Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/04/04 13:55:15
Audyt legalności oprogramowania

BSA (Business Alliance) to zajmująca się promowaniem bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania. Z raportu IDC (International Data Corporation), przygotowanego na zlecenie BSA, wynika, że w ubiegłym roku w Polsce aż 54% programów komputerowych pochodziło z nielegalnych źródeł.

Od 21 marca 2011 r. w ramach kontroli skarbowych urzędnicy nabyli prawo do sprawdzania legalności oprogramowania wykorzystywanego przez podatników. Uprawnienie to wprowadziła znowelizowana w ubiegłym roku o kontroli skarbowej (art. 2 ust. 2 Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej).

Zdarza się, że przedsiębiorcy korzystają z nielegalnych aplikacji zupełnie nieświadomie, jednak nie chroni to przed konsekwencjami. karny za posiadanie nielegalnego oprogramowania przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5, dodatkowo może ponieść karę finansową. Takiej kary nie można wpisać w działalności i fakt jej zapłacenia jest dla przedsiębiorstwa bardzo dotkliwy w sferze finansowej jak i medialnej. Do tego aby zalegalizować istniejące nielegalne oprogramowanie trzeba wydać kolejne tysiące złotych. Dlatego aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności warto zrobić przegląd posiadanych w firmie aplikacji.

Sprawdzenie legalności oprogramowania używanego w przedsiębiorstwie może być procesem skomplikowanym i zajmującym dużo czasu. Jeżeli zatem nie czuje się na siłach, by dokonać takiego sprawdzenia samodzielnie, powinna skorzystać z usług profesjonalistów. Innowacyjną usługą wprowadzoną na rynek jest przeprowadzanie audytów legalności oprogramowania, które są przykładem dobrych praktyk chroniących przez ryzykiem płynącym z używania nielegalnych aplikacji.

Celem przeprowadzanych audytów jest:

  • pewność legalności posiadanego przez firmę oprogramowania
  • uzyskanie pełnej kontroli nad wartościami niematerialnymi i prawnymi w organizacji
  • ochrona przed grożącymi konsekwencjami w przypadku posiadania nielegalnych aplikacji
  • wydajniejsze wykorzystywanie posiadanych licencji
  • redukcja kosztów utrzymania oprogramowania (zastosowanie bezpłatnych rozwiązań np. na licencji open source)

W wyniku przeprowadzanego audytu firmy często nie tylko pozbywają się nielegalnych programów, ale zastępują je darmowymi w pełni legalnymi rozwiązaniami.

Po tak przeprowadzonym przeglądzie może być spokojny, a koszt usługi jest niewspółmiernie mały w stosunku do kosztów wynikających z kontroli i wykrytych w jej wyniku nieprawidłowości.

Autor:Tomasz Królikowski , Współpraca: Alicja Haraf


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości