Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/07/18 10:46:29
CERN otwiera swoje podwoje dla zwiedzających

Europejskie Centrum Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą planuje w dniach 27 - 30 września 2013 serię wydarzeń mających na celu przybliżyć szerokiej publiczności prowadzone tam badania naukowe i dokonane odkrycia. Zobaczyć będzie można m.in. laboratorium produkujące antymaterię i Wielki Zderzacz Hadronów.

W ramach Dni Otwartych odbywających się pod hasłem „Nasz świat Waszym światem”, zwiedzający będą mieli możliwość spotkania się z naukowcami, inżynierami oraz technikami CERN. Zobaczyć będzie można m.in. laboratorium produkujące antymaterię, laboratoria kriogeniczne i kryształów oraz gigantyczne magnesy. Pod ziemią będzie można zwiedzić Wielki Zderzacz Hadronów (LHC).

Ze względu na ograniczenie liczby osób, które mogą zwiedzić podziemia, od połowy sierpnia dostępna będzie internetowa. Jednorazowo można będzie zarezerwować do czterech biletów na konkretny termin. Bilety będą pojawiać się sukcesywnie na stronie internetowej w ciągu trzech tygodni tak, aby każdy miał możliwość dokonania rezerwacji.

W ciągu dwóch Dni Otwartych CERN spodziewa się około 100,000 zwiedzających. Udostępnione będą darmowe parkingi, skąd mikrobusy będą zabierać zwiedzających. Zwiedzanie i wszelkie inne atrakcje będą bezpłatne.

Szczegółowe informacje dotyczące Dni Otwartych dostępne są na stronie: www.cern.ch/opendays2013.

Poza Dniami Otwartymi zaplanowano jeszcze trzy inne wydarzenia. 

27 września, CERN będzie świętował swoje odkrycia wraz z instytucjami współpracującymi i partnerami w przemyśle.

Wieczorem, 27 września będzie miało miejsce wydarzenie zatytułowane „Origins 2013”, retransmitowane w Internecie jako część Europejskiej Nocy Naukowców, organizowanej z inicjatywy Komisji Europejskiej. Wezmą w nim udział wybitni uczeni, w tym laureaci Nagrody Nobla. Będą wyjaśniać wielkie przełomy w nauce , które pozwalają lepiej zrozumieć pochodzenie Wszechświata. Naukowcy będą też, wraz z niewielkimi grupami zwiedzających, uczestniczyć w czymś w rodzaju „naukowego speed dating”. To wydarzenie, na które trzeba się osobno zapisać, jest organizowane we współpracy z włoskim Istituto Nazionale di Astrofisica (Narodowym Instytutem Astrofizyki), Europejską Agencją Przestrzeni Kosmicznej (ESA), Europejskim Południowym Obserwatorium (ESO) i UNESCO, pod patronatem Komisji Europejskiej.

Więcej informacji na temat „Origins 2013” można znaleźć na stronie: www.origins2013.eu.

Z kolei 30 września, pracownicy i uzytkownicy CERN są zaproszeni na przyjęcie zatytułowane „Bosons & More”. Tego wieczoru Alan Parsons Live Project zagra na specjalnym koncercie przy akompaniamencie Orchestre de la Suisse Romande. Pod koniec sierpnia na stronie Dni Otwartych CERN pojawi się konkurs dla szerokiej publiczności z 500 wejściówkami na koncert jako pulą nagród.

Więcej informacji o Dniach Otwartych: www.cern.ch/opendays2013

Więcej informacji o Origins 2013: www.origins2013.eu

 

Źródło: IFJ PAN

Autor:Informacja prasowa , Współpraca: Agnieszka Katowicz


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości