Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/12/01 11:36:46
Raport

World Intellectual () proponuje lekturę nowowydanego raportu dotyczącego innowacji. nazywa się „The Changing Face of Innovation” i porusza kluczowe kwestie związane z ewolucją innowacji na świecie. Jak można przeczytać w raporcie, na przełomie kilkunastu lat globalne nakłady na badania i rozwój znacząco się zwiększyły.

W Polsce innowacje dopiero są poznawane, a system ich wdrażania oraz niezbędne mechanizmy służące zwiększaniu nowoczesności poszczególnych przedsiębiorstw cieszą się coraz większą popularnością. Tym czasem, na świecie tego typu procesy są o wiele bardziej zaawansowane, a co za tym idzie powstają nowe problemy oraz przeszkody, z którymi trzeba się zmierzyć. Raport wydany przez podejmuje tematykę związaną m.in. z  własnością intelektualną oraz nakładami na badania i rozwój. Jak podkreślają autorzy analizy, tego typu publikacje są bardzo potrzebne, bo sumują dotychczasowe osiągnięcia i pozwalają wysunąć wnioski, które są niezbędne do dalszego, odpowiedniego funkcjonowania gospodarki opartej na wiedzy.

Raport podkreśla, że obecnie dużą rolę odgrywają patenty, a nimi oraz przychody jakie wytwarzają wzrósł z 2,8 mld dolarów w 1970 r. do 180 mld dolarów w 2009 r.  Największe korzyści z tego stanu rzeczy mają kraje najbogatsze i najlepiej rozwinięte, gdzie kultura innowacji stoi na bardzo wysokim poziomie. Autorzy analizy podkreślają, że warto się przyjrzeć procesowi pogłębiania się różnic między właśnie tymi krajami a gospodarkami państw mniej rozwiniętych.

Dostrzeżono również problem złożoności patentów, które przyznawane są wynalazkom stworzonym przez zespoły międzynarodowe. Dodając do tego urządzenia zbudowane z części,  na które producent musi pozyskać osobne licencje, tworzy się problem, który od pewnego czasu jest coraz częściej poruszany. Mianowicie, czy patenty nie ograniczają rozwoju innowacyjnej gospodarki?

Więcej informacji na ten temat oraz odpowiedzi na szereg pytań można znaleźć w pełnej wersji raportu dostępnej tutaj.

Autor:Jan Daniel  


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości