Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2016/01/07 12:39:20
Pełne potencjału pomysły, międzynarodowe zespoły i pieniądze na rozkręcenie biznesu!

Poznański Park Naukowo-Technologiczny poszukuje studentów oraz absolwentów (do 30 roku życia) chcących wziąć udział w unijnym projekcie EUXCEL. To program wspierający przedsiębiorczość wśród młodych ludzi. Projekt polega na tworzeniu międzynarodowych grup, które wspólnie, przez ok. 5 miesięcy, będą pracować nad rozwojem swojego pomysłu na biznes. Rekrutacja trwa do końca lutego 2016 roku. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Tryba

EU-XCEL to europejski projekt, którego celem jest wsparcie młodych pomysłodawców chcących stworzyć międzynarodowy, innowacyjny start-up. Uczestnicy programu mogą liczyć na wsparcie profesjonalistów z całej Europy oraz bezpłatne warsztaty biznesowe. Uczestnicy będą wspólnie rozwijać pomysły i tworzyć technologie związane m.in. z internetem rzeczy, rozwiązaniami IT w służbie zdrowia lub rozwoju społecznego, dużymi bazami danych czy e-commerce.

Do udziału w projekcie zapraszamy kandydatów:

  • posiadających dyplom lub umiejętności z obszaru inżynierii, nauk technicznych, nauk przyrodniczych, ekonomii i biznesu lub wzornictwa.
  • szczególnie zainteresowanych zagadnieniami IT/ICT,
  • płynnie posługujących się j. angielskim,
  • w wieku od 18 do 30 lat,
  • studiujących bądź pracujących,
  • chcących założyć własną firmę bądź wziąć udział w międzynarodowym przedsięwzięciu biznesowym.

Udział w EU-XCEL jest całkowicie bezpłatny!

Aplikacje można składać na stronie http://euxcel.eu/apply/

Program składa się z czterech etapów:

  1. Rekrutacja uczestników – trwa do końca lutego 2016 r.
  2. Warsztaty biznesowe – w siedzibie jednego z sześciu partnerów projektu (koszty dojazdu, zakwaterowania oraz uczestnictwo w szkoleniu pokrywane są ze środków EU-EXCEL, warsztaty odbywają się w Polsce, Irlandii, Danii, Niemczech, Grecji lub Hiszpanii)
  3. Rozwijanie pomysłów poprzez platformę on-line ze wsparciem mentorów i trenerów – ten etap trwa 12 tygodni, uczestnicy pracują w grupach, które tworzą się podczas warsztatów wyjazdowych
  4. Prezentacja najlepszych pomysłów podczas gali finałowej, wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród.

***

EU-XCEL to inicjatywa powstała w ramach unijnych programów Horyzont 2020 oraz Startup Europe. Obecnie trwa rekrutacja do II edycji. Pierwsza edycja przyciągnęła ok. 600 uczestników z całej Europy. Zespoły, składające się z uczestników z różnych państw i o różnych kompetencjach, zostały wyłonione podczas tygodniowego wyjazdu (w zależności od wybranego terminu: Dania, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy lub Polska). Następnie każdy zespół, przez ok. 3 miesiące, rozwijał zdalnie swoje pomysły biznesowe (za pomocą dedykowanej platformy online), pod okiem mentorów z Polski i Europy. 12 startupów o największym potencjale rywalizowało ze sobą podczas finału w Irlandii. Zwycięzcy (WeQ4U, powstały w Poznaniu DataMine  oraz CRAW.ly) otrzymali odpowiednio: I miejsce: 5000 Euro, II miejsce: 3000 EUR, III miejsce: 2000 EUR. Niektóre z powstałych w I edycji EUXCEL startupów, jak Nammy (www.nammy.eu) oraz „poznański” Datamine (www.data-mine.eu) planują podbój rynku europejskiego.

Polskim partnerem programu jest InQbator Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Zwycięzcy I edycji EUXCEL (2015r.):

I miejsce zajęła ekipa z WeQ4U - startupu powstałego w czasie trwania warsztatów w Grecji. WeQ4U jest aplikacją, która organizuje i porządkuje czas oczekiwania na bilety w parkach rozrywki. Dzięki rozwiązaniu WeQ4U nie trzeba tracić czasu na stanie w kolejce po bilet – zrobi to za nas. Jej twórcy zapowiedzieli dalsze prace projektem i wdrożenie go do życia. 

II miejsce należy do startupu, który uformował się w podczas warsztatów w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym – DataMine. DataMine ułatwia naukowcom dostęp do potrzebnych danych, tworząc swoistą elektroniczną bibliotekę z wynikami badań medycznych, farmaceutycznych, związanych z naukami przyrodniczymi czy biotechnologicznych. W założeniu twórców DataMine, ich projekt ma ułatwić walkę z takimi chorobami jak rak, udar mózgu czy choroby serca. Dedykowane algorytmy pozwalają na uporządkowanie, katalogowanie i ułożenie danych w taki sposób, aby ułatwić ich analizę i wyciąganie wniosków. Więcej szczegółów na http://data-mine.eu/ oraz DataMine.

III miejsce zajął CRAW.ly – startup powstały podczas warsztatów w Niemczech. CRAW.ly jest aplikacją zbierającą dane, głównie dotyczące fluktuacji cenowych na rynku detalicznym, na którym dana funkcjonuje.

Autor: Dominik Tryba

Autor:Informacja prasowa 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości