Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2010/10/07 10:55:52
100 lat dla Poznańskiego Parku!

W tym roku Poznański Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) obchodzi 15-lecie swojego powstania. Taka rocznica stanowi dobrą okazję do wspomnień. Prof. Bogdan Marciniec, dyrektor PPNT, podsumował rozwój i osiągnięcia poznańskiego parku.

Początki inwestycji sięgają 1995 r., kiedy w maju został utworzony Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Stworzenie odpowiedniej infrastruktury umożliwiła darowizna od Wielkopolskiego Okręgowego zakładu Gazownictwa. Od tego momentu działalność parku z roku na rok stawała się coraz bardziej efektywna. W 1996 r. rozpoczęła się adaptacja terenu parku, w wyniku, które powstało Centrum Technologiczne Wydziału Chemii. Rok później PPNT przystąpił do Innovation Relay Centre. W 1998 r. zorganizowano pierwszą konferencję pn. “Parki naukowe i technologiczne – polskie perspektywy”, która była między innymi wspominana w trakcie tegorocznej konferencji Inno(moty)wacje.

Warunki, w jakich przyszło funkcjonować polskim parkom, przed wejściem do Unii Europejskiej nie były łatwe. Środki finansowe przeznaczane na rozwój instytucji otoczenia biznesu były zdecydowanie mniejsze. Mimo to, w PPNT otwarto Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe, utworzono Inkubator Technologii Chemicznych, rozpoczęto projekt Innowacyjna Wielkopolska oraz zmodernizowano halę technologiczną.

Po przystąpieniu Polski do UE, inwestycje w PPNT nabrały tempa. W 2006 r. wybudowano (InQbator), a w Parku pojawił się strategiczny inwestor – koncern Grace, który dysponuje wysoko wyspecjalizowanym laboratorium badawczo-rozwojowym.  W zeszłym roku dzięki środkom unijnym zainicjowane zostały dwa duże projekty. Pierwszym z nich jest „Budowa Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii”, kolejnym „Technologie informacyjne i komunikacyjne”.

O szybkim tempie rozwoju parku świadczyć mogą jego przychody. W 2009 r. wyniosły one 31 mln zł, z czego 5,2 mln to zysk. PPNT zajmuje teren 4,2 ha, na których znajdują się pomieszczenia biurowe, magazyny, laboratoria oraz hale wielofunkcyjne. Park oferuje usługi badawcze w dziedzinie technologii chemicznych, fizyki  i fizyki medycznej oraz nauk ekonomicznych. W skład Centrum Wspierania Innowacji wchodzą także: Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE, oraz inicjatywy związane z regionalną strategią innowacji oraz foresightem.

PPNT weźmie też udział w tworzeniu Wielkopolskiego oraz przymierza się do wprowadzenia nowych usług badawczych  i proinnowacyjnych. Pomóc w tym ma wysoki budżet, który w znaczącej część wsparty będzie ze środków unijnych.

Współpraca: Jan Daniel

 

Autor:Krzysztof Garski  


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości