Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2016/02/25 08:49:13
Dolina Krzemowa na Wschodnim Wybrzeżu USA

Autor: Agnieszka Pawełkowska

Na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych znajduje się mało jeszcze znane i nie w pełni odkryte centrum innowacji, zwane przez niektórych Doliną Krzemową Wschodniego Wybrzeża USA. Jego granice tworzą stany Wirginia i Zachodnia Wirginia przyciągające stale rosnącą liczbę firm technologicznych zainteresowanych ekspansją na rynek amerykański.

Poniżej analizujemy strukturę i rozwój Doliny Krzemowej na Wschodnim Wybrzeżu USA. Zachęcamy jednocześnie polskie firmy do rozważenia jej jako atrakcyjnej, tańszej i bliższej geograficznie alternatywy biznesowej do Doliny Krzemowej w północnej Kalifornii. 

DK 1

 

CZĘŚĆ 1-Wirginia

DK 2

Ze względu na bliskość Waszyngtonu, stanowiącego centrum życia politycznego i finansowego, jak również wieloletnią koncentrację na wspieraniu badań naukowych i innowacyjnych, region północnej Wirginii stał się docelowym miejscem rozwoju technologicznego na Wschodnim Wybrzeżu USA. Zagłębie Technologiczne Dulles, znajdujące się około 57 kilometrów na Zachód od Waszyngtonu, jest w dużej mierze zasilane możliwościami bezpośredniej współpracy rezydujących tam firm z rządem amerykańskim, co odgrywa kluczową rolę w rozwoju tego regionu.

Zagłębie Technologiczne Dulles jest klastrem biznesowym, w skład którego wchodzą liczne firmy technologiczne oraz firmy działające w sektorze obrony narodowej. Znajdują się one w północnej Wirginii w okolicach lotniska międzynarodowego Washington Dulles International Airport (IAD), będącego punktem wejścia do Zagłębia. Nazwa Zagłębia Technologicznego Dulles jest również opisowym określeniem szeregu gmin położonych wzdłuż i pomiędzy drogą Wirginia Rt. 267 i drogą Wirginia Rt. 7. W skład tego regionu wchodzą między innymi jedne z najbogatszych amerykańskich powiatów o nazwach Farifax i Loudoun.

Rosnące wraz z rozwojem Internetu w latach 1990-tych, Zagłębie Technologiczne Dulles kieruje ponad połową całego przepływu ruchu internetowego (w dużej części poprzez Amazon Web Services). Stanowi ono także największą na świecie siedzibę dla firm opierających się  na technologiach satelitarnych i telekomunikacyjnych.

Z regionu tego pochodzi również wielu internetowych pionierów, wśród nich America Online (AOL) - pierwsza firma, która skomercjalizowała . Ted Leonsis, były prezes AOL, podkreśla, że "we wczesnym stadium  połowa światowego ruchu internetowego przepływała pod Północną Wirginią. Wielu menadżerów z AOL zostało w tym regionie i założyło nowe firmy technologiczne.  DNA oryginalnej firmy, która rozpowszechniła zostało rozproszone po regionie północnej Wirginii i cały czas można je tutaj odnaleźć”.

Co ciekawe, Zagłębie Technologiczne Dulles jest amerykańską siedzibą światowej organizacji zajmującej się regulacją standarów internetowych oraz edukacją i zapewnianiem powszechnego dostępu do Internetu. W skład wchodzi ponad 80 organizacji i 28 tysięcy indywidualnych członków, a siedziba główna tej organizacji znajduje się w Genewie w Szwajcarii.

W regionie północnej Wirginii znajduje się w sumie ponad 30 tysięcy firm działajacych w sektorze technologii, badań naukowych i rozwoju, obrony narodowej, a także wywiadu. Należą do nich tak dobrze znane firmy jak Verisign, Network Solutions, General Dynamics, Booz Allen Hamilton, Computer Sciences Corporation, Northrop Grumman, XO Communications, ITT Exelis, Amazon, AOL, Apple, AT&T, Cisco, Dell, Exxon Mobil, HP, Juniper, IBM, L-3, Microsoft, Bechtel, NEC, Oracle, Raytheon, Siemens, Unisys, Verizon i wiele innych.

W Wirgiii znajdują się też znane instytucje naukowe i badawcze, takie jak George Washington University, George Mason University i Virginia Tech, które zapewniają rozwój regionu i dostarczają wysoko wykwalifikowaną i zróżnicowaną siłę roboczą. Warto podkreślić, że ponad połowa mieszkańców północnej Wirginii posiada wyższe wykształcenie.

Oprócz widocznej obecności technologii, również sektory takie jak i biomedycyna zaznaczają swoją obecność w regionie północnej Wirginii. Dla przykładu, instytucje badawcze, takie jak Hughes Medical Institute z wydziałem o nazwie Janelia Farm Research Campus, zaangażowane są w zaawansowane badania biomedyczne, w tym „określanie ogólnych zasad przetwarzania informacji przez obwody neuronów oraz rozwój nowych technologii obrazowania i obliczania metod analizy danego obrazu”.

Innym przykładem jest fascynująca dwóch naukowców zatrudnionych przez George Mason University. Znani w całym regionie Lance Liotta i Emanuel „Chip” Petricoin stworzyli najwyższej klasy laboratorium badawcze, w którym mieszczą się dwa najbardziej prestiżowe na świecie programy badawcze związane z sektorem zdrowotnym. Praca tych dwóch naukowców zaowocowała do tej pory ponad 40 patentami i związanymi z nimi licencjami oraz stworzeniem dwóch firm specjalizujących się w indywidualnych usługach medycznych. Dodatkowo, Lance i „Chip” przyczynili się do zwiększenia współpracy międzynarodowej w dziedzinie nauk medycznych.

Niezwykła zaawansowanych badań, rozwoju technologicznego oraz obecności rządu amerykańskiego w Zagłębiu Technologicznym Dulles sprawiają, że północna Wirginia jest wyjątkowych miejscem do prowadzenia biznesu. Dodatkowo, jej centralne i malownicze położenie, doskonała infrastruktura, łatwy dostęp do portu morskiego na Oceanie Atlantyckim, jak również przyjazne środowisko dla prowadzenia działalności gospodarczej sprawiają, że region północnej Wirginii jest jednym z bardziej atrakcyjnych ośrodków biznesu w USA.

Zagłębie Technologiczne Dulles oferuje doskonałą bazę logistyczną, w tym wiele rozsądnych cenowo powierzchni biurowych. Co więcej, powiat Fairfax jest czwartym największym rynkiem podmiejskich powierzchni biurowych w USA. W Zagłębiu znajduje się również wiele hoteli i centrów konferencyjnych, z których bardziej znanym jest Dulles Expo & Conference Center w Chantilly.

Do organizacji, które zawsze chętnie wspierają nowe firmy w regionie północnej Wirginii należą: Virginia Chamber of z wiodącym programem wsparcia o nazwie Virginia Economic Development (VEDP) Program; program Virginia International Alliance (VITAL) Program; Northern Virginia Technology Council (NVTC) ze swoim centrum dla nowopowstających firm o nazwie Center, a także centrum Center for Innovative Technology (CIT), które we współpracy z organizacją o nazwie New Atlantic Ventures kreuje partnerstwa pomiędzy start-upami technologicznymi, a „zaawansowanymi” firmami technologicznymi.

Północna Wirginia bez wątpienia jest niezwykle atrakcyjną i konkurencyjną alternatywą dla nieco „przepełnionej” już i tym samym bardziej konkurencyjnej Doliny Krzemowej w północnej Kalifornii. Śmiało można stwierdzić, że jest ona znaczącą częścią Doliny Krzemowej na Wschodnim Wybrzeżu USA i nieustannie przyciąga nowe firmy – zarówno krajowe, jak też zagraniczne.

Jak słynnie sama się reklamuje pod hasłem „Wirginia jest dla kochanków”, jak widać nie tylko kochankowie zapuszczają w Wirginii swoje korzenie.

CZĘŚĆ 2 – Zachodnia Wirginia

Górski stan Zachodnia Wirginia jest „ukrytym skarbem” na Wschodnim Wybrzeżu USA. Stan ten oferuje niezwykle atrakcyjne i jednocześnie nie w pełni jeszcze odkryte możliwości biznesowe dla firm zagranicznych, chcących założyć działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych.

DK 3

Centralne położenie tego stanu pozwala firmom w ciągu jednego dnia dotrzeć do ponad 60% populacji amerykańskiej, włączając tak duże miasta jak Nowy Jork, Boston, Waszyngton, Chicago, Atlantę, Filadelfię, Baltimore, czy Indianapolis. Zachodnia Wirginia znajduje się też w relatywnie niewielkiej odległości (jeden dzień drogi samochodem) od około jednej trzeciej populacji kanadyjskiej. Oferuje również przystępne połączenia wodne, kolejowe oraz doskonały system autostrad, które ułatwiają przewóz i dostawy zróżnicowanych ładunków.

W ciągu ostatnich 10 lat stan Zachodnia Wirginia stał się bardziej widoczny, a jego rozwój  zaczął nabierać „rozpędu”. Było to po części spowodowane zwiększonymi wymaganiami decentralizacji rządu federalnego z Waszyngtonu i okolic. Siłą rzeczy wymagania te stworzyły niezwykłe możliwości ożywienia gospodarczego dla Zachodniej Wirginii, które z  niesamowitym sukcesem zostały wykorzystane przez nieżyjący już Senatora Roberta C. Byrda.

Wizją Senatora Byrda było przyciągnięcie do Zachodniej Wirginii funduszy federalnych w celu  zwiększenia inwestycji w poprawę infrastruktury oraz stworzenia warunków dla dalszego rozwoju działań biznesowych. Efektem tego było utworzeniem Zagłębia Technologicznegoo nazwie I-79 Corridor, którego gwałtowny rozwój przekroczył wszelkie początkowe oczekiwania.

DK 4

Wiele różnego rodzaju technologii reprezentowanych jest w Zagłębiu Technologicznym I-79. Należą do nich na przykład technologie przemysłu lotniczego i kosmicznego, energetycznego, chemicznego, czy też przemysłu tworzyw sztucznych. Niewątpliwie jednak technologie biometryczne zdominowały ten region tworząc siedzibę główną dla największego na świecie klastra firm biometrycznych oraz firm zajmujących się ochroną tożsamości. Cytując dyrektora FBI Steva Morrisa „Autostrada I-79 i Zagłębie Technologiczne, które się wzdłuż niej utworzyło stało się Doliną Krzemową przemysłu biometrycznego na Wschodnim Wybrzeżu USA”.

Biometria jest dziedziną nauki zajmującą się identyfikacją osób za pomocą fizycznych i behawioralnych cech, takich jak rozpoznawanie twarzy lub głosu, odcisków dłoni, czy też skanowaniu tęczówki. Oczywistymi zastosowaniami biometrii jest egzekwowanie prawa, ochrona granic czy też walka z terroryzmem. Dodatkowo, od niedawna obserwuje się rosnące zainteresowanie biometrią także w sektorze prywatnym. Dla przykładu, banki zainteresowane są tworzeniem aplikacji mobilnych, które wykorzystują dane biometryczne do ochrony kont bankowych klientów poprzez eliminacje haseł i zastępowanie ich mechanizmami biometrycznymi w celu potwierdzenia tożsamości.

Najnowszym symbolem rozwoju rynku technologii biometrycznych w Zagłębiu Technologicznym I-79 jest zbudowane w 2015 roku na terenie obiektów FBI w mieście Clarksburg centrum o nazwie Biometrics Technology Center. Jest ono wspólną inicjatywą FBI oraz Departamentu Obrony (jako część procesu „decentralizacji” działań rządu federalnego, w 1995 roku FBI przeniosło znaczną część swoich operacji do Zachodniej Wirginii i stale zwiększa swoją obecność w tym stanie).

W Zagłębiu Technologicznym I-79 mieszczą się również takie amerykańskie organizacje jak Kryminalny System Informacyjny FBI, Agencja Departmentu Obrony Narodwej zajmująca się biometrycznym monitorowaniem tożsamości oraz Krajowe Biuro „Lżejszych Przestępstw” (chodzi tu głównie o przestępstwa finansowe popełniane przez przedstawicieli świata biznesu i pracowników rządowych).

W Zagłębiu I-79 w mieście Fairmont znajdują się także laboratoria NASA zajmujące się „niezależną weryfikacją i walidacją” oraz Narodowa Administarcja Oceanów i Atmosfery (NOAA). Z innym bardziej znanych obiektów, w mieście Morgantown znajduje się siedziba Narodowywch Laboratoriów Energetycznych oraz Narodowego Instytutu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

I-79 mieści się w samym sercu Zagłębia Technologicznego I-79, na Południu od miasta Fairmont. Dzięki wieloletnim, starannym planom i strategicznym inwestycjom Park ten szybko uzyskał status niezwykle prestiżowego ośrodka naukowo-technologicznego stanowiącego miejsce docelowe dla wielu firm.

 DK 5

Obejmuje on 375 akrów podzielonych na cztery główne części i zawierających ponad 70,000 metrów kwadratowych światowej klasy powierzchni biurowych. Oprócz programów federalnych, które prowadzone są z Parku Technologicznego I-79, rezydują tam również firmy takie jak Computer Sciences Corporation, Electronic Warfare Associates, Inc., FirstEnergy Corp., Lockheed Martin, ManTech International Corporation, Northrop Grumman, TASC, Inc., Time Warner Cable, TRAX International Corporation, czy też West Virginia United Health System.

Zagłębie Technologiczne I-79 stale się rozrasta  i przyciąga prestiżowe firmy, które podążają do Północno-Centralnej Zachodniej Wirginii za federalnymi pieniędzmi. Cytując obecnego Senatora Zachodniej Wirginii Joe Manchina „dzięki wieloletnim strategicznym inwestycjom oraz współpracy przemysłu, badań naukowych, edukacji i rządu, Północno-Centralny region Zachodniej Wirginii stał się domem zaawansowanej infrastruktury, zaawansowanych obiektów telekomunikacyjnych i informatycznych, a także innowacyjnych laboratoriów biometrycznych”.

Zachodnia Wirginia oferuje niezwykle przyjazne środowisko biznesowe dla nowych firm. Przyciągające przyrodniczo górskie piękno tego stanu połączone z jego centralną lokalizacją, 13% niższymi niż średnia krajowa kosztami prowadzenia biznesu, niskimi kosztami utrzymania i obfitością wykwalifikowanej siły roboczej związanej z obecnością miejscowych uniwersytetów (takich jak West Virginia University, Fairmont State University oraz Marshall University), tworzą wyjątkowo ciekawe możliwości biznesowe dla firm, które rozważają osiedlenie się w Zachodniej Wirginii.

Departament Handlu Zachodniej Wirginii gwarantuje osobiste i dostosowane do indywidualnych potrzeb wsparcie dla firm zainteresowanych uczynieniem “górskiego stanu” swoim domem. Doskonałymi źródłami informacji o stanie są również następujące organizacje: Discover Real West Virginia (DRWV) Foundation, the West Virginia  Foundation (WVHTF) oraz the I-79 Development Council.

Green Gate Consulting zachęca polskie firmy do odkrycia możliwości biznesowych oferowanych przez Zachodnią Wirginię. Oferujemy wsparcie w tym zakresie i gwarantujemy, że firmy te nie będą zawiedzione wybierając stan Zachodnia Wirginia na prowadzenie działalności gospodarczej.


PawelkowskaAgnieszka Pawełkowska jest założycielką i prezesem firmy Green Gate Consulting z siedzibą w Waszyngtonie. Green Gate Consulting zajmuje się wspieraniem i reprezentowaniem polskich przedsiębiorców na rynku amerykańskim. Agnieszka posiada bogate doświadczenie zawodowe i wykształcenie w handlu międzynarodowym, gospodarkach krajów rozwijających się, mikrofinansach i polityce publicznej. Przebywając od pietnastu last w Stanach Zjednoczonych pracowała zarówno w sektorze prywatnym, jak również nad projektami takich amerykańskich agencji rządowych jak Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego (USAID), Amerykański Departament Handlu (US Department of ) oraz Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Handlu (USTDA). Agnieszka jest absolwentką Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańkiego oraz amerykańkiego wydziału Public Policy na George Mason University w stanie Wirginia. 

Autor:Informacja prasowa 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości