Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/01/17 10:35:25
Blog szansą na tani marketing

MSP często ustalają budżet reklamowy metodą „wszystko na co cię stać”, która polega na przeznaczaniu na reklamę środków finansowych pozostałych po sfinansowaniu „twardych” pozycji budżetowych. Często oznacza to, że zasoby firm na ten cel nie są pokaźne. Na szczęście istnieją narzędzia w ramach tej metody, które są skuteczne i jednocześnie tanie. Wymagają jednak od przedsiębiorców sporej dozy kreatywności, pracowitości, sumienności i systematyczności.

Jednym z narzędzi, które mogą zostać z powodzeniem wykorzystane przez małych i średnich przedsiębiorców, jest firmowy blog. To prosta w obsłudze i tania forma komunikacji z klientami, dzięki której przedsiębiorcy mogą osiągnąć liczne korzyści. Prowadzenie bloga pozwala:

1. Dotrzeć do szerszego grona użytkowników, zainteresowanych przedstawianą treścią oraz rozszerzyć sieci kontaktów biznesowych.

2. Zbudować autorytet – przedsiębiorcy mają szansę pokazania klientom, że są ekspertami w danej dziedzinie, zwiększyć swoją wiarygodność oraz przedstawić możliwości i korzyści z użytkowania ich produktu bądź skorzystania z usług w szerszy sposób niż to ma miejsce na stronie firmowej.

3. Budować trwałe relacje i społeczności wokół firmy i/lub produktu – tematy poruszane na blogu nie muszą ograniczać się wyłącznie do oferty firmy, mogą również prezentować jej historię czy nawet całą branżę. Klienci w komentarzach wypowiadają swoje opinie, z kolei może w nich kontynuować rozmowę na dany temat, wchodząc w relację z klientami, co pozwala na zbudowanie lojalności.

4. Odbierać sygnały z rynku – blog pozwala na wymianę poglądów i pomysłów, pomaga w uzyskaniu informacji zwrotnej na temat produktów lub usług, dzięki temu przedsiębiorcy uzyskują możliwość stworzenia oferty zgodnej z oczekiwaniami użytkowników.

5. Większe i trwałe zainteresowanie – ciekawe i unikalne treści zamieszczane na blogu są doskonałą alternatywą dla statycznej strony firmowej, zachęcają użytkowników do powrotu w celu uzyskania ciekawych informacji.

6. Przekierowanie ruchu na stronę firmową – regularnie aktualizowany blog skutecznie zwiększa ilość odwiedzin na stronie przedsiębiorstwa oraz ułatwia promocję marki w Internecie.

7. Personalizacja firmy – artykuły publikowane na blogu są mniej formalne i „ocieplają” firmy.

8. Wyższa pozycja w wyszukiwarkach internetowych – regularnie uaktualnianie strony są lepiej pozycjonowane, większa ilość treści zapewnia lepsze linkowanie wewnętrzne i możliwość pozycjonowania haseł niszowych, a właściwa optymalizacja zapewni dodatkowy ruch na stronie.

Blogi firmowe są stosunkowo nową formą komunikacji z klientem. Aby była ona efektywna i atrakcyjna dla odbiorcy, należy pamiętać o kilku zasadach:

1. Cele. Przed uruchomieniem bloga powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki cel chce osiągnąć. Czy ma to być np. zwiększenie sprzedaży, poznanie opinii konsumenckich w celu ulepszenia następnej generacji produktów czy np. zwiększenie świadomości marki.

2. Unikalne treści. Aby blog był skuteczny i chętnie odwiedzany przez powracających użytkowników, musi zawierać ciekawe i niepowtarzalne artykuły, mówić „własnym głosem”.

3. Internauci skanują tekst. Wnikliwe czytanie nie jest domeną Internautów, dlatego należy wdrożyć zasadę „im mniej teksu, tym lepiej” oraz stosować listy wypunktowane przy blokach informacji.

4. Odwrócona piramida. Użytkownicy chcą najpierw poznać konkluzję, potem szczegóły.

5. . Podawana treść nie powinna ograniczać się do samego tekstu. Aby zyskać na atrakcyjności przedsiębiorcy powinni zamieszczać zdjęcia lub filmy wideo.

6. Angażowanie czytelników. Forma wpisów powinna zwiększać zainteresowanie internautów, co można osiągnąć poprzez, np. ankiety, sondy, konkursy. Należy również odpowiadać na komentarze i pobudzać dyskusje.

7. Pozycjonowanie. Teksty należy pisać tak, aby od razu znalazły się na wysokich pozycjach w wyszukiwarkach internetowych. Listę atrakcyjnych i łatwych słów kluczowych można stworzyć za pomocą AdWords Keyword Tool.

8. Systematyczność. Wpisy na blogu powinny pojawiać się regularnie (min. 2 razy w tygodniu) i być dopracowane pod względem merytorycznym i stylistycznym.

9. Koncentracja uwagi. Najcenniejszą grupą użytkowników są subskrybenci – osoby regularnie czytające bloga, śledzące go na serwisach społecznościowych, zostawiające komentarze i adresy e-mail. Dostarczają najcenniejszych opinii i uwag o produktach.

10. Widgety. Aby użytkownicy dzielili się zamieszczaną na blogu treścią, muszą wyraźnie widzieć, że mają taką możliwość, a popularne przyciski powinny znajdować się stale w polu widzenia.

Prowadzenie firmowego bloga może przynieść MSP wiele korzyści, od zbudowania świadomości marki, pozycji eksperckiej do wymiernego wzrostu sprzedaży i zysków. Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, że aby blog okazał się skuteczny, musi zawierać atrakcyjną treść dla odbiorcy oraz być stale uaktualniany o nowe wpisy, a także odpowiedzi na komentarze Internautów. W innym wypadku pozostanie tylko martwą stroną.

Ewa Burczyńska

Źródła:
Aleksandra Nawrot, http://www.artweb-media.com/pl/blog/entry/jak-prowadzic-firmowego-bloga-by-osiagac-sukcesy.html
Merlin Mann, http://www.43folders.com/2008/08/19/good-blogs
Gniewomir Świechowski, http://antyweb.pl/jak-zbudowac-skuteczny-blog-dla-startupu/
Wojciech Wowra, http://socialmedia.pl/10-zlotych-zasad-prowadzenia-blogu-firmowego/
http://www.findict.pl/innowacje/dlaczego-powinienes-miec-bloga-firmowego

Informacja pozyskana w ramach działania: „Innowacje w Przedsiębiorstwach – Klub Innowacyjnych Przedsiębiorstw”, realizowanego w ramach projektu systemowego PARP: „Rozwój zasobów ludzkich poprzez promowanie wiedzy, transfer i upowszechnianie innowacji”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Autor:Zespół Redakcyjny  


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości