Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2015/08/10 11:40:42
Bezpłatne warsztaty programowania dla kobiet!

Ruszyła na trzecią już edycję Rails Girls Szczecin - bezpłatnych warsztatów programowania dla kobiet. Podczas dwóch dni zajęć dziewczyny przy wsparciu mentorów będą uczyć się tworzenia własnych aplikacji internetowych. Rails Girls to międzynarodowa inicjatywa, w której organizację angażują się najlepsi programiści i firmy IT. Kolejne warsztaty w Szczecinie odbędą się w dniach 22-23 sierpnia w Technoparku Pomerania.

Rails Girls Szczecin

Ruby on Rails to umożliwiająca szybkie tworzenie aplikacji internetowych. Uczestniczki warsztatów Rails Girls Szczecin wykorzystają ją do nauki programowania. Pomogą im w tym mentorzy - specjaliści w dziedzinie IT. W przerwach od nauki zaproszeni goście będą opowiadać o swoich doświadczeniach i sukcesach związanych z pracą w branży informatycznej.

Dla dziewczyn zainteresowanych informatyką jest to okazja wejścia w świat nowoczesnych technologii, wypróbowania narzędzi do tworzenia aplikacji internetowych, a także poznania możliwości i perspektyw związanych z pracą w branży informatycznej” – wyjaśnia Marzena Zasińska-Igła, organizatorka szczecińskich warsztatów - „To także możliwość nawiązania ciekawych znajomości i kontaktów biznesowych”.

Warsztaty mają na celu zachęcanie kobiet do zapoznania się ze światem nowoczesnych technologii i związania życia zawodowego z branżą informatyczną. Choć sektor IT gwarantuje wysokie zarobki i atrakcyjną ścieżkę kariery, kobiety wciąż niechętnie kształcą się na kierunkach technicznych i stereotypowo postrzegają branżę informatyczną jako przeznaczoną dla mężczyzn. Jak wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2015” na wielu wydziałach uczelni technicznych w Polsce udział kobiet nie przekracza kilku procent. Wciąż najmniej kobiet studiuje na kierunkach stricte technicznych, a zwłaszcza informatycznych, pomimo tego, że prawie 50% uczennic szkół średnich przyznaje, że lubi informatykę.

Tak niska liczba kobiet studiujących kierunki informatyczne przekłada się również na niewielką ilość kobiet pracujących w branży nowoczesnych technologii – stanowią one ok. 10% specjalistów IT - „Traci na tym nie tylko branża, ale cała gospodarka. Traci również płeć żeńska, ponieważ kobiety pracujące w branży informatycznej zarabiają statystycznie prawie 9% więcej niż kobiety w innych sektorach gospodarki i mają większe możliwości elastycznego kształtowania swojego czasu pracy” – dodaje Marzena Zasińska-Igła.

Jednak według ekspertów stopień wiedzy i umiejętności informatycznych reprezentowany przez mężczyzn i kobiety jest podobny, a mała liczba kobiet w IT jest efektem stereotypów. Co więcej, fakt, że kobiety nie decydują się na studia i pracę w branży IT, nie oznacza wcale, że nie interesują się nowoczesnymi technologiami – „Dotychczasowe edycje warsztatów Rails Girls Szczecin cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – na jedno miejsce było średnio ok. 7 zgłoszeń. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy, dlatego organizujemy kolejną edycję” – wskazuje Kamila Kijo z Rails Girls Szczecin.

Duże jest również zapotrzebowanie na specjalistów w dynamicznie rozwijającej się branży IT. Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej za 6 lat na europejskim rynku będzie brakować aż miliona pracowników z umiejętnościami cyfrowymi. Popyt na specjalistów IT rośnie we wszystkich sektorach gospodarki, a największym zainteresowaniem pracodawców cieszą się programiści. „Cały czas poszukujemy pracowników. Szkoły nie są w stanie zapewnić ich odpowiedniej liczby m.in. z uwagi na niż demograficzny. Udział w takich warsztatach programowania może być dla uczestniczek pierwszym krokiem do podjęcia decyzji o zmianie zawodu w kierunku informatyki i to by było bardzo pożądane ze strony pracodawców. Dlatego jako bardzo mocno wspieramy takie inicjatywy” – mówi Marcin Kaczmarek z firmy Consileon.

Inicjatywa Rails Girls narodziła się w 2010 roku w Finlandii, a od tego czasu na całym świecie odbyło się ponad 220 warsztatów programowania dla kobiet. W Polsce wydarzenie również cieszy się ogromną popularnością - dotychczas zorganizowano 16 warsztatów w 8 miastach Polski.

Warsztaty odbędą się w dniach 22-23 sierpnia w Technoparku Pomerania. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. potrwa do 14 sierpnia. Można jej dokonywać za pośrednictwem strony www.railsgirls.szczecin.pl. Partnerami Rails Girls Szczecin są Consileon Polska, Red Sky, shorte.st, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie, MADEin, U-bik.pl, Royal Pictures oraz Fundacja Netcamp. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Klastra ICT Pomorze Zachodnie, Wydziału Informatyki ZUT oraz Miasta Szczecina. Patronami medialnymi wydarzenia są Quale Magazine, wSzczecinie.pl, Startup Magazine oraz Telewizja Pomerania.

Autor:Informacja prasowa 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości