Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/12/29 14:13:42
Z Gliwic na podbój świata

W ciągu pięciu lat stworzyli firmę, która podbija światowe rynki. To sukces Jacka Jędrzejowskiego i Arkadiusza Patryasa. Dowód? Pierwsze notowania na warszawskim parkiecie dały zarobić inwestorom 97 procent!

Gliwicka spółka i3D bardziej jest znana za granicą niż w kraju. Eksperci branży informatycznej nie mają wątpliwości, że jest to światowy lider. Przykład? Do grona klientów należy koncern petrochemiczny Saudi Aramco z Arabii Saudyjskiej, który posiada nowo wybudowane w dużej mierze oparte o gliwickie oprogramowanie Quazar 3D. Gliwiccy informatycy opracowali m.in. interaktywny platformy wiertniczej wraz z całym otoczeniem. Jest to najnowocześniejszy ośrodek szkoleniowy dla branży petrochemicznej. Dla koncernu paliwowego Exxon Mobil przygotowali wizualizacje urządzeń na morskiej platformie wiertniczej, która pozwala na obejrzenie konstrukcji pod powierzchnią lustra wody.

Postawili na innowacyjność

A zaczęło się tak. Dwóch śląskich absolwentów uczelni– jeden fizyk, drugi prawnik z doświadczeniemw międzynarodowej firmie konsultingowej, Jacek Jędrzejowski i Arkadiusz Patryas rozglądali się za pomysłem na biznes. I postawilina innowacyjność. Dziś podkreślają, że bycie innowacyjnym jest główną misją spółki na rynku nowoczesnych technologii. Już w pierwszym roku działalności podjęli współpracę z działem koncernu IBM zajmującym się m.in. wykorzystaniem grafiki czasu rzeczywistego, czyli technologii gier komputerowych w aplikacjach użytkowych. I tak zaczęła się historia i3D.

W kolejnych latach, dzięki pozyskaniu kapitału z funduszy private equity, spółka zainwestowała w stworzenie centrum pokazowego – multimedialnej sali 3D oraz innych systemów interaktywnej projekcji obrazu. A wszystko to w Gliwicach, blisko Politechniki Śląskiej. Siedzibą spółki został Technopark, miejsce łączące naukę z biznesem.

– Dzięki współpracy PARP z Parkiem Naukowo-Technologicznymw Gliwicach od dawna możemy podziwiać rozwój firmy i3D – zaznacza Łukasz Sztern z Departamentu Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Jej wyjątkowość oraz szybki rozwój potwierdza potrzebę wspierania instytucji otoczenia innowacyjnego biznesu, które w ten sposób przyczyniają sie do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki. Pozyskanie finansowania zewnętrznego z funduszy oraz programów Unii Europejskiej pozwoliło na dynamiczny rozwój. Obecnie i3D to grupa kapitałowa, w której skład wchodzi m.in. spółka i3D Home – interaktywny portal nieruchomości, który umożliwia wirtualne spacery i aranżacje mieszkań on-line.

Jacek Jędrzejowski i Arkadiusz Patryas utworzyli także spółkę i3D Med do realizacji projektu – Portal Informacji Medycznej oraz i3D Science. Wraz z Politechniką Śląską powołali Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości. To właśnie współpraca z tą uczelnią determinuje sukces spółki. Na podstawie umowy z Politechniką powstało centrum kompetencyjnei badawczo-rozwojowe, w  którym pracownicy naukowi, studenci oraz pracownicy i3D tworzą aplikacje, prowadzą szkolenia i badania w zakresie technologii wirtualnej rzeczywistości.

Wyznaczają nowe standardy

Ten unikalny na skalę światową projekt nazywa się „Interaktywnekształcenie inżyniera”. Zakłada stworzenie biblioteki interaktywnych aplikacji 3D wykorzystujących silniki graficzne stosowane w grach komputerowych. Studenci uczelni poprzez interakcję z modelami 3D będą mogli zapoznać się z podstawowymi prawami i zasadami mechaniki oraz samodzielne ćwiczyć na wirtualnych stanowiskach laboratoryjnych. Zarząd i3D jest przekonany, że realizacja tego projektu wytyczy nowe standardy nauczania na uczelniach technicznych, które będą mogły być powielanena całym świecie.

Podejmowanie takich wyzwań możliwe jest dzięki wykwalifikowanej kadrze, nastawieniu na innowacyjność oraz współpracy z najlepszymi. Dla ów też jest ważne, że biorą udział w pionierskich projektach i pracują w firmie oświatowych aspiracjach.

Lista referencyjna i3D jest coraz bardziej imponująca. realizowała projekty dla Boeinga, Samsunga, BP, Saudi Aramco, Exxon Mobil, Paccara. Wśród klientów są także polskie firmynp. GTL Port Lotniczy Pyrzowice czy Ceramika Paradyż. Ostatnio przygotowała znakomitą prezentację Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jużudało się podbić rynek austriacki. „Love inthe Alps” to trójwymiarowy przygotowany dla austriackiej organizacji turystycznej. Przedstawia opowieść  dziewczyny z wycieczki na narty w Alpy, a trójwymiarowe pejzaże w technologii 3D nadają niesamowity klimat. Przyciągają turystów, podobnie jak Szlak ZabytkówTechniki na Śląsku, np. wirtualny zjazd do zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu.

Na podbój Ameryki

gromadzi i doświadczenie poprzez kooperacje ze światowymi liderami w zakresie sprzętu i oprogramowania, takimi jak: Projection Design, Sharp czy Holovis. Dzięki umowie o współpracy z IBM Deep Computing Visualisations, spółka ma dostęp do najnowszych rozwiązań oraz wsparcie w podejmowanych pracach badawczo-rozwojowych. Ważnym elementemjej strategii jest współpraca z ośrodkami naukowymi, takimi jak: Rocky Mountain Supercomputing Centers (Stany Zjednoczone), Politechnika Śląska czy Śląski Uniwersytet Medyczny.

Zarząd firmy powołał już przedstawicielstwo i3D w Stanach Zjednoczonych. Powstała spółka o nazwie i3D Inc, a jej prezesem został wieloletni IBM – Earl Dodd. Głównym celem spółki w USA będzie promocja oferty i3D i pozyskiwanie klientów na największym światowym rynku w tej branży.

 Więcej na www.ppp.pi.gov.pl

Wirtualny świat firmy i3D zdobył uznanie światowych potentatów

Autor:Zespół Redakcyjny  


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości