Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/12/01 10:07:43
Kreatywna Europa

Komisja Europejska zamierza kompleksowo stymulować rozwój sektora kulturalnego i kreatywnego w Unii Europejskiej w nowym okresie programowania. O tym, że to ważna sfera życia społecznego Europejczyków świadczy zapowiedź utworzenia nowego programu „Kreatywna Europa”, który w swoim budżecie przeznaczy środki na wsparcie artystów, filmowców oraz organizacji kulturalnych.

Program „Kreatywna Europa” ma ruszyć w nowym okresie programowania i zastąpić takie inicjatywy jak np. Program Media czy Kultura, które od 20 lat z powodzeniem wspierają sektory kreatywne w Unii. Na jego realizację Komisja Europejska planuje przeznaczyć 1,8 mld euro, z czego większość z tej kwoty popłynie na wsparcie sektora audiowizualnego i kinematografii, a pozostała kwota na wsparcie kultury. Władze europejskie planują uruchomienie w tym obszarze także nowego instrumentu poręczeń finansowych, który umożliwiłby nawet małym podmiotom dostęp do pożyczek bankowych i wsparcia na rzecz innowacyjnego podejścia do zdobywania publiczności czy tworzenia nowych modeli biznesowych.

Celem „Kreatywnej Europy” nie jest jednak tylko bezpośrednie wsparcie finansowe dla inicjatyw kulturalnych. Komisja Europejska, poprzez uruchomienie nowego grantu zamierza wspierać różnorodność kulturową i językową oraz przyczynić się do realizacji celów strategii „Europa 2020” poprzez umożliwienie tworzenia nowych miejsc pracy i generowanie wzrostu gospodarczego.

Ze środków Komisji Europejskiej będzie można sfinansować działalność artystyczną oraz zdobywanie nowej publiczności poza granicami państw. Środki zostaną przekazane także na dystrybucję europejskich filmów na całym świecie oraz w europejskich kinach. „Kreatywna Europa” przewiduje także specjalne wsparcie dla autorów książek na tłumaczenia. Ponadto członkowie organizacji kulturalnych będą mogły korzystać z oferty szkoleniowej, które mają przygotować artystów do jeszcze skuteczniejszej działalności na arenie międzynarodowej.

O tym, jaki ostatecznie kształt przybierze Program „Kreatywna Europa” zaproponowany w ubiegłym tygodniu przez Komisję Europejską, będzie zależało od dyskusji w Radzie i Parlamencie Europejskim, których zadaniem jest uchwalenie budżetu na nowy okres programowania.

Fot. Smartlink

Autor:Izabela Rutkowska  
powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości