Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2016/11/29 10:03:38
W 2017 roku powstanie inkubator morski w Gdańsku

Startuje nowy projekt wsparcia dla startupów! Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, Zarząd Portu Gdańsk SA i Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego 25 listopada podpisali umowę o współpracy przy programie wsparcia startupów z branży morskiej. W wydarzeniu wzięli udział partnerzy, międzynarodowi eksperci oraz startupy, które zaprezentowały się przed uczestnikami, pokazując potencjał morskich innowacji w Polsce.

W piątek, 25 listopada, odbyła się oficjalna inauguracja prac nad koncepcją utworzenia inkubatora dla firm z branży portowo-logistycznej. Porozumienie o współpracy z inicjatywy STARTERA podpisali przedstawiciele Inkubatora, Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego i Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA.

Inkubacja morska

– Podpisane porozumienie jest efektem wielomiesięcznych rozmów na temat współpracy czołowych przedstawicieli przemysłu portowo-logistycznego w celu wsparcia młodych, innowacyjnych projektów – tłumaczy Alan Aleksandrowicz, Prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Inkubator skupi w Gdańsku młode firmy, które pod skrzydłami STARTERA, Portu Gdańsk i GARG będą rozwijać projekty rozwijające polski przemysł morski. Inkubator ruszy w pierwszym kwartale 2017 roku, obecnie partnerzy pracują nad szczegółami programu.

Przy okazji podpisania porozumienia odbyło się wydarzenie Maritime Startup w Gdańsku. Młodzi przedsiębiorcy przez kilka dni brali udział w szkoleniach i sesjach mentorskich, aby w piątek, 25 listopada, zaprezentować się przed ekspertami, w tym przedstawicielem globalnej firmy logistycznej Vopak i Dyrektorem jednego z najważniejszych europejskich akceleratorów morskich.

– W wydarzeniu wzięło udział 11 startupów z całego kraju. Polskie innowacje są cenione, potwierdza to chociażby fakt, że, na zaproszenie STARTERA, na prezentację rodzimych rozwiązań przyjechał Mare Straetmans, przedstawiciel najbardziej zaawansowanego technologicznie akceleratora morskiego w Europie – PORT XL. Czerpiemy inspiracje i wiedzę od najlepszych, a dla startupów udział w takich wydarzeniach jak Maritime Startup to doskonała okazja na zaprezentowanie się szerszemu gronu ekspertów – tłumaczy Małgorzata Jasnoch, Prezes Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Podczas wydarzenia startupy zaprezentowały rozwiązania, takie jak: monitoring wykrywania zagrożenia i bezpieczeństwa na morzu, system dostaw energii elektrycznej w oparciu o turbiny wiatrowe czy system do organizacji przetargów i kontroli cen. Zarząd Portu Gdańsk SA wyróżnił spośród uczestników startup AutoDron, rozwijający drona do pomiaru barymetrycznego, proponując możliwość testowania produktu w przestrzeni portu. A to nie koniec wsparcia, które planuje zaoferować Zarząd Portu Gdańsk SA:

– Z radością będziemy nie tylko śledzić młode startupy z branży, ale także wspierać te, które mogą realnie odpowiadać przede wszystkim na potrzeby Zarządu Portu w Gdańsku jak również firm zlokalizowanych na jego terenie. Prezentacje podczas piątkowego wydarzenia pokazały ogromny potencjał startupowy, który warto wspólnie wykorzystać– mówi Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA.

Informacje na temat projektu można śledzić na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych twórców projektu: Inkubatora STARTER, Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA i Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Autor:Informacja prasowa 
powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości