Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/10/29 09:10:07
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W dniach 18-24 listopada odbędzie się kolejna edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. To międzynarodowe wydarzenie odbywające się co roku w 139 krajach świata ma na celu promowanie przedsiębiorczości, zachęcanie do zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej. Z tej okazji również w Polsce odbywać się będą bezpłatne szkolenia, warsztaty, konferencje, spotkania z przedsiębiorcami oraz wykłady z zakresu przedsiębiorczości. Można także włączyć się we współtworzenie oferty programowej ŚTP.

Jednym z ważniejszych wątków tegorocznego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (Global Week) w Polsce jest przedsiębiorczość młodych. Przedsiębiorczość jako ścieżka życiowa, ale także określony zestaw cech i postaw to w tej chwili jedyna szansa na poprawę sytuacji młodych Polek i Polaków, spośród których 25% pozostaje bez zatrudnienia. Spośród pozostałych znaczna część decyduje się na pracę poniżej swojego wykształcenia i ambicji – mówi Justyna Politańska, przewodnicząca Forum Młodych Lewiatan. Widzimy pilną potrzebę wypracowania systemowych rozwiązań w tym zakresie, opartych na dialogu między środowiskami młodzieżowymi, rządem i pracodawcami.

Z badań, które nasza prowadzi od wielu lat, wynika, że młodzi Polacy częściej niż ich rówieśnicy z innych krajów europejskich wyobrażają sobie siebie w roli przedsiębiorców, jednak niewielki odsetek finalnie decyduje się na podjęcie samodzielnej działalności. Najnowszy raport z badań realizowanych we współpracy z TUM School of Management TechnischeUniversitätMünchen, dotyczący przedsiębiorczości młodych ludzi w krajach europejskich oraz w wybranych największych gospodarkach światowych, opublikowany zostanie podczas Inauguracji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości - mówi Anna Pietrzak, Dyrektor Naczelny Amway Polska.

Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są były premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown i brytyjska rządowo-biznesowa Make Your oraz prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carl Schramm. Pierwsza edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w 2008 roku od razu stała się największą globalną kampanią promującą postawy przedsiębiorcze wśród młodych ludzi. Polska od samego początku włączyła się w tę inicjatywę.

Przedsięwzięcia organizowane w ramach ŚTP wzmacniającą praktyczną stronę edukacji ekonomicznej, pozwalają przyjrzeć się działalności firm z bliska i zrozumieć, na czym polega istota biznesu. Dla przedsiębiorców są znakomitą okazją do zbudowania pozytywnego wizerunku wśród młodzieży oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym.Przedsięwzięcia organizowane w ramach ŚTP wzmacniającą praktyczną stronę edukacji ekonomicznej, pozwalają przyjrzeć się działalności firm z bliska i zrozumieć, na czym polega istota biznesu. Dla przedsiębiorców są znakomitą okazją do zbudowania pozytywnego wizerunku wśród młodzieży oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym.

Dotychczas w Polsce zarejestrowało się 44 partnerów, którzy od 18 do 24 listopada zorganizują ponad 70 wydarzeń! Dostęp do udziału i tworzenia inicjatyw promujących przedsiębiorczość jest łatwy. Każdy może zostać partnerem i zorganizować wydarzenie w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Wystarczy tylko zarejestrować swój pomysł (do 30 października) na stronie www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl.  Zapytania można przesyłać mailowo na kontakt@fmlewiatan.pl. Możliwości w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są nieograniczone: szkolenia i wykłady z zakresu przedsiębiorczości, konferencje i spotkania z przedsiębiorcami, wystawy, przedstawienia i happeningi. Harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie.

Organizatorem ŚTP w Polsce jest Forum Młodych Lewiatan, wspierany przez Komitet Koordynacyjny w skład którego wchodzą: Centrum Przedsiębiorczości Smolna, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Deloitte, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz Mint Media.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Prezydent m.st. Warszawy, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, PARP, Wojewoda Mazowiecki oraz Rzetelna .

Obchody tegorocznego Światowego Tygodnia rozpoczną się inauguracją w Centrum Przedsiębiorczości Smolna 4. Wśród zaproszonych gości honorowych i panelistów zajdą się: Janusz Piechociński - Wicepremier i Minister Gospodarki, Stephen Mull - Ambasador USA w Polsce, dr Henryka Bochniarz, prof. Andrzej Blikle, czy Ronald Binkofski - Dyrektor Generalny Microsoft Polska.

Więcej informacji na temat Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości znaleźć można na stronie organizatora: http://www.fmlewiatan.pl/wydarzenia/miedzynarodowe/swiatowy-tydzien-przedsiebiorczosci-2013.html oraz www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl.

Autor:Informacja prasowa , Współpraca: Agnieszka Katowicz


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości