Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/09/12 11:41:19
BIOREGION Wielkopolska realizuje nowy projekt dla biosektora

Stowarzyszenie BIOREGION Wielkopolska realizuje kolejny projekt dla polskiej branży biotechnologicznej i life science. Dzięki udziałowi w konkursie „Wielkopolskie Klastry na rzecz innowacyjności”, zdobyła środki unijne na dalsze działania wspierające rozwój biosektora. Jej najnowsza inicjatywa – cykl otwartych spotkań integrujących środowisko naukowe i biznesowe - jest otwarta dla wszystkich podmiotów zainteresowanych biogospodarką. W ramach przedsięwzięcia 15 września br. odbędzie się szkolenie z zakresu biobiznesu.

W lipcu 2011 roku BIOREGION Wielkopolska został jednym z beneficjentów projektu „Wielkopolskie Klastry na rzecz innowacyjności”, współfinansowanego z funduszy unijnych. Udział w tym przedsięwzięciu pozwoli Stowarzyszeniu na organizację cyklu otwartych spotkań, których celem jest nie tylko integracja środowisk naukowych i biznesowych, zajmujących się szeroko rozumianą biotechnologią, ale przede wszystkim dostarczenie praktycznej wiedzy na temat zasad i sposobów prowadzenia biobiznesu, transferu i technologii, zarządzania innowacjami oraz najlepszych praktyk branżowych w ujęciu międzynarodowym. zleci także przygotowanie profesjonalnych opracowań, prezentujących kierunki rozwoju biotechnologii zarówno w Polsce, jak i na świecie. W lipcu tego roku działająca w Stowarzyszeniu VitalnSilica przeprowadziła już na terenie Nickel Poznań pierwsze z zaplanowanych spotkań. Dotyczyło ono nowych rozwiązań technologicznych w zakresie modelowania struktury białek oraz zagadnień związanych z bioinformatyką i biologicznymi bazami danych. Interesująco zapowiadają się także kolejne spotkania organizowane przez organizację, a w szczególności spotkania z udziałem międzynarodowych specjalistów z branży biotechnologicznej i Life Science, spotkania dla przedstawicieli władz samorządowych i dyplomatycznych oraz spotkania prezentujące nowe rozwiązania technologiczne w biobiznesie. 15 września br. w NTPP odbędzie się szkolenie, na które organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych zdobywaniem wiedzy z zakresu podstaw biobiznesu. Problematyka poruszana na spotkaniu dotyczyć będzie m. in. takich zagadnień jak rola koordynacyjna i integracyjna działań zespołowych, rozwiązywanie problemów wewnętrznych, motywowanie zespołu i pracowników, budowania strategii firmy, polityka handlowa i cenowa czy przygotowywanie ofert. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Kolejne spotkania, będące częścią cyklu, odbędą się w październiku i listopadzie.

„BIOREGION Wielkopolska powołaliśmy w styczniu 2011 roku. Jego zasadniczym celem jest integracja oraz promocja wielkopolskiego i polskiego biosektora zarówno w sferze akademickiej, jak i biznesowej.”– mówi Dagmara Nickel, prezes Stowarzyszenia BIOREGION Wielkopolska oraz Nickel Poznań (NTPP) – „Nasza jest otwarta na wszystkie zainteresowane współpracą podmioty: przedsiębiorstwa, start-up’y, środowiska akademickie, jednostki naukowe i badawczo-rozwojowe, samorządy lokalne czy stowarzyszenia branżowe. Po ponad 7 miesiącach działalności  mamy już ok. 50 członków, wśród nich: firmy CB DNA sp. z o.o., POZLAB sp. z o.o., AdvaChemLab sp. z o.o., Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich oraz Polskie Towarzystwo Farmakologii Klinicznej i Terapii.” W ciągu zaledwie kilku miesięcy działalności BIOREGION zrealizował szereg inicjatyw wspierających rozwój biogospodarki. Szczególnie dużą wagę przykłada do przedsięwzięć, ułatwiających jej członkom nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych w kraju i zagranicą. W maju br. Stowarzyszenie, przy znaczącym współudziale władz samorządowych Poznania i Wielkopolski, zorganizowało pierwszą międzynarodową konferencję naukową BIOCONNECT 2011, a na przyszły rok zaplanowano kolejną edycję tego wydarzenia. Dzięki środkom unijnym pozyskanym przez NTPP z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, możliwy był również udział w liczących się w środowiskach biobiznesu międzynarodowych konferencjach branżowych, misjach gospodarczych oraz wizytach studyjnych, takich jak m. in. konferencja w Mediolanie, międzynarodowe targi BIOFORUM 2011 w Łodzi czy wizyta Acumen Research z Singapuru w Poznaniu.

W I półroczu tego roku Stowarzyszenie zorganizowało także szereg szkoleń i warsztatów, których celem było propagowanie wiedzy z zakresu biobiznesu, komercjalizacji projektów naukowo-badawczych oraz pozyskiwania środków finansowych. Na terenie NTPP odbył się m. in. otwarty dla wszystkich zainteresowanych wykład światowej sławy naukowca i menedżera, dr H. V. Levy z Izraela, który podzielił się ze słuchaczami swoim doświadczeniem odnośnie zakładania i prowadzenia start-up’ów biotechnologicznych. Dzięki współpracy ze specjalistami z Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenie przygotowało również i promujący działania organizacji oraz wydaje newsletter branżowy, dotyczący wydarzeń i inicjatyw biobiznesu. Dla wszystkich jego członków dostępne są, świadczone przez wysokiej klasy specjalistów, usługi doradcze w obszarze komercjalizacji, transferu wiedzy, finansowania i certyfikacji.

Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich przedsięwzięć podejmowanych przez Stowarzyszenie BIOREGION Wielkopolska można znaleźć na www.bioregionwielkopolska.pl.

 

Opracowanie: Aleksandra Gutowska-Maciejuk, Justyna Siwińska

Autor:Justyna Siwińska , Współpraca: Aleksandra Gutowska-Maciejuk


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości