Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/04/02 12:04:07
Nickel Inkubator wspiera rozwój rzeczywistości rozszerzonej

W Nickel Inkubator, projekcie realizowanym od ponad 2 lat przez Nickel Poznań (NTPP), powstała kolejna innowacyjna spółka - 3R Studio Mobile. W oparciu o dotychczasowe doświadczenia oraz wiedzę ekspercką jej pomysłodawców, będzie rozwijała własne technologie rzeczywistości rozszerzonej dla urządzeń mobilnych. Technologie łączące świat rzeczywisty z elementami generowanymi komputerowo są uważane obecnie za jeden z najbardziej perspektywicznych sektorów branży IT. W zamian za wkład finansowy w wysokości 800 tys. zł NTPP objął w 3R Studio Mobile 30% udziałów. Większościowym właścicielem firmy została poznańska spółka 3R Studio.

Założona pod koniec lutego br. 3R Studio Mobile to kolejny efekt działalności Nickel Inkubator, projektu realizowanego od 2011 roku przez Nickel Poznań. Jest to pierwsza ze spółek  podpoznańskiego inkubatora, której obszarem działalności będzie stricte branża IT. Pomysłodawcy nowo powstałego podmiotu, właściciele poznańskiej firmy 3R Studio, zamierzają rozwijać własne technologie rzeczywistości rozszerzonej oraz nowe zastosowania z urządzeniami mobilnymi. NTPP, w zamian za wkład finansowy w wysokości 800 tys. zł, objął w spółce 30% udziałów, natomiast 3R Studio pozostałe 70%.

Rzeczywistość rozszerzona, tzw. Augmented Reality (AR) jest postrzegana na całym świecie jako jeden z najbardziej przyszłościowych sektorów rynku IT. Dlatego też zdecydowaliśmy się na komercjalizację pomysłu właścicieli 3R Studio, którzy kreatywnie rozwijają zastosowania technologii AR na platformach mobilnych i stacjonarnych już od kilku lat – mówi Adam Siwczyński, manager projektu Nickel InkubatorJesteśmy przekonani, że ich ekspercka, dotychczasowe doświadczenie i własne pomysły gwarantują rynkowy sukces powstałej w naszym Inkubatorze spółki.

Technologie rzeczywistości rozszerzonej, zyskujące z każdym rokiem w krajach zachodnich coraz większą popularność, pozwalają łączyć świat rzeczywisty z elementami generowanymi komputerowo, uatrakcyjniając dzięki temu prezentacje produktów, projektów czy wydarzenia rozrywkowe. Na obraz z kamery danego urządzenia nałożona zostaje w czasie rzeczywistym grafika 3D, najczęściej interaktywna, dynamiczna, wzbogacona multimediami. Rzeczywistość rozszerzona jest już od kilku lat z powodzeniem wykorzystywana w wielu obszarach, m.in. w edukacji (np. dodatkowe wirtualne eksponaty w muzeach, interaktywne podręczniki), medycynie (przestrzenne atlasy anatomiczne z możliwością przełączania warstw poszczególnych układów), lotnictwie, architekturze (modele 3D budynków wyświetlane jako wirtualna makieta, ukazująca także pełne wnętrza, budynki osadzane na działce budowlanej przy wykorzystaniu pozycjonowania GPS), rozrywce czy marketingu (coraz częstsze na świecie kampanie na citylightach, billboardach i innych drukowanych materiałach informacyjnych).

W naszej działalności skupiamy się na urządzeniach mobilnych, które dysponują coraz większą mocą obliczeniową i graficzną. Polska branża mobilna rozwija się bardzo szybko, a „smartfonizacja” społeczeństwa jest już faktem. Przeciętne dziś smartfony są w stanie generować wysokiej jakości wirtualne symulacje scen 3D. Dzięki temu rynek potencjalnych odbiorców naszych usług i technologii regularnie się powiększa. – twierdzi Piotr Koźniewski, prezes 3R Studio MobileNasz autorski silnik graficzny pozwala efektywnie i efektownie symulować realny wygląd praktycznie każdego fizycznego materiału oraz zaprogramować dowolne akcje i interakcje. Jesteśmy przekonani, że rzeczywistość rozszerzona to tzw. „the next big thing”.  Istnieje teoria, że jest to kolejne, ósme mass medium do komunikacji z odbiorcą. Dobrze przemyślana, przygotowana i wypromowana może dać bowiem dużo lepszy efekt niż np. spotów reklamowych w telewizji. Oprócz tego pozwala na integrację z klientem i może zachęcić go do ciekawej aktywność względem marki/produktu.

Strategia działalności 3R Studio Mobile zakłada rozwijanie własnej technologii AR oraz oferty jej zastosowań na platformach mobilnych w wielu nowych sektorach. W firmie będą prowadzone także prace nad dalszym rozwojem technologii silnika 3D. Pomysłodawcy spółki mają już na swoim koncie szereg udanych realizacji, w tym m.in. grę zręcznościową „Giercownia Leona” dla marki Hortex czy bardzo popularną na świecie grę „3ILLARDS”, która przyniosła im zaproszenie na targi do Doliny Krzemowej. 3R Studio stworzyła również w stacjonarnej aplikacji dynamiczne animacje polskich stadionów EURO 2012 (dla Platige i Polskiej Organizacji Turystycznej) oraz szereg prezentacji 3D dla branży architektonicznej, deweloperskiej i motoryzacyjnej (projekt NewWarsaw). Najbardziej innowacyjną i różnorodną aplikację opracowano na okoliczność głośnej wystawy „Miasto na sprzedaż” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Użytkowanie technologii rzeczywistości rozszerzonej nie jest skomplikowane, co powoduje, że jest ona dostępna praktycznie dla każdego. – tłumaczy Koźniewski - Wystarczy pobrać aplikację mobilną z jednego ze sklepów, zainstalować ją na smartfonie lub tablecie, uruchomić i skierować oko kamery na dedykowaną grafikę - tzw. znacznik. Odpowiednio dla danej aplikacji będzie to plakat, katalog, ulotka, wizytówka, opakowanie lub layout strony internetowej, zapewne z QR kodem. Oprogramowanie () automatycznie rozpozna grafikę i osadzi na niej dodatkową treść o właściwym przeznaczeniu - wirtualną scenę 3D.

3R Studio Mobile to piąta z kolei spółka powstała w inkubatorze podpoznańskiego parku technologicznego. Pierwsza z nich, zlokalizowana w Nickel BioCentrum CBBM świadczy kompleksowe usługi laboratoryjne dla branży farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej. Spółka MedVentures pracuje nad stworzeniem i wprowadzeniem do produkcji unikalnego bioaktywnego opatrunku hydrożelowego III generacji. Trzeci z podmiotów – Centrum Edukacji BioMedycznej to centrum kompetencji, którego działania koncentrują się na transferze technologii, rozwoju projektów badawczych oraz prowadzeniu szkoleń. VTS Project opracowuje natomiast innowacyjny system telekomunikacyjno-informatyczny dedykowany polskiej branży transportu drogowego.

Autor:Informacja prasowa , Współpraca: Ola Gutkowska


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości