Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2011/03/09 08:50:14
Prezydencja z patentem

Dyskusje na temat europejskiego patentu nie cichną od kilkudziesięciu lat. „Gazeta Wyborcza” przewiduje, że czas najważniejszych decyzji w tej kwestii przypadnie na okres Polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Wprowadzenie europejskiego patentu to przede wszystkim jednolite zasady oraz zmniejszenie kosztów ochrony własności intelektualnej. Nie jest jednak łatwo o kompromis wśród krajów członkowskich. Jak czytamy w artykule, pierwsze próba uchwalenia wspólnego prawa patentowego zakończyła się niepowodzeniem w 1975 roku.

Jesienią 2010 roku sprawa znowu nabrała rumieńców. Gdyby nie sprzeciw Włoch i Hiszpanii, o którym pisaliśmy na Portalu Innowacji, dziś wszedłby już w życie. „Gazeta Wyborcza” podała, że główną przeszkodą w zawarciu porozumienia były wówczas kwestie językowe.

W odpowiedzi na to, 12 państw Unii Europejskiej zadecydowało o przystąpieniu do tzw. wzmocnionej współpracy. Wśród krajów, które poparły inicjatywę znalazła się także Polska. Nie brakuje jednak głosów sprzeciwu. PKPP Lewiatan jest zdania, że wzmocniona współpraca patentowa może doprowadzić do Europy dwóch prędkości – czytamy w artykule.

Jak powała „Gazeta”, zastosowanie takiej procedury umożliwia Traktat Lizboński, a całość zostanie przedyskutowana na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej w dniach 9-10 marca 2011 r. Wcześniej jednak sprawa europejskiego patentu będzie rozpatrywana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Wszystkie procedury mają szansę się zakończyć w drugiej połowie roku, gdy Polska obejmie prezydencję w Unii.

Co to może oznaczać dla naszego kraju? W „Gazecie” czytamy, że powinniśmy się wykazać w tym okresie aktywnością. Przyjęcie europejskiego patentu podczas polskiej Prezydencji byłoby nie tylko konkretnym sukcesem, który moglibyśmy zapisać na swoje konto, ale także sygnałem, że Polsce zależy na integracji i rozwoju UE – czytamy w „Gazecie”.

Izabela Rutkowska, materiał opracowany na podstawie na Prezydencję?”, A. Łada, „Gazeta Wyborcza”, 07.03.2011 r.powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości