Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/03/06 11:46:51
Design niewidoczny dla konsumenta

Pojęcie „design” jest wciąż w Polsce niezrozumiałe i źle odbierane. Często nie kojarzy się z zawodem, ale z powierzchownym stylem życia. Pomówmy więc o „projektowaniu” i podejściu przedsiębiorstw do projektowania.

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że projekt dotyczy wyglądu telefonu, lodówki czy samochodu ale design może pozostawać niewidoczny dla oka konsumenta. Przykładem mogą być fotele w pociągu – muszą być nie tylko ładne, ale przede wszystkim ergonomiczne, trwałe, lekkie, łatwe do czyszczenia, modularne, „wandaloodporne” ponadto uniemożliwiać powinny umieszczenie ładunku wybuchowego. Okazuje się, że na rynku polskim najbardziej świadome roli projektowania są właśnie firmy oferujące produkty i usługi „niewidoczne”. Drobni i starsi przedsiębiorcy podchodzą do projektanta z ostrożnym przymrużeniem oka, duże korporacje traktują go zaś jako jedno ze skutecznych narzędzi biznesowych, jak marketing czy reklamę. Inwestując we wzornictwo, rozwijają swoje portfolio produktowe, wyznaczają nowe trendy, dostosowują się do nowej mody i coraz bardziej wyszukanych oczekiwań konsumentów. A za pięknymi wzorami stoją projektanci.

Przykładem firmy, w której design wpisany jest na stałe w rynkowy jest Grupa Paradyż, która od wielu lat wdraża nowe wzory, formaty i technologie produkcji. Wzornictwo jest dla niej tak samo ważne jak jakość wyrobów. Choć nie współpracuje z projektantami pierwszych stron gazet, co roku wprowadza do oferty kolejne kolekcje, które zyskują uznanie klientów na polskim rynku i w niemal 40 krajach na świecie. śledzi światowe trendy, współpracuje ze szkołami artystycznymi m. in. z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Łodzi, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Wielu pracowników firmy pochodzi także z tych uczelni.

Potrzeba współpracy z projektantami istnieje w każdej branży. Przykładem mogą być stacje paliw i punkty gastronomiczne Stop Cafe sieci Orlen. Są one wizytówką koncernu, a co najważniejsze to właśnie ich wygląd decyduje o tym, czy podróżny się tu zatrzyma czy wybierze ofertę konkurencji. Nie mniej ważny jest projekt wnętrza. postawiła na budowanie trwałego związku z klientami, liczy się więc funkcjonalność, jak najlepsze warunki do odpoczynku, zadowolenie z dobrej obsługi, komfort i atmosfera. Przykładem obiektu w którym design odgrywa wyjątkowo ważną rolę, jest oddany do użytku rok temu punkt znajdujący się w Gdańsku przy ul. Grunwaldzkiej. Obiekt zrealizowano w konwencji Meeting Point – miejsca spotkań. Współpraca ze znanym projektantem przyczyniła się do powstania miejsca wyjątkowego – łączącego wizualizację Orlen z elementami charakterystycznymi dla przemysłu motoryzacyjnego. Koncepcja wykorzystuje materiały używane we wnętrzach ekskluzywnych samochodów a sama bryła budynku nawiązuje kształtem do wyglądu reflektora sportowego boilidu. Miejsce to swoim wyglądem przykuwa uwagę i zachęca do odwiedzenia a jednocześnie – dzięki przemyślanemu projektowi - doskonale współgra z ofertą usługową, jest wygodne i użyteczne.

Nowoczesne wzornictwo ma również duże znaczenie dla sieci restauracji McDonald’s. Wysoka konkurencyjność rynku gastronomicznego, funkcjonowanie szeregu marek oferujących podobne usługi i produkty skłaniają do podkreślania unikalności oferty na wszystkich możliwych płaszczyznach. Dlatego nowoczesna infrastruktura miejsca czy atrakcyjnego wzornictwa – zarówno pod względem wizualnym, jak i wykorzystania materiałów nabierają dla firmy szczególnego znaczenia. Obejmuje ona m.in. wzornictwo miejsca, czyli wystrój sal, nowoczesność form, ergonomię sprzętu i urządzeń ułatwiających pracę, nowe linie opakowań czy materiały promocyjne i reklamowe.

Przedsiębiorca, który chce być konkurencyjny musi wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rynku – także pod względem architektury obiektów, stylistyki wyposażenia czy wzornictwa opakowań. Można powiedzieć, że obecnie prawdziwe jest stwierdzenie „Postaw na design albo zgiń”. Pomocna w wykorzystaniu tego skutecznego narzędzia biznesowego z pewnością będzie współpraca z projektantem. W Polsce od kilku lat rozwijają się przedsięwzięcia promujące ideę designu. Wymienić tu należy Łódź Design Festival (październik 2013) czy Gdynia Design Days (lipiec 2013), które mają na celu przybliżenie dobrego projektowania szerszemu gronu odbiorców oraz nawiązanie kontaktów przez projektantów, inwestorów, producentów i konsumentów. Warto również zwrócić uwagę na działania Instytutu Wzornitwa Przemsyłowego, poznańskiego ośrodka Concordia Design oraz Zamku Cieszyn, które organizując różnego rodzaju warsztaty projektowe, szkolenia m.in. jak współpracować z projektantem, konsultacje i wystawy podpowiadają jak rozwijać innowacyjną przedsiębiorczość poprzez wykorzystanie wzornictwa.

Materiał opracowany na podstawie artykułów „Niewidoczny design” i „Czerwona kropka i polskie inicjatywy”, Brief Nr 2 (160) /2013.

Autor:Agnieszka Katowicz 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości