Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2015/11/03 13:36:48
Balony będą dostarczać

Nowa , która ma umożliwić dostęp do Internetu milionom wykluczonych osób, weszła w fazę testowania na większą skalę. niezawodnego i efektywnego kosztowo połączenia z Internetem, opracowana przez firmę Google w ramach projektu Loon (Project Loon - Balloon-powered for everyone), zostanie poddana serii testów w Indonezji w 2016 roku.

Rozwiązanie polega na sieci balonów wypełnionych helem, latających w stratosferze 20 km nad powierzchnią ziemi, które dostarczają ludziom mieszkającym na terenach nie objętych zasięgiem systemu wież przekaźnikowych. Dotyczy to takich miejsc jak np. tereny trudnodostępne, obszary wiejskie, odległe terytoria czy obszary dotknięte klęskami. Na tej wysokości, przekraczającej dwukrotnie wysokość przelotową samolotów pasażerskich, powyżej chmur i burz, zazwyczaj latają tylko samoloty szpiegowskie i balony pogodowe. Panują tam specyficzne warunki – bardzo niskie temperatury i znacząco obniżone ciśnienie powietrza oraz wiatry, których prędkość przekracza nawet 300 km/h. Z tego względu jednym z największych wyzwań było opracowanie sposobu precyzyjnego kierowania balonami, które pokonują tysiące mil bez żadnego napędu. Ponieważ w różnych warstwach stratosfery wiatry wieją z różnymi prędkościami i w różnych kierunkach, zjawisko to zostało wykorzystane do sterowania balonami poprzez zmianę wysokości.

Rozwiązanie jest oparte wyłącznie na odnawialnych źródłach energii, ponieważ wykorzystuje energię wiatru i słońca. Konstrukcja balonu tak naprawdę składa się z dwóch balonów - wewnętrznego i zewnętrznego. Mniejszy balon, umieszczony w środku, nabiera powietrza albo je wypuszcza, co sprawia, że całość wznosi się albo opada w poszukiwaniu wiatru, który zaniesie balon w określone miejsce. Flotę balonów można tak skoordynować, że zawsze co najmniej jeden z nich znajduje się nad określonym  obszarem. Jest to warunkiem działania systemu, ponieważ, aby w danej lokalizacji zapewniony był stały bezprzewodowy dostęp do Internetu, w promieniu 80 km od tego miejsca przez cały czas musi znajdować się któryś z balonów.

Każdy balon jest wyposażony w sprzęt elektroniczny zasilany baterią paneli słonecznych, wykorzystujących monokrystaliczne ogniwa słoneczne o wysokiej wydajności. Panele są ustawione w stosunku do siebie pod kątem ostrym, co pomaga lepiej wykorzystać światło słoneczne w krótkie dni zimowe oraz w wyższych szerokościach geograficznych. Bateria jest podzielona na dwie części, zwrócone w przeciwne strony, co pozwala wychwytywać energię niezależnie od położenia balonu, który obraca się z wiatrem wokół własnej osi. Bateria słoneczna produkuje ok. 100 W energii w pełnym słońcu, co wystarcza do utrzymania pracy elektroniki balonu i doładowania akumulatorów zasilających pracę urządzeń w nocy.

Zastosowany system nawigacji umożliwia przekazywanie poleceń co 15 min. i sterowanie balonem na dystansach międzykontynentalnych z imponującą dokładnością – balon może przelecieć 10 tys. km i znaleźć się w odległości 500 m od wyznaczonej wieży przekaźnikowej.

Balony są wykonane z folii polietylenowej, przypominającej torby na śmieci o dużej wytrzymałości. Nadmuchiwana część balonu, zwana kopertą, ma decydujące znaczenie dla przetrwania balonu w stratosferze przez około 100 dni (ostatnie modyfikacje mają zwiększyć tę wartość nawet do 130 dni). Po napełnieniu gazem do maksymalnej objętości, balon ma 15 m szerokości i 12 m wysokości.

Kiedy balon ma być wycofany z użycia, gaz zostaje wypuszczony, a balon jest sprowadzany na ziemię w sposób kontrolowany. W przypadku zbyt szybkiego spadania uruchamia się spadochron zainstalowany na szczycie koperty. 

Operatorzy sieci bezprzewodowych mogą wynajmować balony i, wykorzystując posiadane częstotliwości, włączać je do swoich sieci poprzez anteny naziemne. Rozwiązanie, które jest tańsze od systemów opartych na dronach lub satelitach, było już testowane na małą skalę w odległych zakątkach Brazylii, Australii i Nowej Zelandii, a wyniki okazały się na tyle obiecujące, że podjęto decyzję o kontynuacji prac nad projektem.

Operatorem balonów jest utworzona w roku 2015 Alphabet Inc., w stosunku do której Google jest spółką zależną. Projekt został zapoczątkowany w Google X Lab, które obecnie nosi nazwę X Labs i stanowi niezależną jednostkę w ramach spółki Alphabet, oddzielną od Googla.

Niedawno spółka Alphabet podpisała umowy z trzema największymi firmami telekomunikacyjnymi w Indonezji na testowanie balonów na najbardziej niedostępnych obszarach tego kraju. Indonezja jest czwartym pod względem populacji krajem świata, położonym na ponad 17 tys. wysp, co sprawia, że zapewnienie infrastruktury telekomunikacyjnej jest bardzo trudne.  Według danych Banku Światowego, tylko ok. 17% Indonezyjczyków ma dostęp doInternetu (czyli jakieś 42,5 mln z 250 mln mieszkańców). Ponadto w wielu miejscach kraju dostęp ten jest ograniczony. Budowa i eksploatacja wież przekaźnikowych lub łączy światłowodowych jest zbyt skomplikowana i kosztowna z uwagi na odległości pomiędzy wyspami i występowanie gęstych lasów tropikalnych.

Seria testów w Indonezji rozpocznie się w 2016 roku i obejmie dostawę bezprzewodowego Internetu wysokiej prędkości dla smartfonów i innych urządzeń będących w dyspozycji użytkowników sieci. Dzięki współpracy operatora balonów z firmami telekomunikacyjnymi, abonenci będą mogli łączyć się z siecią balonów bezpośrednio ze swoich telefonów i innych urządzeń wykorzystujących LTE. Następnie sygnał będzie przesyłany pomiędzy balonami oraz z powrotem do globalnej sieci naziemnej.  

W Indonezji przetestowane zostaną najbardziej złożone części systemu, który ma zapewnić  niezawodną usługę przy wykorzystaniu floty balonów znajdujących się w ciągłym ruchu. Testowane będzie m.in. działanie balonów w szyku, co pozwoli na uzyskanie jednolitego rozkładu dostępu do sieci na danym terenie. Testowany będzie także system szybkiej transmisji danych pomiędzy balonami, który pozwoli zwiększyć zasięg sieci, ponieważ możliwe będą większe odstępy pomiędzy miejscami łączenia się balonów ze stacjami naziemnymi. Jednym z wyzwań jest udoskonalenie  sposobu kontaktu radiowego lub laserowego pomiędzy balonami, tak by mogły one przekazywać dane wzdłuż łańcucha anten, co umożliwi połączenie obszarów odległych od jakiejkolwiek stacji naziemnej.  

Obecnie prawie 2/3 światowej populacji, czyli ok. 4,3 mld ludzi, nie ma dostępu do sieci. Twórcy projektu wierzą, że opracowane przez nich rozwiązanie może pomóc tej wykluczonej większości, co przełoży się na wymierne korzyści ekonomiczne i społeczne. Nie bez znaczenia jest fakt, iż firmom coraz trudniej jest pozyskać nowych  klientów na rynku Internetu w krajach takich, jak np. USA, a przyłączenie do sieci miliardów ludzi oznacza nowe możliwości biznesowe.  

Więcej informacji o projekcie:

https://www.google.com/loon/

http://www.technologyreview.com/featuredstory/534986/project-loon/

http://www.technologyreview.com/news/542956/alphabets-stratospheric-loon-balloons-to-start-serving--to-indonesia/?utm_campaign=newsletters&utm_source=newsletter-daily-all&utm_medium=email&utm_content=20151029

Autor:Dorota Frączek 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości