Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/03/01 11:04:45
LifeScience - z pomysłami

LifeScience w Krakowie powstał w 2006 roku z inicjatywy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przejście drogi od pomysłu do jego realizacji przebiegło wyjątkowo szybko i już w zeszłym roku powstał pierwszy budynek, w którym dziś funkcjonuje . Zapraszamy do obejrzenia reportażu wideo z klastra.

 Kliknij w obrazek, aby obejrzeć

Wśród 32 instytucji, które podpisały umowę o współpracy w ramach klastra, znajduje się na przykład Selvita, która jest innowacyjnym przedsiębiorstwem świadczącym usługi badawczo-rozwojowe oraz informatyczne. zatrudnia zespół wysokiej klasy specjalistów z obszaru chemii, farmacji, biologii molekularnej, biotechnologii i informatyki oraz współpracuje z wiodącymi uczelniami i ośrodkami badawczymi z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych.

Inną firmą aktywnie uczestniczącą w pracach firmy jest Diagnostyka. To największą w Polsce sieć laboratoryjna, działającą od 1998 roku. Obecnie składa się z 35 laboratoriów w 20 miastach Polski.  DIAGNOSTYKA świadczy usługi polegające na wykonywaniu badań w zakresie medycznej diagnostyki laboratoryjnej dla publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, w tym szpitali oraz dla klientów indywidualnych. W swojej ofercie ma ok. 650 testów: wszystkie standardowe oraz specjalistyczne, na przykład – autoimmunologiczne, toksykologiczne, mikrobiologiczne, serologiczne, wykonywane metodami biologii molekularnej i inne.

W klastrze LifeScience działają też grupy zadaniowe. Jedną z nich jest zespół innowacji zajmujący się transferem technologii bezpośrednio z krakowskich uczelni i instytutów badawczych do klastra. Jednocześnie przedstawiciele klastra zdają sobie sprawę, że nawet najbardziej innowacyjny pomysł to często za mało, by mógł doczekać się realizacji – niezbędne są także pieniądze. Tym zajmuje się działająca w ramach klastra spółka JCI Venture, która specjalizuje się inwestycjach w obszarze nauk przyrodniczych (life science). JCI Venture kierowana jest do osób indywidualnych, naukowców  oraz przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć swój projekt w postaci spółki kapitałowej. Na każdy z rozwijanych projektów JCI Venture jest w stanie przeznaczyć do 200 tys. euro.

Autor:Zespół Redakcyjny  


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości