Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/04/27 14:53:13
Ekoinnowacje także w Polsce

W Polsce można zaobserwować rosnące zainteresowanie nowościami z obszaru ekoinnowacji. Zaliczyć do nich można m.in. ekotransport, którym zajmuje się kilka firm wykorzystujących osiągnięcia badawcze i naukowe do rozwijania swojej oferty. Specjaliści oceniają, że posiadamy rozwiązania, które mogą nam pozazdrościć inne kraje Europy. Jednym z nich jest specjalna platforma skupiająca przedsiębiorców i naukowców.

Nowoczesne hybrydowe autobusy Solarisa powstające w podpoznańskim Bolechowie oraz ekologiczne taksówki, z których od niedawna mogą korzystać mieszkańcy Warszawy, to tylko niektóre z rozwiązań wpisujących się w ekoinnowacyjną politykę Unii. Ekotransport przeżywa w Polsce rozkwit, a zdaniem koordynatora Priorytetu Transport w 7PR Zbigniewa Turka ta gałąź naszego przemysłu jest gotowa do uczestnictwa w programach europejskich. Szanse na sukces są tym większe, że środowiska przemysłowe i naukowe zawiązały współpracę dla rozwoju i wdrażania nowoczesnych rozwiązań - Polską Platformę Technologiczną Transportu Ekologicznego. Firmy uczestniczące mają możliwość - w ramach platformy - efektywnego wykorzystania środków na badania.

- Istnieją obszary, w których nie potrzeba konkurować, za to można wspólnie poprawić sytuację całej branży. W takich obszarach przedsiębiorstwa mogą się porozumieć, zrobić coś razem - taniej i szybciej, osiągając większy efekt, niż w pojedynkę. Tak właśnie funkcjonuje platforma, gdzie przedsiębiorcy definiują wspólnie obszar zainteresowań i tematy badawcze. W wyniku takich uzgodnień mogą następnie zaprosić do współpracy ośrodki naukowe i precyzyjnie określić swoje potrzeby, rozmawiać o kosztach i warunkach badań - powiedział koordynator. Dodał również, że jesteśmy chyba jedynym krajem - jeśli nie na świecie, to w Europie, który na zasadach rynkowych uruchomił projekt ekologicznego transportu.

Jan Daniel, na podstawie: Polska może pochwalić się modelami biznesowymi w zakresie ekotransportu, PAP, 26.4.2012 r.

fot. Smartlink

Autor:Jan Daniel  
powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości