Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2014/04/09 09:35:53
„Student wynalazca” na 42. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie

Laureaci konkursu Politechniki Świętokrzyskiej „Student wynalazca” z sukcesem zaprezentowali swoje rozwiązania w trakcie 42. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie. Udział młodych twórców w Wystawie został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków na działalność upowszechniającą naukę.

Pięć najlepszych wynalazków, wybranych przez jury Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca, pokazano w hali wystawowej ośrodka targowego Palexpo. Innowacyjne rozwiązania prezentowali: Ilona Grzegorczyk-Szcześniak z Politechniki Świętokrzyskiej, Katarzyna Nawrotek z Politechniki Łódzkiej, Krzysztof Skiba z Politechniki Lubelskiej, Damian Stefanow z Politechniki Wrocławskiej i Witold Adamkiewicz z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.  Wynalazki zostały docenione, o czym świadczą licznie zdobyte medale. Rozwiązanie „Sposób wytwarzania rurek polimerowych, zwłaszcza do zastosowań medycznych oraz urządzenie do wytwarzania tych rurek” z Politechniki Łódzkiej zostało uhonorowane medalem Światowej Organizacji Własności Intelektualnej dla Najlepszej Młodej Wynalazczyni, a także złotym medalem targów genewskich. Złoty medal z wyróżnieniem jury Międzynarodowej Wystawy Wynalazków Genewa 2014 trafił do Krzysztofa Skiby za innowacyjną konstrukcję turbiny wiatrowej. Manipulator trójramienny poruszany mięśniami pneumatycznymi, który został opracowany na Politechnice Świętokrzyskiej, a konstrukcja jest chroniona patentem, otrzymał srebrny medal targów, a także nagrodę za Najlepszy Międzynarodowy od Krajowej Rady ds. Badań Naukowych Tajlandii. Do Politechniki Wrocławskiej powędrował złoty medal targów, a także nagroda przyznana przez Federację Rosyjskich Kosmonautów za „Urządzenie do wyznaczania własności reologicznych ośrodków rozdrobionych”.  Natomiast warszawski Instytut Chemii Fizycznej PAN wzbogacił się o srebrny medal targów genewskich, który odebrał Witold Adamkiewicz za wiązkę patentów i zgłoszeń połączonych z wynalazkiem „Platforma do pomiarów SERS oraz sposób jej wykonania”. 

Wśród zwiedzających największe zainteresowanie wzbudzał turbiny wiatrowej wydrukowany na drukarce 3D w skali 1:10. Gości wystawy ciekawiła zasada działania, jak również możliwości zastosowania wynalazku w codziennym życiu. Prototypem, który wzbudzał równie duże zainteresowanie, był manipulator zbudowany w Politechnice Świętokrzyskiej. Zasilany sprężonym powietrzem i sterowany specjalnym programem komputerowym wykonywał określone ruchy i dzięki temu zwiedzający mogli zaobserwować sposób jego pracy. Z kolei nanorurki opracowane przez zespół z Politechniki Łódzkiej były prezentowane w niewielkim pojemniczku z wodą destylowaną, zatem goście mogli zobaczyć ich strukturę i małe rozmiary. Ten przykuwał uwagę osób przede wszystkim związanych z medycyną.

42. Międzynarodowa Wystawa Wynalazków w Genewie odbyła się w dniach 2 - 6 kwietnia tego roku. Swoje rozwiązania zaprezentowało tam ponad 700 wystawców z 45 państw.

Autor:Informacja prasowa , Współpraca: Paweł Kocańda


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości