Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/12/30 14:35:42
Roku w Poznaniu

Wojciech Łapka z Politechniki Poznańskiej został laureatem pierwszej edycji konkursu „ Roku” organizowanego przez Miasto Poznań. Projekt filtru akustycznego do tłumienia hałasu ma mieć szerokie zastosowanie m.in. instalacjach kominowych, wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych. wynalazku otrzymał 6 tys. zł nagrody.

"Poznań workshops" to inicjatywa mająca na celu wyróżnienie i promowanie najzdolniejszych twórców działających w stolicy Wielkopolski. Konkurs „ Roku” jest częścią tego przedsięwzięcia, która pozwala na nagrodzenie najlepszych projektów, które można wdrożyć w gospodarce. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Wojciech Łapka, laureat zorganizowanej po raz pierwszy w Poznaniu edycji już złożył wniosek o uzyskanie patentu na swój pomysł.

Jego projekt filtru akustycznego do tłumienia hałasu opiera się na prostej koncepcji tzw. śruby Archimedesa. Jak podkreślił w wywiadzie dla PAP sam projektu, jego pomysł jest prosty i tani w wykonaniu, a może ułatwić życie walcząc z problem hałasu podczas korzystania z wentylatorów czy klimatyzatorów w pomieszczeniach. Dzięki zdobytej nagrodzie Łapka będzie mógł realizować dalsze plany.

Przedstawiciele Urzędu Miasta, Politechniki Poznańskiej oraz firmy Komputronik, którzy zasiedli w gronie jury nie mieli łatwego zadania. Innowatorzy do konkursu zgłosili 21 projektów, spośród których wszystkie prezentowały wysoki poziom oraz posiadały szerokie zastosowanie w praktyce. Do finału zostało zakwalifikowanych 6 projektów, z których trzy można zakwalifikować jako wynalazki, dwa jako wdrożone już innowacje, a jeden jako projekt na etapie koncepcji. Wojciech Łapka zdobył nagrodę główną w kategorii " roku" za projekt pt. "Helikolidalny filtr akustyczny do tłumienia hałasu w instalacjach kominowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych", zaś twórcy aplikacji "Art4Europe" odebrali nagrodę w kategorii "Innowacja roku".

Fot. Smartlink

:Izabela Rutkowska  


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości