Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/09/24 13:59:09
NTPP skomercjalizował w Nickel Inkubator pierwsze innowacyjne pomysły

Nickel Poznań skomercjalizował pierwsze pomysły zgłoszone do współfinansowanego z funduszy unijnych projektu Nickel Inkubator. W sierpniu br. spółka stała się udziałowcem dwóch nowo powstałych firm z branży biotechnologicznej: Centrum Biotechnologii i Badań Mikrobiologicznych oraz MedVentures. Pierwszy z podmiotów stworzy w ośrodku biomedycznym Nickel BioCentrum innowacyjne laboratoria, drugi zamierza wprowadzić na rynek bioaktywny opatrunek hydrożelowy III generacji.

W Nickel Inkubator, prowadzonym od marca 2011 r. przez Nickel Poznań (NTPP), skomercjalizowano pierwsze innowacyjne pomysły polskich naukowców. Projekt podpoznańskiego parku skierowany jest do podmiotów, które posiadają pomysł, lub wyniki badań w takich branżach jak biotechnologia, sektor IT, budownictwo oraz technologie ekologiczne. Stworzenie inkubatora było możliwe m.in. dzięki pozyskaniu 9,5 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 3.1. Od kilkunastu miesięcy Nickel Inkubator poszukuje w całej Polsce osób, w szczególności przedstawicieli środowisk akademickich i badawczych, które chciałyby założyć własną działalność gospodarczą i są gotowe związać się na kilka lat z profesjonalnym partnerem.

Do chwili obecnej otrzymaliśmy już ponad 90 zgłoszeń, a wlipcu br. podpisaliśmy pierwsze dwie umowy inwestycyjne. Ich efektem było założenie w sierpniu br. dwóch spółek z o.o.: Centrum Biotechnologii i Badań Mikrobiologicznych (CBBM) oraz MedVentures. mówi Adam Siwczyński, manager projektu w NTPPPlanujemy, iż jesienią br. powstaną kolejne 2-3 firmy. Natomiast docelowo w Nickel Inkubator skomercjalizowanych zostanie aż 9 innowacyjnych przedsięwzięć.Zgodnie z założeniami projektu ostateczne wyjście NTPP z inwestycji musi nastąpić w ciągu maksymalnie 10 lat od rozpoczęcia działalności nowych podmiotów.

W zamian za wkład finansowy w wysokości 815,2 tys. zł NTPP objął w spółce Centrum Biotechnologii i Badań Mikrobiologicznych 49,95% udziałów. Natomiast firmie MedVentures, w której park posiada 26% udziałów, udzielono wsparcia w wysokości 800 tys. zł.

Nickel Inkubator jest dla nas szansą na dalszy rozwój oraz znaczące podniesienie konkurencyjności rynkowej– twierdzi Anna Krause, prezes PozLab Sp. z o.o., firmy która była pomysłodawcą utworzenia CBBM – Dzięki powstaniu nowej spółki, od października 2012 r. rozszerzymy działalność istniejącego laboratorium o usługi mikrobiologiczne oraz stworzymy od podstaw wysokiej klasy laboratorium biotechnologiczne. W obu laboratoriach będziemy świadczyć usługi dla przemysłu farmaceutycznego, weterynaryjnego, spożywczego oraz dla branży kosmetycznej. Poprzez CBBM zamierzamy także realizować projekty z obszaru biotechnologii przemysłowej oraz tzw. „czerwonej biotechnologii”, a w przyszłości również przedsięwzięcia dotyczące rozwoju leków innowacyjnych.

Laboratoria CBBM zostaną zlokalizowane w funkcjonującym od września br. specjalistycznym ośrodku biomedycznym - Nickel BioCentrum. W powstałym na terenie NTPP obiekcie swoją nową siedzibę ma także właściciel spółki - PozLab, założona przez byłych pracowników nieistniejącego już poznańskiego działu badawczego GlaxoSmithKline. Pomysłodawcy CBBM, poza zaoferowaniem rynkowi unikalnego pakietu kompleksowych usług laboratoryjnych, planują także uzyskać GMP (Good Manufacturing Practice – Dobra Praktyka Produkcyjna). Wprowadzenie tego certyfikatu pozwoli placówce stać sięniezależnym centrum badań i rozwoju, w którym kompleksowo realizowane będą zarówno projekty dużych koncernów z branży farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej, jak też mniejszych jednostek, które mają innowacyjne pomysły, lecz z uwagi na ograniczenia finansowe nie są w stanie prowadzić własnych działów R&D.

Drugi z komercjalizowanych w Nickel Inkubator projektów stanowi innowację produktową na skalę światową. Pomysłodawcami spółki MedVentures są biotechnolodzy mgr inż. Łukasz Janus oraz prof. nadzw. dr hab. Piotr Skowron, uczestnicy szeregu grantów i projektów badawczo-rozwojowych w Polsce i za granicą. Pracownicy firmy to naukowcy z wieloletnim doświadczeniem m.in. w zakresie inżynierii genetycznej, biotechnologii molekularnej oraz technologii hydrożelowania. Dzięki współpracy z NTPP ukończą prowadzone badania przemysłowe oraz prace rozwojowe i już wkrótce zaprezentują rynkowi bioaktywny opatrunek hydrożelowy III generacji.

Nasza innowacyjna koncepcja pozwoli na produkcję taniego i bardzo skutecznego środka radykalnie przyspieszającego gojenie się ran.- mówi Łukasz Janus, prezes firmy MedVentures - Dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu w ramach Nickel Inkubator zakończymy prace badawcze, przygotujemy produktu i poddamy go procesowi rejestracji. Szacujemy, iż gotowy do sprzedaży opatrunek hydrożelowy powinien pojawić się na rynku za około 1,5 roku.

Poza standardowymi właściwościami takimi jak: ograniczenie wysięku, ochrona fizyczna czy też ochrona przed infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybicami, nowy opatrunek będzie posiadał szereg dodatkowych zalet. Dzięki specjalnym substancjom skoncentrowanym w hydrożelu, w tym uzyskanej w procesie klonowania białkowej substancji aktywnej, możliwe będzie szybsze i skuteczniejsze leczenie rany. Opatrunek będzie mógł występować w dowolnych rozmiarach, a jego nakładanie oraz usuwanie ma być łatwe i bezbolesne. Właściciele spółki MedVentures, specjalizującej się w rozwoju innowacyjnych metod terapeutycznych, liczą na duże zainteresowanie swoim produktem wiodących firm branży biotechnologicznej i farmaceutycznej z całego świata.

Autor:Informacja prasowa 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości