Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2016/01/25 13:39:17
Giełdowy gigant inwestuje w spółkę Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

25 stycznia Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM podpisał umowę sprzedaży 44% udziałów w firmie HiTech giełdowej spółce Synthos S.A. To pierwsze wyjście PPNT ze spółki powstałej w wyniku inwestycji kapitałowych Parku i duży sukces w komercjalizacji innowacyjnego pomysłu.

Dzięki rozwiązaniu proponowanemu przez HiTech farby, lakiery i inne powłoki polimerowe szybciej i efektywniej się utwardzają i nie szkodzą środowisku. Wszystko za sprawą innowacyjnych fotoinicjatorów opracowanych przez dr inż. Joannę Ortyl z Politechniki Krakowskiej. 

Joanna Ortyl

- Fotoinicjatory znacznie efektywniej wykorzystują niezbędną energię promieniowania ultrafioletowego podczas utwardzania lakierów, farb i innych powłok polimerowych nanoszonych na różnorodne podłoża oraz kilkukrotnie przyspieszają proces otrzymywania tych materiałów polimerowych.– tłumaczy dr inż. Joanna Ortyl, fotoinicjatorów i prezes zarządu HiTech.

W komercjalizacji wyników badań dr inż. Ortyl pomógł Poznański Park Naukowo-Technologiczny inwestując środki finansowe z funduszu zalążkowego, powstałego z unijnego Działania 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Park powołał spółkę kapitałową, w której objął 44% udziałów i która przeprowadziła proces komercjalizacji rozwiązania opracowanego przez dr inż. Ortyl.

- PPNT zainwestował w spółkę ze względu na innowacyjność rozwiązania, duży potencjał rozwoju produktu i rynku, a także silny zespół zarządzający. Dodatkowo profil spółki bardzo nam odpowiadał, gdyż PPNT specjalizuje się m.in. w badaniach oraz współtworzeniu i rozwoju firm z branży chemicznej. – mówi prof. Hieronim Maciejewski, członek zarządu Fundacji UAM i zastępca dyrektora PPNT.

PPNT

Spółka przez cały czas była wspierana przez ekspertów PPNT, poprzez doradztwo w rozwoju biznesu oraz ułatwianie i nawiązywanie kontaktów. Jeden z nich doprowadził do tego, że   z branży chemicznej, giełdowy Synthos S.A., zainteresował się rozwiązaniem proponowanym przez HiTech. W efekcie rozmów Synthos odkupił od PPNT udziały.

- To duży sukces firmy HiTech i jej innowacyjnego produktu, ale my także czujemy ogromną satysfakcję, że pomysł, który postanowiliśmy skomercjalizować zyskał uznanie i zainteresowanie tak poważnego gracza na polskim rynku jakim jest Synthos.– dodaje prof. Hieronim Maciejewski.

Środki uzyskane z wyjścia z inwestycji PPNT zamierza dalej lokować w komercjalizację innowacyjnych rozwiązań i tworzenie kolejnych spółek. PPNT oferuje nie tylko kapitał, ale także nowoczesne laboratoria, serwerownie, a także wsparcie doradców i mentorów.

- Szukamy projektów, które cechują się wysoką innowacyjnością, możliwą do uzyskania, lub już posiadaną, ochroną własności intelektualnej. Jednak najważniejszym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę jest silny, zorientowany na cel biznesowy i zdeterminowany zespół.– mówi prof. Jacek Guliński, prezes Fundacji UAM i dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

O tym, że nie warto trzymać wyników swoich badań w szufladzie, tylko decydować się na komercjalizację przekonuje dr inż. Joanna Ortyl:

- Osobiście dla mnie ostatnie dwa lata były okresem poszerzania horyzontów i pewnego rodzaju transformacji  z naukowca skupionego jedynie wokół wyjaśniania fenomenów tego Świata do osoby, która badane zjawiska jest w stanie przełożyć na praktyczny użytek. Tego nie uczą na kursach, jedynie współpraca z odpowiednimi ludźmi przekształca się w sukces. Poznańskiemu Parkowi Naukowo-Technologicznemu Fundacji UAM bezdyskusyjnie należą się szczere podziękowania za sprawnie przeprowadzenie inkubacji naszego pomysłu, doradztwo w prowadzeniu działalności, podzielenie się istotnymi kontaktami biznesowymi oraz dużą wyrozumiałość.

Ważnym krokiem naprzód w rozwoju prac dr inż. Ortyl jest związanie się ze strategicznym partnerem, jakim jest Synthos. Zainteresowanie i inwestycja spółki notowanej na warszawskiej GPW to mocny dowód na jakość i potencjał fotoinicjatorów.

***

Joanna Ortyl jest doktorem nauk chemicznych, Prezesem Zarządu HiTech, pracuje w Katedrze Biotechnologii i Chemii Fizycznej na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej na Politechnice Krakowskiej na stanowisku adiunkta. Jest absolwentką studiów o specjalności Tworzyw Sztucznych na kierunku Chemiczna Politechniki Krakowskiej. Ukończyła także studia podyplomowe na kierunkach Kierownik Projektów Naukowo-Badawczych na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, jest absolwentką  rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce - TOP 500 Innovators. Swoją wiedzę poszerzała na stażach naukowo-badawczych w renomowanych jednostkach naukowych w Niemczech (2012-2013), Belgii (2014), Francji (2015) i USA (2013-2014). Jest zdobywczynią wielu nagród międzynarodowych i stypendiów za prowadzone prace badawcze i wynalazki.

HiTech- Spółka działa w na rynku fotoutwardzalnych powłok polimerowych. Wprowadza na rynek innowacyjne fotoinicjatory. Są to związki chemiczne pełniące rolę czynnika aktywnego (tzw. inicjatora), które przyspieszają proces naświetlania oraz zwiększają efektywność wykorzystywania energii promieniowania ultrafioletowego niezbędnej podczas utwardzania lakierów, farb i innych powłok polimerowych. Rozwiązania PhotohiTech są w pełni ekologiczne, gdyż eliminują konieczność stosowania rozpuszczalników. Produkty Spółki znajdują zastosowanie m.in. na rynku farb i lakierów, w poligrafii czy przemyśle opakowań spożywczych. Spółka prowadzi dalsze prace badawcze i rozwojowe nad nowymi produktami.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny– pierwszy tego typu park w Polsce. Od ponad 20 lat tworzy idealne warunki dla osób poszukujących innowacyjnych rozwiązań. Partner w procesie komercjalizacji wyników badań naukowych i technologicznych w gospodarce. Współpracuje z naukowcami oraz biznesem, łącząc te dwa środowiska. Zapewnia kompleksowe wsparcie dla początkujących przedsiębiorców. Pomaga w procesie pozyskiwania środków unijnych, nawiązywania kontaktów z partnerami zagranicznymi czy wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych lub innowacyjnych.

Poznański Park Naukowo-Technologicznyposiada w portfelu jeszcze kilka spółek, które odnoszą sukcesy. Są to między innymi:

•        IC Solutions – oferująca rozwiązanie IC Pen – system digitalizacji danych, który umożliwia utrwalenie w formie elektronicznej tekstu pisanego na papierze. Spółka w ostatnim czasie dostarczyła rozwiązania dla OBWE wspomagające monitoring wyborów między innymi na Ukrainie czy w Kirgistanie.

•        Glip –oferuje sprzedaż i wynajem wielkoformatowych multimedialnych urządzeń i oprogramowania, które są wykorzystywane w interaktywnych wystawach w muzeach, szkołach, parkach rozrywki itp.

•        uBirds – oferującą inteligentny pasek do zegarka, który dostarcza funkcje smart do klasycznego czasomierza. Spółka przeprowadziła udaną kampanię crowdfundingową na portalu Kickstarter.

•        BBH Biotech – rozwija technologie ultradźwiękowe dla mikrobiologii. Dzięki połączeniu fizyki z biologią uzyskuje unikalne rozwiązania zwiększające wydajność procesów fermentacyjnych na skalę przemysłową.

•        NanoSynHap – produkuje nowe związki chemiczne w skali nano, a jednym z głównych produktów spółki są  nanoapatyty (głównie hydroksy- i fluoroapatyty). Surowiec ten jest dostarczany dla firm farmaceutycznych (suplementy, maści, pasty, kremy) i kosmetycznych.

Synthos S.A.– Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych oraz wiodącym europejskim producentem polistyrenu do spieniania. dostarcza zaawansowane technologicznie produkty najwyższej jakości. Spółka jest częścią indeksu WIG20 Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Autor:Informacja prasowa 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości