Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/03/31 13:27:22
Światowy Dzień Własności Intelektualnej

Już za niespełna miesiąc, 26 kwietnia, będziemy obchodzili Światowy Dzień Własności Intelektualnej. W tym roku temat przewodni brzmi „Projektując przyszłość”, co oznacza że w centrum zainteresowania całego świata znajdzie się design.

Design jest obecny w każdym aspekcie współczesnego życia – wystarczy przyjrzeć się kształtom budynków, wyposażeniu wnętrz czy gadżetom elektronicznym, z którymi każdy z nas spotyka się każdego dnia. Oczywiście design to nie tylko wygląd zewnętrzny, ale i funkcjonalność. Postęp technologiczny otwiera przed ludzkim umysłem coraz większe możliwości, które przekładają się na innowacyjność nowych produktów i usług. W dzisiejszych czasach, kiedy konsumenci poszukują rozwiązań i skutecznych, i estetycznych, design często decyduje o sukcesie na rynku.

W związku z tym, Światowa Własności Intelektualnej (), postanowiła poświęcić jedenasty już Dzień Własności Intelektualnej właśnie designowi. W ten sposób chce zwrócić uwagę społeczeństwa na jego rolę w gospodarce oraz wpływ na innowacyjność. Data 26 kwietnia odwołuje się do dnia, w którym w życie weszła konwencja założycielska (miało to miejsce w 1970 r.).

Podczas imprezy organizacje rządowe i pozarządowe z różnych części świata zorganizują konferencje, wystawy i warsztaty poświęcone designowi, a także ochronie własności przemysłowej. W Polsce w obchody imprezy zaangażują się zapewne Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz - wzorem poprzednich lat - Urząd Patentowy RP.

Władze liczą, że przygotowywane wydarzenia będą podążały za najnowszymi trendami w branży. - Dzisiaj kładzie się nacisk na ekologiczny styl życia, dlatego tak wielu projektantów korzysta z technologii i rozwiązań przyjaznych dla środowiska - napisał w swoim oświadczeniu Francis Gurry, dyrektor generalny Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. - Zrównoważony design pomaga obniżyć i sprzyja środowisku naturalnemu. Design dalej będzie podążał zieloną ścieżką, a chcąc zachęcić projektantów do utrzymania tego kierunku powinniśmy zadbać o ochronę ich własności intelektualnej.

Autor:Krzysztof Garski   , Współpraca: Łukasz Szoszkiewicz


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości