Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/10/23 08:35:17
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości już wkrótce – wydarzeń trwa!

W dniach 12-18 listopada 2012 odbędzie się kolejna edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (Global Week) - ogólnoświatowej inicjatywy promującej przedsiębiorczość. Z tej okazji również w Polsce odbywać się będą bezpłatne szkolenia, warsztaty, konferencje, spotkania z przedsiębiorcami oraz wykłady z zakresu przedsiębiorczości, których celem będzie propagowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodych ludzi. Organizatorzy wydarzenia zapraszają wszystkich zainteresowanych do współtworzenia oferty programowej ŚTP.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to globalne przedsięwzięcie ukierunkowane na propagowanie idei przedsiębiorczości wśród młodych ludzi poprzez tworzenie klimatu dla kształtowania przedsiębiorczych postaw. Pomysłodawcami wydarzenia są premier Wielkiej Brytanii - Gordon Brown i brytyjska rządowo-biznesowa Make Your oraz prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carl Schramm. Obecnie wprzygotowanie i realizację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości zaangażowanych jest ponad 100 państw z całego świata. W Polsce wydarzenie organizowane jest od 2008 roku i z każdym kolejnym rokiem gromadzi coraz więcej partnerów oraz osób aktywne działających na rzecz promowania przedsiębiorczości.

Celem Global Week jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i które pozwala zakwitnąć kreatywnym inicjatywom młodych ludzi. Chodzi o to, by uwierzyli oni w siebie i swoje możliwości, ale też czuli, że społeczeństwo ich popiera, a ich pomysły zasługują na uwagę” – czytamy na oficjalnej stronie wydarzenia – „Aby wytworzyć takie przyjazne środowisko, w każdym kraju konieczne jest współdziałanie systemu edukacji, instytucji rządowych, organizacji pozarządowych i mediów. Nikt w pojedynkę i w izolacji nie jest w stanie sprostać wyzwaniu o takiej skali i poziomie ambicji”.

W każdym z krajów uczestniczących w ŚTP powoływana jest ,  grupująca i organizująca wszystkich uczestników oraz wspomagająca i koordynująca ich działania. W Polsce koordynacją wydarzenia zajmuje się Forum Młodych PKPP Lewiatan, które organizuje ŚTP regularnie od początku istnienia projektu. Jednak najważniejszą grupę organizatorów stanowią partnerzy przedsięwzięcia, którzy zajmują się organizowaniem wydarzeń propagujących przedsiębiorczość i wspierających młodych ludzi – uczniów, studentów, osoby zainteresowane rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej lub wzbogaceniem swojej wiedzy i podniesieniem kompetencji. Przedstawiciele FM PKPP Lewiatan podejmują współpracę zarówno z gospodarzami ŚTP w innych krajach, jak i z krajowymi i zagranicznymi przedsiębiorcami, uczelniami wyższymi, organizacjami pozarządowymi i przedstawicielami władz. Partnerem ŚTP może zostać każdy - nie tylko organizacje i instytucje, ale również osoby prywatne.

Przy organizacji wydarzeń można skorzystać z propozycji organizatorów (http://unleashingideas.webjam.com/poland- zakładka „bank pomysłów”)lub wymyślić coś własnego. Osoby i instytucje zainteresowane współtworzeniem oferty programowej ŚTP w Polsce muszą zgłosić swój event (temat, miejsce oraz termin) regionalnym koordynatorom ŚTP:

Każde wydarzenie musi także zostać zarejestrowane na międzynarodowej stronie ŚTP: http://www.unleashingideas.org/user/register. Organizowane działania (szkolenia, warsztaty, konferencje, spotkania z przedsiębiorcami, wykłady z zakresu przedsiębiorczości, wystawy, targi itp.) mogą być adresowane zarówno do małej grupy odbiorców, jak i do całej polskiej młodzieży. Partnerzy sami organizują wydarzenia oraz ponoszą ich koszty.

Zeszłoroczna edycja ŚTP, która odbyła się w dniach 14-20 listopada 2011 r., została zainaugurowana w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. Patronem Honorowym został wicepremier Waldemar Pawlak. Wydarzenia nawiązujące do idei GEW odbywały się w 12 polskich województwach, w ponad 30 miastach, w tym m.in. w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Lublinie, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Nowym Sączu, Toruniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Częstochowie, Gdańsku i Gdyni. Najwięcej eventów - 114 różnych spotkań, wykładów i szkoleń - zarejestrowano w województwie kujawsko-pomorskim. Patronami tegorocznej edycji ŚTP są Minister Administracji i Cyfryzacji - Michał Boni, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Komisja Europejska.

Źródła:

http://www.tydzienprzedsiebiorczosci.eu/5/

http://unleashingideas.webjam.com/poland

Autor:Informacja prasowa 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości