Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/04/26 11:18:10
Światowy Dzień Własności Intelektualnej

Dziś – 26 kwietnia – obchodzimy Światowy Dzień Własności Intelektualnej (). Tym razem warsztaty, konferencje i seminaria organizowane przy tej okazji będą poświęcone designowi. Podążając z duchem czasu Światowa Własności Intelektualnej postanowiła obchodzić organizowane przez siebie święto również na Facebooku.

W dzisiejszych czasach takie zagadnienia jak ochrona patentowa, własność intelektualna czy znajdują się w centrum zainteresowania innowacyjnych przedsiębiorców. Dla wielu osób wciąż jest to jednak tematyka mało znana. W odpowiedzi na zapotrzebowanie współczesnej gospodarki , jedna z agencji ONZ, ustanowiła w 2000 r. Światowy Dzień Własności Intelektualnej. Data 26 kwietnia nawiązuje do konwencji, na mocy której w 1970 r. została powołana do życia.

Spośród głównych celów Światowego Dnia Własności Intelektualnej należy wymienić:

  • zwiększenie świadomości społecznej w zakresie patentów, praw autorskich, znaków towarowych oraz wzorów użytkowych,

  • dostarczanie wiedzy z zakresu ochrony własności intelektualnej - w jaki sposób i gdzie przedsiębiorcy mogą uzyskać niezbędną pomoc?,

  • promowanie kreatywności oraz osiągnięć wynalazców i twórców,

  • zachęcanie do respektowania prawa własności intelektualnej i patentów posiadanych przez inne osoby lub instytucje.

Przy okazji święta na całym świecie odbędą się koncerty, przedstawienia, wystawy, konferencje i warsztaty, które będą nawiązywały do tegorocznego tematu przewodniego „Projektując przyszłość”. Władze liczą, że przygotowywane wydarzenia będą podążały za najnowszymi trendami w branży. - Dzisiaj kładzie się nacisk na ekologiczny styl życia, dlatego tak wielu projektantów korzysta z technologii i rozwiązań przyjaznych dla środowiska - przekonuje Francis Gurry, dyrektor generalny Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. - Zrównoważony design pomaga obniżyć i sprzyja środowisku naturalnemu. Design dalej będzie podążał zieloną ścieżką, a chcąc zachęcić projektantów do utrzymania tego kierunku powinniśmy zadbać o ochronę ich własności intelektualnej.

Światowy Dzień Własności Intelektualnej będzie obchodzony na wszystkich kontynentach świata. Więcej informacji o wydarzeniu można uzyskać na stronie internetowej .

fot. JG/Smartlink 

Autor:Krzysztof Garski   , Współpraca: Łukasz Szoszkiewicz


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości