Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2011/04/19 12:08:22
Tańszy w Unii

Komisja Europejska przedstawiła projekt unijnego patentu. To efekt długich negocjacji na temat wspólnego dla krajów Unii prawa patentowego. podkreśla jednak, ze nadal trzeba będzie dodatkowo dopłacić za ochronę wynalazku na terenie Włoch i Hiszpanii.

Do 680 euro spadnie koszt uzyskania ochrony prawnej dla innowacji w Unii Europejskiej – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Wcześniej przedsiębiorcy musieli zapłacić nawet 32 tysiące euro, żeby móc ochronić własność intelektualną we wszystkich krajach. Wysokie wynikały z konieczności wykonywania tłumaczeń wniosku na wszystkie języki krajów, w których staraliśmy się o ochronę.

Nowy projekt podpisało już 25 państw, a zastosowanie formuły wzmocnionej współpracy pozwoliło nie czekać z uzgodnieniami na Włochy i Hiszpanię. W tych krajach trzeba będzie ponosić dodatkowe . W artykule czytamy, że z powodu niezdecydowania dwóch krajów Unii firmy mogą zapłacić dodatkowo nawet 3 tys. euro. W momencie, gdy kraje przystąpią do porozumienia, będą stałe dla całej Unii – podkreśla artykułu.

Nowe przepisy ograniczą nie tylko , ale także żmudne procedury. Aby uzyskał ważność, trzeba będzie przetłumaczyć jego treść na jeden z języków, które zatwierdziła Komisja Europejska. W nowym systemie są to angielski, francuski lub niemiecki. Przedstawiciele Europejskiego Biura Patentowego oczekują, że nowe przepisy przyciągną przedsiębiorców, instytucje naukowe i laboratoria badawcze oraz zachęcą do częstszego patentowania wynalazków.

O negocjacjach unijnych na temat wspólnego prawa patentowego dla całej Unii pisaliśmy na Portalu Innowacji, m.in. w artykułach „Prezydencja z patentem”oraz „Rewolucja w unijnym prawie patentowym”.

Izabela Rutkowska, materiał opracowany na podstawie artykułu na Unię”, A. Słojewska, „Rzeczpospolita”, 13.04.2011 r.powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości