Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/02/02 13:44:59
O patencie w biuletynie „Własność intelektualna”

Znaczenie wiedzy z zakresu patentowania w przedsiębiorstwie stale rośnie. Osoby zarządzające innowacyjnymi przedsięwzięciamipowinny wiedzieć, w jaki sposób należy chronić wygenerowaną własność intelektualną oraz skąd pozyskać środki na ochronę wynalazku. Wiele cennych materiałów z tego zakresu można znaleźć w czwartym numerze biuletynu „Własność Intelektualna”.

W czwartym numerze szczególnie zachęcamy do przeczytania wywiadu pt. „Naukowiec, który pamięta o biznesie”, w którym prof. Jan Lubiński opowiada o początkach spółki Read-Gene, której jest założycielem i prezesem, o współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym oraz o tym, czy można zarobić na patentach i jakie generuje ich ochrona.

W artykule pt. „Patenty w biznesie” Jeremy Philpott, Europejskiego Urzędu Patentowego przedstawia 10 żelaznych zasad tworzenia strategii patentowania w przedsiębiorstwie, wyjaśniając co dokładnie należy zrobić by skutecznie wykorzystywać . O tym kto jest właścicielem patentu, czy pracodawca, traktuje artykuł przygotowany przez Agnieszkę Suchecką, radcę prawnego. Natomiast ekspert UPRP Paweł Koczorowski przybliży czytelnikowi jakie cechy musi posiadać dany by mógł być opatentowany, a jakie cechy uniemożliwiają uzyskanie prawa do ochrony.

Dla czytelników zainteresowanych patentowaniem w Stanach Zjednoczonych przeznaczony jest artykuł Justyny Cięgotury, dyrektor ds. transferu technologii Fundacji ProRegio pt. „Rok szansy”, w którym autorka opisuje możliwość uzyskania taniego patentu na , analizując jego wady i zalety. Dodatkowo zapraszamy do lektury artykułu o bardzo kreatywnym, młodym, polskim wynalazcy – Karolu Kowalczuku.

Tradycyjnie w biuletynie znajdują się praktyczne informacje o możliwościach pozyskania środków na finansowanie działalności innowacyjnej w artykule pt. „Kredyt na innowacje” przygotowanym przez Jakuba Andersa, promotora projektów innowacyjnych PARP.

Biuletyn pt „Własność intelektualna” jest wydawany cyklicznie przez Fundację ProRegio. Pierwsze biuletynu obejmowało kompleksowo tematykę własności intelektualnej i jej znaczenia we współczesnej gospodarce. Czytelnicy dowiedzieli się, jakie znaczenie ma Światowa Własności Intelektualnej oraz że istnieje wiele możliwości ochrony innowacyjnego pomysłu. Druga edycja dotyczyła designu i jego roli w dzisiejszej gospodarce. Przedstawione zostały aspekty skutecznej ochrony wzoru przemysłowego oraz różnice pomiędzy wzorem przemysłowym a innymi rodzajami własności oraz jak skutecznie walczyć z podróbkami. Trzecia edycja obejmowała swoją tematyką zarządzanie własnością intelektualną w przedsiębiorstwie. W tym numerze czytelnik dowiedział się m.in. o roli w tym procesie Urzędu Patentowego, czym lepiej chronić pomysł w przedsiębiorstwie – patentem czy oraz jak wdrożyć strategię zarządzania własnością intelektualną.

Biuletyn jest wydawany w ramach projektu „Przedsiębiorco, chroń swój pomysł! Biuletyn własności intelektualnej dla przedsiębiorców” realizowanego przez Fundację ProRegio. Projekt ma zasięg ogólnopolski, skierowany jest do przedsiębiorców. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Najnowszy numer biuletynu wraz z jego poprzednimi edycjami dostępny jest w elektronicznej wersji w formacie PDF na stronie Fundacji ProRegio: www.proregio.org.pl.

Autor:Justyna  Cięgotura 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości