Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/06/05 10:23:07
osobista podstawą sukcesu firmy

Firmowanie działalności własnym nazwiskiem ma szczególnie duże znaczenie w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Reputacja oraz rozpoznawalność nazwiska właściciela w prosty sposób przekładają się na reputację całego przedsiębiorstwa oraz na generowane przez niego obroty. Czym jest osobista i jak ją kształtować, aby wspomóc rozwój działalności?

osobista (z ang. personal brand) to strategia marketingowa polegająca na budowaniu reputacji i zwiększaniu wartości na rynku pracy. Taka to samoświadomości, zarządzania sobą, efektywnego działania oraz pozytywnego wizerunku. Koncepcja została zaprezentowana po raz pierwszy przez Toma Petersa w artykule „The Brand called you” w czasopiśmie „Fast Company”, w którym napisał: „Bez względu na to, ile mamy lat, jakie zajmujemy stanowisko i w jakiej branży pracujemy, wszyscy musimy sobie uświadomić, jak ważny jest branding. Jesteśmy dyrektorami generalnymi własnych firm Ja sp. z o.o. (…). We współczesnym świecie biznesu naszym najważniejszym zadaniem jest promowanie marki Ty. Ty jesteś marką, to ty kierujesz swoją marką. Musisz zacząć myśleć o sobie inaczej. Nie jesteś pracownikiem, nie należysz do żadnej organizacji na stałe, nie określa cię opis twojego stanowiska, nie sprowadzasz się tylko do niego. Stanowisko dyrektora generalnego firmy  Ja sp. z o.o. zobowiązuje cię do rozwijania samego siebie, promowania siebie i podejmowania działań, które zapewnią ci zainteresowanie rynku” [1]. osobista jest szczególnie potrzebna przedstawicielom wolnych zawodów, właścicielom firm, ale jasno określone wartości pomogą w rozwoju kariery również pracownikom etatowym.

Markę osobistą należy planować w oparciu o cele, które za jej pomocą chce osiągnąć. Kluczowa jest więc odpowiedź na pytanie, w jaki sposób potencjalni i obecni klienci mają myśleć o danym przedsiębiorcy, oraz jak stać się tą marką. W procesie budowania marki osobistejnależy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • Samoświadomość i pewność siebie. Znajomość mocnych i słabych stron pozwala na realne oszacowanie szans oraz zagrożeń związanych z podejmowanymi działaniami oraz pozytywnie wpływa na pewność, że oferowane wartości będą użyteczne dla klienta. Świadczone usługi, oferowane produkty (w tym kompetencje w zakresie znajomości rynku, branży i kontaktów) należy aktywnie promować i dopasowywać do potrzeb odbiorców.
  • Spójność. osobista w dużym stopniu zależy od tego, jak przedstawia siebie innym, jaki jest w kontaktach z innymi ludźmi. Jednak wartości i sposób postępowania musi być autentyczny.
  • Użyteczność. Znaczenie maki wzrasta w obecnych czasach. Markowe produkty są chętnie kupowane, ponieważ niosą ze sobą zapewnienie konkretnych wartości dla klientów. Podobnie jest w przypadku marek osobistych. Wartością dla klientów mogą być wiedza, umiejętności, doświadczenie, postawa czy kontakty.
  • Dostępność. Aby klienci czy potencjalni pracodawcy skorzystali z usług danego przedsiębiorcy, muszą się o nim dowiedzieć. Dobrym rozwiązaniem jest obecność w portalach społecznościowych dla profesjonalistów lub stworzenie strony internetowej firmowanej własnym nazwiskiem.
  • Wypowiedzi. Sama obecność w Internecie nie wystarcza do zbudowania silnej i rozpoznawalnej marki. Należy być aktywnym w dyskusjach, rzetelnie odpowiadać na pytania oraz rozwiązywać problemy innych uczestników dyskusji. Taka strategia zaprocentuje również w momencie, kiedy sam napotka problem. Inni użytkownicy chętnie odwdzięczą się za wcześniejsze porady.
  • Innowacyjność. Proponując nowe, niebanalne rozwiązania, łatwiej wyróżnić się spośród „tłumu” oraz wzbudzić zainteresowanie.
  • Odpowiedzialność. Odpowiedzialność to bezpieczeństwo dla firm i osób współpracujących z danym przedsiębiorcą. Kluczowe jest dotrzymywanie terminów, założeń i obietnic. W każdej firmie zdarzają się jednak kryzysowe sytuacje. Należy jasno komunikować powstałą sytuację oraz szybko na nią zareagować.
  • Ciągła nauka. Im większa wiedza, tym szersze możliwości oferowania dodatkowych wartości przydatnych dla klientów oraz silniejsza własna przedsiębiorcy.
  • Komunikacja. Należy nie tyle rozmawiać, ile skutecznie komunikować się w sposób nie pozostawiający wątpliwości co do intencji dla otoczenia. Przydatnym  zasobem jest umiejętność przemawiania. Przedsiębiorcy o silnych markach często inspirują swoich pracowników oraz są zapraszani do przeprowadzenia szkoleń przed dużą publicznością.

osobista jest nierozerwalnie połączona z rozwijaniem własnego potencjału, wiedzy i wizerunku w sposób świadomy. Odpowiednio zbudowana w zgodzie z wartościami przedsiębiorcy nawet w czasach kryzysu firmy lub zawirowań na rynku może stać się jego największą wartością.

 

Ewa Burczyńska

 

Źródła:

M. Gawrońska, M. Rachid-Chehab, , http://coaching.focus.pl/2012/04/05//

U. Lasińska, Personal Branding czyli budowanie marki osobistej, http://www.ulasinska.pl/index.php/artykul/items/personal-branding-czyli-budowanie-marki-osobistej.html

B. Kapcewicz, Rozważania o budowaniu marki osobistej, http://zwierciadlo.pl/2011/psychologia/praca-i-finanse/rozwazania-o-budowaniu-osobistej-marki

P. Pazderski, Magia Personal Branding’u w biznesie, http://www.przemyslaw.pazderski.pl/index.php/tag/-osobista/

 

Informacja pozyskana w ramach działania: „Innowacje w Przedsiębiorstwach – Klub Innowacyjnych Przedsiębiorstw”, realizowanego w ramach projektu systemowego PARP: „Rozwój zasobów ludzkich poprzez promowanie wiedzy, transfer i upowszechnianie innowacji”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 


[1] M. Gawrońska, M. Rachid-Chehab, , http://coaching.focus.pl/2012/04/05//

Autor:Ewa  Burczyńska 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości