Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/05/29 08:22:11
Otwarcie wystawy „Polskie Red Doty” w Genewie

Innowacyjny design zyskuje na znaczeniu w światowej gospodarce – jest jednym z nowoczesnych stymulatorów rozwoju gospodarczego. Nie jest przypadkiem, że kraje, które znajdują się w światowej czołówce pod względem innowacyjności przywiązują szczególne znaczenie do wzornictwa obecnego także w szeroko pojętych usługach. Polska gospodarka przechodzi istotne zmiany strukturalne a współczesny design jest w tym procesie jednym z niezbędnych narzędzi wspierającym jej innowacyjność i konkurencyjność.

Prezes Urzędu Patentowego RP – dr Alicja Adamczak otworzyła 27 maja br. w siedzibie Światowej Organizacji Własności Intelektualnej () w Genewie wystawę wzornictwa „Polskie Red Doty”, której kuratorem jest prof. Czesława Frejlich z ASP w Krakowie. Wystawa, zorganizowana przez Urząd Patentowy RP wspólnie ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Biurze ONZ w Genewie, Światową Organizacją Własności Intelektualnej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz red dot instituteprezentujeprace wybitnych polskich projektantów, docenione i wyróżnione prestiżową, międzynarodową nagrodą  „Red Dot Award”. Nagroda ta przyznawana jest od 1955 roku przez jedną z najstarszych i najbardziej uznanych w zakresie designu instytucji – niemiecki Design Zentrum Nordrhrein Westfalen w Essen.

W uroczystym wernisażu uczestniczyło ponad 130 osób reprezentujących kilkadziesiąt krajów. Byli wśród nich przedstawiciele instytucji zajmujących się ochroną własności intelektualnej, przedstawiciele świata polityki, biznesu, szwajcarskiej Polonii oraz mediów. Wraz z dr Alicją Adamczak, oficjalnego otwarcia wystawy dokonali dr Francis Gurry – Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Własności Intelektualnej oraz dr Remigiusz A. Henczel– Ambasador Stałego Przedstawicielstwa RP przy Biurze ONZ w Genewie. W swoim wystąpieniu dr Francis Gurry zachęcał do korzystania z narzędzi międzynarodowego systemu ochrony własności przemysłowej, dzięki którym wynalazcy, twórcy i projektanci na całym świecie mają możliwość ochrony rezultatów swojej pracy i uzyskania wynagrodzenia za poniesione wysiłki, jednocześnie udostępniając swoje dzieła społeczeństwu. Zaznaczył także, że wystawa „Polskie Red Doty” jest wyrazem uznania dla polskich utalentowanych i kreatywnych projektantów oraz podkreśleniem ich wkładu w tworzenie innowacyjnych produktów.

Przedstawione na wystawie projekty stanowią jedynie wycinek polskiej twórczości wzorniczej, jednak prezentują one rozwiązania dotyczące wielu obszarów życia społecznego – podkreślił z kolei w swoim przemówieniu dr Remigiusz A. Henczel. Ambasador, nawiązując do historycznych sukcesów rodzimego wzornictwa na świecie, dodał że w Polsce problematyka designu również obecnie zyskuje coraz szersze zainteresowanie. - Tworzy się silna kadra znakomitych projektantów, którzy współpracują z międzynarodowymi studiami projektowymi, a także biorą udział w międzynarodowych festiwalach, wystawach i konkursach, zdobywając uznanie odbiorców - dodał.

Uroczyste otwarcie wystawy uświetnił występ zespołu Trio Alegriá z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie pod kierownictwem prof. Krystyny Makowskiej-Lawrynowicz w składzie: Julia Wrońska – skrzypce, Mikołaj Burzyński – wiolonczela, Adam Mikołaj Gozdziewski – fortepian.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Dla wielu osób była także przypomnieniem osiągnięć polskiego designu, z którym mieli już okazję zapoznać się podczas wystawy „Design in Poland – Transition to Modernity”, zorganizowanej z inicjatywy Urzędu Patentowego RP w 2011 roku w Genewie .

Ekspozycja „Polskie Red Doty”, trwać będzie do 31 maja br. Jest ona wydarzeniem towarzyszącym 29 Sesji Stałego Komitetu ds. Prawa Znaków Towarowych, Wzorów Przemysłowych i Oznaczeń Geograficznych, w ramach którego odbywa się międzynarodowe forum pt. „Innowacje poprzez Design”.

Autor:Informacja prasowa , Współpraca: Adam Taukert


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości