Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2016/11/08 15:09:47
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce

Już 14 listopada 2016 r. rozpoczyna się kolejna, siódma już edycja
Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce!

Przez cały tydzień aż do - 20 listopada - głównym hasłem w Małopolsce
będzie

Czy jest tylko dla przedsiębiorców? Nic bardziej mylnego! To przede wszystkim postawa, umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach, nie tylko zawodowych. Czy więc możemy się jej nauczyć? TAK! Niektórzy rodzą się z tą umiejętnością, inni muszą ją wypracować w sobie. Po to właśnie każdego roku organizujemy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce.

Czy marzysz o założeniu własnej firmy, ale nie wiesz jak się do tego zabrać?

Czy chciałbyś przekształcić swoje zainteresowania w działanie?

Czy chcesz obudzić w sobie kreatywność?

Czy chcesz, by praca była Twoją pasją?

Jeśli choć na jedno z poniższych pytań odpowiedź brzmi TAK, to wydarzenie jest dla Ciebie!

Od 14 do 20 listopada w całej Małopolsce organizujemy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.
Na wszystkich zainteresowanych czeka blisko 250 wydarzeń przygotowanych przez naszych Partnerów – łącznie 43 instytucje.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to inicjatywa globalna, a jej częścią jest Małopolska

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (Global Week) to globalny ruch, który inspiruje ludzi do bycia przedsiębiorczymi i kreatywnymi. Odbywa się równolegle w 160 krajach świata, które każdego roku, przez jeden tydzień listopada, mobilizują wszystkie swoje siły, aby promować wśród mieszkańców i tworzyć środowisko wspierające postawy przedsiębiorcze.

Inicjatywa została zapoczątkowana w 2008 roku przez premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna, brytyjską rządowo-biznesową organizację MakeYour oraz prezesa amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carla Schramma. Początkowo w organizację przedsięwzięcia zaangażowanych było 37 krajów, dziś jest ich ponad czterokrotnie więcej, a gromadzą oni około 10 tys. partnerów. W wydarzeniach  na całym świecie uczestniczy ok. 10 mln osób.

Polska jest od początku zaangażowana w to wydarzenie, a nasz kraj organizuje jedno z największych przedsięwzięć na świecie. Wydarzenia w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP) odbywają się we wszystkich 16 województwach. Blisko 2,5 tys. partnerów organizuje 2,4 tys. wydarzeń dla ok. 100 tys. uczestników.

Dzięki tak dużemu zaangażowaniu w 2015 roku Polska została najlepszym organizatorem ŚTP na świecie, zyskując tytuł Country of the Year. Dodatkowo zostaliśmy nagrodzeni w kategorii największej ilości partnerów.

Małopolska odgrywa w tym ogólnopolskim sukcesie kluczową rolę, bowiem ŚTP w Małopolsce organizowane jest na ogromną skalę.

Dlaczego organizujemy w Małopolsce ŚTP?

Małopolska włączyła się w organizację ŚTP w 2010 roku. Staliśmy się częścią tej światowej inicjatywy ponieważ:

 • mamy kreatywnych mieszkańców ze świetnymi pomysłami,
 • mamy dobre warunki do prowadzenia biznesu, co potwierdza przyznany Małopolsce tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016,
 • wiele naszych firm tworzy rozwiązania na światowym poziomie, a ich przykład może być inspiracją dla innych
 • deklarujemy, że jesteśmy przedsiębiorczy, a – jak pokazują liczne raporty – wciąż obawa przed porażką jest kluczową barierą przed założeniem własnej działalności gospodarczej,

Dzięki zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który podjął się koordynacji całego przedsięwzięcia, a także naszych partnerów – instytucji wspierających na co dzień , stworzyliśmy niepowtarzalne wydarzenie, którego celem jest promowanie przedsiębiorczości, tworzenie środowiska, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i kreatywne inicjatywy młodych ludzi.

W organizację 1. edycji ŚTP w 2010 r. włączyło się 12 instytucji, a w przygotowanych wydarzeniach uczestniczyło 2,6 tys. osób. Ta pilotażowa edycja i ogromne zainteresowanie ze strony mieszkańców uświadomiło nam, że to przedsięwzięcie jest potrzebne i warto je kontynuować. Dodatkowo nasze wydarzenia, odbywające się pod hasłem „Kreatywni na start!” zostało uznane za najlepszą polską inicjatywę w ramach Global Week.

Każda kolejna edycja to coraz więcej partnerów, wydarzeń i uczestników.

STP

Program przygotowało 44 Partnerów, głównie. małopolskie uczelnie, instytucje otoczenia biznesu, organizacje pozarządowe, firmy, urzędy pracy:

1.     Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – Koordynator 

2.     Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie

3.     Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości AIP w Krakowie

4.     BiznesTUBE Sp. z o.o.

5.     Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Matejki w Krakowie

6.     FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji

7.     Fundacja Laboratorium Innowacji i Kreatywności

8.     Fundacja Rozwoju Regionów

9.     Grodzki Urząd Pracy w Krakowie

10.  Grupa Sp. z o.o.

11.  Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie

12.  Kongregacja Kupiecka Zrzeszenie Handlu i Usług z siedzibą w Nowym Sączu

13.  Krakowski Sp. z o.o.

14.  Leance Sp. z o.o.

15.  Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

16.  Małopolski Instytut Kultury

17.  Miejska Biblioteka Publiczna  im. J. Słowackiego w Tarnowie

18.  Nowosądecki Inkubator Przedsiębiorczości

19.  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

20.  Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

21.  Politechnika Krakowska  im. T. Kościuszki

22.  Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Krakowie

23.  Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego

24.  Powiatowy Urząd Pracy w Bochni

25.  Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku

26.  Powiatowy Urząd Pracy w Myślenicach

27.  Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu

28.  Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie

29.  Powiatowy Urząd Pracy Wadowicach

30.  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej

31.  Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu

32.  Towarzystwo Miłośników Andrychowa

33.  Consilium Sp. z o.o.

34.  Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

35.  Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

36.  Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

37.  Wielozawodowy Zespół Szkół  w Zatorze

38.  Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

39.  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

40.  Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie

41.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział Kraków

42.  Zespół Szkół Geodezyjno- Drogowych i Gospodarki Wodnej  w Krakowie

43.  Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie

44.  Zespół Szkół nr 3 im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Wadowicach

ŚTP odbywa się w 16 miastach i miasteczkach regionu – Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Andrychowie, Bochni, Brzesku, Wadowicach, Kętach, Myślenicach, Oświęcimiu, Zatorze, Nowym Targu, Limanowej, Dobczycach, Bobowej, Rzuchowej.

Co w programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce 2016?

 • Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiegozaprasza na Spotkanie Młodego Biznesu, inaugurujące ŚTP 2016, do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (14 listopada, godz. 18:00), odbywające się pod hasłem „O odwadze w biznesie… czyli jak oswoić lęk przed porażką”. Wśród prelegentów Łukasz Jakóbiak, prowadzący talk-show 20m2,który zmotywuje uczestników do działania i realizacji własnych marzeń, a także małopolscy przedsiębiorcy, którzy już kilka lat temu zdecydowali się wdrożyć swoje pasje w życie i dziś odnoszą sukces – Natalia Maczek – ubrania jej marki MISBHV nosi m.in. Rihanna oraz Marek Przystaś – w gry edukacyjne tworzone przez jego firmę Duckie Deck gra ponad 9 mln dzieci na całym świecie.
 • Eksperci z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w Krakowie przygotowali dla uczestników liczne warsztaty, podczas których dowiedzą się skąd wziąć pomysł na biznes, gdzie szukać niszy na rynku, jak zarabiać na pasji i jak wykorzystać social media do rozwoju biznesu.
 • Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowieorganizuje szkolenia dla firm nt. tworzenia i doskonalenia modeli biznesowych, które pozwolą firmie rozwijać si i wdrażać innowacje, jak również konsultacje w zakresie ekspansji działalności i wchodzenia na nowe rynki.
 • Jak znaleźć pracę swoich marzeń i jak się do tego dobrze przygotować? Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie organizuje szkolenia i warsztaty dla osób poszukujących zatrudnienia oraz osób, które chcą rozwinąć w sobie kompetencje przedsiębiorcy-lidera.
 • Zespół Szkół nr 3 im. Ks. Józefa Tischnera w Wadowicachorganizuje serię warsztatów, szkoleń i wykładów nt. podstawowych zasad związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także zajęć motywacyjnych pobudzających kreatywność i .
 • Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się jakie umiejętności rozwijać, by być przedsiębiorczym, jak przygotować się do publicznych wystąpień, co zrobić, aby osiągnąć sukces w biznesie i w życiu oraz skąd czerpać energię do efektywnego działania.
 • Sekcja Karier UJ organizuje warsztaty z zakresu autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz szkolenie nt. prawa pracy.
 • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zaprasza wszystkich zainteresowanych prowadzeniem działalności w internecie na warsztaty „Mobilny marketing. Mobilny internet. Jak urządzenia przenośne w postaci smartfonów i tabletów zmieniają rzeczywistość komunikacji online”.
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie organizuje dzień informacji dla osób przedsiębiorczych, podczas których uczniowie tarnowskich szkół będą mogli sprawdzić, czy nadają się na przedsiębiorcę.
 • Grodzki Urząd Pracy w Krakowie organizuje spotkania dla osób chcących rozpocząć swoją działalność, podczas których zdobędą wiedzę nt. wsparcia Urzędu w pozyskaniu środków na założenie firmy oraz podstawowych zasad rozliczania i prowadzenia działalności.
 • Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach zaprasza na warsztaty „Bądź jak Zuckerberg”, które zainspirują uczestników do przekształcenia swoich pomysłów i marzeń w biznes.
 • Powiatowe Urzędy Pracy m.in. w Nowym Sączu, Tarnowie, Myślenicach, Brzesku, Oświęcimiu i Bochniorganizują spotkania dla osób zainteresowanych założeniem działalności, a także badania predyspozycji do prowadzenia firmy.
 • Centrum Kształcenia Ustawicznego w Krakowie zaprasza na szkolenie „Zakładanie własnej firmy krok po kroku” oraz wykład „ przedsiębiorcy”, który pomoże odpowiedzieć na pytanie jak wpływa na zyski, kondycje firmy, relacje z klientami.
 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Krakowie przygotowała naukę przedsiębiorczości w praktyce poprzez grę edukacyjną „Chłopska szkoła biznesu”.
 • Na spotkania z przedsiębiorcami pn. „Herosi Biznesu” zaprasza Kongregacja Kupiecka Zrzeszenie Handlu i Usług w Nowym Sączu.
 • Towarzystwo Miłośników Andrychowa przygotowało konsultacje „Pomysł to nie wszystko – co warto widzieć zanim zdecydujesz się na założenie firmy”.

To tylko wybrane aktywności spośród 250 wydarzeń, które czekają na uczestników tegorocznej edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce. Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej www.tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl.

Aktualności nt. wydarzenia także na Facebooku: www.facebook.com/stpmalopolska

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, jednak na część aktywności obowiązuje wcześniejsza . Dlatego już dziś zapoznaj się ze szczegółową ofertą, znajdź dla siebie odpowiednie wydarzenie i obudź w sobie ducha przedsiębiorczości.

Bo przedsiębiorczości można się nauczyć!

Do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce zaprasza Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego i Partnerzy przedsięwzięcia.

Autor:Informacja prasowa 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości