(22) 860-01-73, (22) 860-00-48
iwp@iwp.com.pl

Fot. Smartlink/ na zdjęciach projekty Tomasza Augustyniaka oraz Marty Krupińskiej zaprezentowane podczas wystawy ArenaDESIGN 2010.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi tekstami promującymi instytucje: 
Autor:Izabela Rutkowska 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości