Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2010/12/21 15:39:33
z Lublina

Lublin biotechnologiczną stolicą Polski? Tak, jeśli tylko wykorzysta potencjał, jakim dysponują miejscowe uczelnie. Władze miasta od pewnego czasu szukają innowacyjnej branży, która mogłaby się na stać znakiem rozpoznawczym Lublina. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, już teraz z powodzeniem funkcjonuje w mieścieinnowacyjna Biomed.

Jak zaznacza prezes Biomedu: – W Lublinie jest jeszcze miejsce na wielkich, biotechnologicznych inwestorów. na początku, jeszcze w latach 40., produkowała szczepionki przeciwko tyfusowi, teraz planuje wejść na giełdę i pozyskać nowe rynki zbytu. Nowe laboratoria umożliwią pracownikom spółki prowadzenie badań na najwyższym, światowym poziomie. Jak dodaje „Gazeta”, Biomed inwestuje też ciągle w nowoczesne technologie. Ostatnim zakupem jest urządzenie do monitorowania poziomu zanieczyszczeń w procesie produkcyjnym.

To właśnie jest jedną z prężniej rozwijających się innowacyjnych branż. Także Lublin dzięki temu ma szansę na rozwój. – Na mapie mogę wskazać Warszawę, Kraków i Lublin- wylicza prezes Biomedu Waldemar Sierocki i tłumaczy, że podobnie jest w skali europejskiej. - Na rynku przeciwgruźliczym liczą się Polacy i Duńczycy. Jeszcze jakiś czas temu mocną pozycję mieli Rosjanie.

Aby stać się liczącym się ośrodkiem w branży, należy dysponować odpowiednim zapleczem naukowym. Takie zaplecze powstaje w Lublinie. Kierunki biotechnologiczne prowadzą cztery uczelnie wyższe w mieście, które kształcą przyszłych pracowników i badaczy. Lecz sama teoria nie wystarczy, dlatego podpisała umowy z UMCS oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie o współpracy. Dzięki temu studenci będą mieli okazję przekonać się jak wygląda praca w nowoczesnej firmie.

Waldemar Sierocki podkreśla, że ogromną szansą dla Lublina mogą być azjatyckie firmy biotechnologiczne, które planują wejść na rynek europejski. Lublin mógłby być odpowiednim miejscem dla lokowania ich kapitału.

Jan Daniel, na podstawie: Biznes na bakteriach, „Gazeta.pl”, 20.12.2010 r.powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości