Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2010/06/30 13:08:39
Kraków wybiera technologie

Inżynieria tkankowa, czyste technologie energetyczne oraz bezdotykowy komputerowy – to trzy z dziesięciu technologii, które staną się znakiem rozpoznawczym innowacyjnej i nowoczesnej Małopolski.

 

Eksperci współpracujący z Krakowskim Parku Technologicznym wybrali 10 najciekawszych i najbardziej innowacyjnych technologii zgłoszonych do projektu „Perspektywa Technologiczna Kraków-Małopolska 2020”. Są to:

 

  • Bezdotykowy komputerowy– pozostawi wolne ręce i umożliwia wprowadzanie danych do komputera za pomocą gestów, głosu, ruchu warg bądź tęczówki. Prezentacja danych będzie możliwa z użyciem tzw. ubieralnych komputerów oraz ekranów umieszczonych w okularach.

 

  • Budownictwo samowystarczalne energetycznie– czyli materiały, technologie i niezbędna do budowy domów, które same zapewnią energię dla ogrzewania, chłodzenia, gotowania oraz oświetlenia. Produkty te wchodzą w skład technologii budowy tzw. domów pasywnych.

 

  • Czyste technologie energetyczne– umożliwią otrzymywanie energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych i surowców energetycznych bez wywierania negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

 

  • Inżynieria tkankowa– to urządzenia i metody projektowania oraz inżynierii żywych tkanek do przeszczepów i produkcji implantów. Komórki odpornościowe pacjenta zostaną wykorzystane, żeby zaatakować i zniszczyć szkodliwe substancje w organizmie, takie jak rak lub mikroorganizmy. Ta metoda pozwoli w przyszłości na w pełni funkcjonalnych mięśni i innych tkanek na poziomie molekularnym.

 

  • Leki i technologie miejscowo niszczące nowotwory– pozwolą projektować i stosować terapie lekowe i procedury medyczne, które w sposób selektywny zaatakują nowotwory, nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek.

 

  • Monitoring i kontrola stanów chorobowych– urządzenia, które dozują na żądanie leki w celu kontrolowania częstych chorób, takich jak cukrzyca, padaczka, nadciśnienie i podniesiony poziom cholesterolu.

 

  • Inżynieria materiałowa i nanotechnologie do zastosowań specjalnych– materiały stosowane przy korzystaniu z niekonwencjonalnych źródeł energii, w medycynie, farmacji, biotechnologii oraz elektronice. Materiały o wysokich parametrach wytrzymałościowych w zastosowaniach konstrukcyjnych oraz materiały do zastosowań militarnych.

 

  • Systemy inteligentne– posiadają wbudowaną logikę przetwarzania informacji, która umożliwi ich autonomiczną adaptację  do zmieniających się warunków pracy.

 

  • Uniwersalny dostęp do informacji usprawniająca dostęp do informacji na różnego rodzaju urządzeniach komunikacyjnych, które w sposób transparentny i maksymalnie wygodny dla użytkownika będą współpracować z sieciami komputerowymi wykorzystującymi różne protokoły transmisji i źródła danych.

 

  • Usprawnienie procesu leczenia w oparciu o analizę danych– ulepszone terapie medyczne, korzystające z analizy dużych standardowych zestawów danych dotyczących indywidualnych pacjentów i stanu chorób.

 

Jak można łatwo zauważyć, główne obszary wsparcia innowacyjnych technologii w Małopolsce to przede wszystkim biotechnologia, energetyka i technologie informacyjne.

– Taki wybór wiąże się możliwością wykorzystania przez biznes zaplecza infrastrukturalnego, kadr i wiedzy dostępnych na uczelniach w naszym województwie – wyjaśnia Barbara Wityńska-Słącz z działu promocji i marketingu Krakowskiego Parku Technologicznego.

 

Wyróżnione technologie zostaną teraz poddane ocenie ekspertów laboratoriów i na tej podstawie powstaną mapy drogowe ich wdrażania oraz rozwoju. Jesienią poznamy raport końcowy.

 

Dziesięć technologii wybrali eksperci ze świata nauki, biznesu i administracji, którzy od czerwca 2009 r. do stycznia br. obserwowali innowacyjne przedsięwzięcia zgłoszone do projektu. W pracach Komitetu Sterującego uczestniczyli: prof. Kazimierz Furtak (Politechnika Krakowska), Stefan Kamiński (Krajowa Izba Gospodarcza Informatyki i Telekomunikacji), Sławomir Kopeć (Krakowski Park Technologiczny), Stanisław Kracik (Małopolski Urząd Wojewódzki), Piotr Legutko (Dziennik Polski), prof. Karol Musioł (Uniwersytet Jagielloński), Marek Nawara (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego), prof. Roman Niestrój (Uniwersytet Ekonomiczny), prof. Antoni Tajduś (Akademia Górniczo-Hutnicza), Andrzej Zdebski (Izba Przemysłowo-Handlowa), Monika Piątkowska (Urząd Miasta Krakowa) oraz Martin Oxley (Brytyjsko-Polska Izba Handlowa).

 

Więcej na stronie: http://www.sse.krakow.pl/

Autor:Krzysztof Garski  


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości