Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/04/07 13:24:25
Nie lubię tego – nowy wpis na blogu PI

, agencja ONZ zajmująca się prawem własności intelektualnej, legitymizuje swoim działaniem firmę, której można wiele zarzucić w obszarze przestrzegania prawa autorskiego. Światowy Dzień Własności Intelektualnej świętowany na Facebooku to jakaś straszna ironia losu. wpisuje się tym samym w bezmyślny, ogólnoświatowy owczy pęd. Bo przecież na Facebooku jest „fajnie”. tylko, że tak mało mówi się o tym, kiedy i ile przyjdzie nam za to zapłacić.

Ale numer! Światowa Własności Intelektualnej (World Intellectual ) 26 kwietnia będzie świętować Światowy Dzień Własności Intelektualnej na… Facebooku. Ta specjalistyczna agencja Organizacji Narodów Zjednoczonych wpisuje na swoje sztandary rozwój zrównoważonego i powszechnie dostępnego systemu własności intelektualnej, który nagradza kreatywność, stymuluje innowacyjność i przyczynia się do rozwoju ekonomicznego z uwzględnieniem interesu publicznego:

[] is dedicated to developing a balanced and accessible international intellectual  (IP) system, which rewards creativity, stimulates innovation and contributes to economic development while safeguarding the public – więcej w zakładce „What is ”.

Czyż może być coś bardziej zabawnego, niż zabiegająca o ochronę własności intelektualnej, która promuje swoje cele w prywatnym, zamkniętym serwisie internetowym, który żyje z lekceważenia różnego rodzaju praw swoich użytkowników, w tym praw związanych z własnością intelektualną?

Warto zacząć od tego, że Facebook jako amerykańska właściwie ignoruje europejski porządek prawny. Mieszkasz w Polsce (Francji, Portugalii, Czechach itp.) i masz jakiś problem prawny z Facebookiem? Proszę bardzo, wsiadaj w samolot do USA i procesuj się z amerykańską korporacją – wersją decydującą regulaminu jest przecież ta na rynek amerykański, spisana w „English (US)”. Co prawda Facebook zaznacza w regulaminie, że osoby spoza USA i Kanady zawierają umowę z irlandzkim oddziałem tej firmy, jednak w praktyce ten zbiór zasad jest pisany z amerykańskiego punktu widzenia.

Więcej – czytaj na blogu Portalu Innowacji: Nie lubię tego

Autor:Krzysztof Garski  


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości