Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/07/26 11:57:12
Miski olejowe i kafle kominkowe

Budowanie pozycji konkurencyjnej firmy wyłącznie na niskiej cenie produktu nie jest rozwojową strategią, bo restrukturyzacja kosztów ma swoje granice. A konsumenci coraz częściej szukają produktów niekoniecznie najtańszych natomiast takich, które dają szansę lepszego życia w bardzo szerokim tego pojęcia znaczeniu.

Nowoczesne, wykonane z tworzyw sztucznych, miski olejowe do produkowanych w Monachium, znanych i docenianych w świecie aut BMW, powstają na Warmii i Mazurach. Im to właśnie mrągowska Bruss Polska Sp. z o.o zawdzięcza laur w konkursie „Warmińsko-Mazurski Lider Innowacji”. Inne wyróżnione innowacje to m.in. nowatorski w skali kraju system barier dźwiękochłonnych obsadzanych roślinnością z Giżycka ( HYDRAMET), nawierzchnie drogowe z Działdowa ( ROBÓT INŻYNIERYJNO – DROGOWYCH), meble z giętego szkła z Iławy (OPTIMA SZKŁO), witraże z Elbląga (ELGLASS) i kolorowe tonery do drukarek z Olsztyna (INKSPOT D.D.) Ważnym celem takich konkursów – wiele podobnych organizowanych jest na terenie całego kraju – jest uświadamianie i przypominanie przedsiębiorcom, iż innowacyjność jest procesem ciągłym, wymagającym otwarcia i elastyczności wobec zmieniających się wyzwań i okoliczności. Wciąż bowiem funkcjonują firmy, które innowację rozumieją jako jednorazową, sporadyczną zmianę produktu lub wymianę maszyny na bardziej nowoczesną.

Tymczasem dobrze pojęta innowacyjność to codzienność. Innowacje nie są bowiem „odświętnym” wydarzeniem wżyciu firmy – powinny być stałym elementem oferty nowoczesnego producenta. Ta prawda dotarła już na Warmię i Mazury, i innowacji produktowych można znaleźć w regionie znacznie więcej. Lubawa SA – od 1995 roku notowana na giełdzie – wprowadziła na rynek modułową kamizelkę ochronną Raptor i Techniczny Namiot Pneumatyczny. od wielu lat skutecznie realizuje zamówienia wojska, policji, straży pożarnej i granicznej. Z kolei Doroszko z Kętrzyna, producent m.in. bombek choinkowych, każdego roku wprowadza nowe unikatowe produkty, które trafiają na rynek krajowy, europejski, amerykański i australijski. Natomiast dwie kolekcje mebli z fabryki Taranko z Morąga otrzymały złote medale na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Innowacja produktowa to wprowadzanie do produkcji nowych lub poprawa dotychczas wytwarzanych produktów. Innowacją nie można nazwać np. zmiany koloru samochodu. Musi ona objąć znaczącą poprawę parametrów technicznych, komponentów i materiałów oraz rozszerzenie funkcjonalności – na przykład wprowadzenie modelu kombi. Innowacją produktową nie jest sezonowa zmiana kolekcji odzieżowej, będzie nią natomiast zastosowanie do produkcji ubrań o podwyższonych parametrach jakościowych i użytkowych np. oddychających. Wynalazki i odkrycia naukowe nie są innowacjami – staną się nimi dopiero w momencie praktycznego zastosowania w działalności biznesowej. Innowacji nie należy też mylić z postępem technicznym, który oznacza wykorzystanie nowych materiałów, nowych form pozyskiwania energii, nowej techniki, nowych technologii itp. Innowacje bowiem to twórcze zmiany w znacznie szerszym zakresie. jest tylko jednym z czynników tych zmian.

Turystyka, wypoczynek, rekreacja, ekologiczne rolnictwo, produkcja zdrowej żywności, to kolejne dziedziny gospodarki, w których można znaleźć innowacyjne produkty. Jak choćby wyroby mięsne z Ełku czy z podostródzkich Morlin, albo kafle piecowe i kominkowe z Manufaktury w Nakomiadach. Nowym produktem nie muszą być towary, mogą być też usługi, szczególnie istotne na rynku turystyki.

Powyższe przykłady pokazują, że innowacje produktowe to bardzo szeroki zakres działalności biznesowej, w którym praktycznie każdy może znaleźć miejsce dla siebie.

– W czołowych gospodarkach światowych już od dawna wiadomo, że budowanie pozycji konkurencyjnej firmy wyłącznie na niskiej cenie produktu nie jest rozwojową strategią, bo restrukturyzacja kosztów ma swoje granice. – wyjaśnia Filip Milewski z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Ponadto konsumenci coraz częściej szukają produktów i usług o lepszych parametrach użytkowych i jakościowych, nie wpływających negatywnie na środowisko. Niekoniecznie najtańszych, natomiast takich, które dają szanse lepszego życia w bardzo szerokim tego pojęcia znaczeniu.

Autor:Zespół Redakcyjny  


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości