Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2015/10/26 13:31:59
Nowa kość dzięki bioimplantowi – polscy naukowcy rewolucjonizują rynek usług medycznych

Bioimplant opracowany przez zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej może wkrótce zrewolucjonizować rynek usług medycznych. Pomysłodawcy powołali spółkę MaterialsCare, która zajmuje się komercjalizacją bioimplantu i przygotowują się do rozpoczęcia badań klinicznych.

Zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej, pod przewodnictwem prof. Wojciecha Święszkowskiego, opracował metodę wytwarzania implantów służących do regeneracji tkanki kostnej. Z zaawansowanych, biodegradowalnych materiałów, przy użyciu drukarki 3D, powstaje implant, którego kształt jest opracowywany na podstawie obrazów tomografii komputerowej pacjenta. Dzięki temu jest on idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb i doskonale wypełnia ubytek kości. Wszczepiony bioimplant stanowi rodzaj rusztowania, umożliwia regenerację tkanki kostnej, a sam ulega powolnemu rozpadowi  i zanika, gdy kość jest w pełni ukształtowana.

Nasz jest już z powodzeniem stosowany w terapii zwierząt. U jednego z psów, któremu po usunięciu chorej, zaatakowanej przez nowotwór kości, wszczepiono nasz bioimplant, od pół roku nie ma żadnych przerzutów. Labrador jest pod stałą opieką i kontrolą weterynarzy, a my możemy obserwować, jak po wszczepieniu implantu zdrowa kość przyrasta.” – mówi dr Barbara Ostrowska, prezes MaterialsCare.

Przywrócenie zdrowia labradorowi i kilku innym psom, które zostały poddane operacji w warszawskiej klinice weterynaryjnej „Puławska”, dało naukowcom wiele satysfakcji po 6 latach badań naukowych. Ale ich ostatecznym celem pozostaje leczenie ludzi. MaterialsCare nawiązała kontakt z warszawskim ośrodkiem ortopedyczno-rehabilitacyjnym „Centrum Medycyny Sportowej”, które do wszczepienia biodegradowalnych implantów wskazuje pacjentów z ubytkami chrząstki stawowej stawu kolanowego. MaterialsCare oraz zespół CMS pracują nad optymalizacją nowatorskiej metody.

Bioimplant

Przygotowujemy się do badań klinicznych, ubiegamy się też o środki finansowe, które pokryją tych badań” – mówi dr inż. Barbara Ostrowska. Chodzi między innymi o fundusze z Unii Europejskiej oraz granty w ramach konkursu STRATEGMED organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. „Mamy jasno określony cel - dążymy do tego, aby z naszych bioimplantów korzystali pacjenci, przede wszystkim cierpiący na nowotwory kości” – podsumowuje Ostrowska.

W rozwoju projektu pod kątem jego komercyjnego wykorzystania MaterialsCare uzyskał także wsparcie Mazowieckiego Klastra BioTechMed, który jako pierwszy zauważył ogromny potencjał zespołu twórców bioimplantu. „Organizujemy spotkania z potencjalnymi partnerami, rekomendujemy miejsca, w których warto się pokazać, uczestniczymy w tworzeniu biznesplanu i strategii rozwoju produktu, wspieramy spółkę pomocą prawną” – wylicza Paweł Nowicki, prezes BTM Innovations, która jest inicjatorem i koordynatorem Mazowieckiego Klastra BioTechMed.

Bioimplant ma szanse na sukces nie tylko jako rewolucyjna medyczna, ale również jako produkt rynkowy. jest bowiem w Polsce coraz bardziej doceniana – rosną nakłady na badania i rozwój w tym sektorze. Zgodnie z wynikami 9. edycji badania poświęconego trendom w inwestycjach badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw
w obszarze Unii Europejskiej zrealizowanego przez Komisję Europejską w roku 2014, Polska znalazła się na 10. miejscu pod względem lokowania działalności B+R. Firmy prowadzące działalność badawczo-rozwojową pozytywnie oceniły Polskę zarówno za niskie pracy, jak i wysoką jakość oraz odpowiednią liczebność personelu B+R.

Nie zrażamy się różnymi przeciwnościami. Skupiamy się przede wszystkim na pracy nad projektem oraz pokonywaniu barier finansowych czy infrastrukturalnych. Mamy jasno określony cel – dążenie do tego, aby z naszych bioimplantów korzystali pacjenci. Wierzę, że w końcu pokonamy wszelkie trudności i ten cel osiągniemy. – podsumowuje dr Barbara Ostrowska.

Autor:Informacja prasowa 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości