Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/08/30 13:38:11
Ochrona Własności Intelektualnej – Polski Tulipan

Od 2000 roku, 26 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Własności Intelektualnej, święto ustanowione przez Światową Organizację Własności Intelektualnej. Głównymi celami tego dnia jest uświadomienie społeczeństwu aspektów prawa własności intelektualnej, pogłębienie wiedzy na ten temat, a także zachęcanie do poszanowania praw własności intelektualnej innych osób. Jest to ponadto okazja do wskazania, jak patenty, prawa autorskie, znaki towarowe i wzory przemysłowe wpływają na codzienne życie.

Dzień ten ustanowiono, aby upamiętnić datę wejścia w życie konwencji powołującej w 1970 roku. ta koordynuje i tworzy regulacje dotyczące systemu własności intelektualnej, a także świadczy pomoc prawną  i technologiczną. propaguje wiedzę na temat ochrony praw własności intelektualnej na arenie międzynarodowej poprzez prowadzenie akcji i programów edukacyjnych, zapewnia współpracę administracyjną w zakresie egzekwowania praw własności intelektualnej oraz praw autorskich.

Własność intelektualna jest pojęciem bardzo szerokim, obejmującym wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, oznaczenia geograficzne i wszelkiego rodzaju utwory, które mogą stać się towarem na rynku i dlatego warto prezentować go za pomocą dobrych praktyk.

Ciekawym przykładem ochrony własności intelektualnej jest „Polski Tulipan” czyli produkt zaprojektowany przez firmę rodzinna WAFLEX z Radzymina.

Źródło: www.waflex.pl

W 2010 roku jeden z właścicieli firmy wymyślił wzór Polskiego Tulipana, którego korona wygląda jak rozwinięty kwiat tulipana. Na rynku był już dostępny wafelek o nazwie tulipan, który był zwykłym, standardowym wafelkiem ale bardzo dobrze rokował. Stąd pomysł na stworzenie substytutu. Czegoś  innego, lepszego - wyróżniającego się. Udało się go stworzyć.

Źródło: www.waflex.pl

Właściciel nauczony wcześniejszymi przypadkami ze skopiowaniem przez inne firmy jego innowacyjnego produktu postanowił zgłosić "wzór przemysłowy". Niezbędną dokumentację polska złożyła w Urzędzie Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego UE, gdzie po 2 tygodniach uzyskała ochronę produktu na 25 lat i jest w tej chwili jedynym producentem w Europie produkującym ten produkt.

 

  

Fot.: lewe: Polski Tulipan w praktyce; prawe: pomysłodawca odbiera nagrodę Hit Lodziarstwa 2013 na targach ExpoSweet 2013.

Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego jest urzędem powstałym w 1995 roku i  działającym w ramach struktur Unii Europejskiej. Jego głównym zadaniem jest wspólnotowych znaków towarowych i wspólnotowych wzorów przemysłowych na rynku europejskim obejmując ochroną rejestrowane i już zarejestrowane znaki towarowe oraz wzory przemysłowe.

Więcej informacji na temat ochrony znaków towarowych i wzorów przemysłowych można znaleźć na stronie urzędu.

Autor:Krzysztof Buczek   , Współpraca: Paweł Chaber


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości