Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2011/12/13 11:55:58
Innowacje społeczne

Pod koniec listopada w Gdyni odbyła się konferencja Social Innovation eXchange (SIX) Winter School, na której poruszano tematykę innowacji społecznych. Uczestnicy zastanawiali się, jak sprostać wyzwaniom, które niesie nam przyszłość. O problemie głodu, opieki zdrowotnej czy bezrobocia rozmawiało ponad 70 ekspertów z całego świata. Jak informuje „The Guardian”, w trakcie debaty można było się dowiedzieć o wielu ciekawych projektach, które realizowane są również w Polsce.

Innowacje to nie tylko wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań produktowych czy marketingowych. Równie ważne są także innowacje społeczne. Zebrani na gdyńskiej konferencji zgodnie stwierdzili, że największymi wyzwaniami kolejnych lat będą: starzenie się społeczeństwa, bezrobocie, kryzys służby zdrowia oraz zachodzące zmiany klimatyczne. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tych problemów są niekonwencjonalne rozwiązania, czyli innowacje.

The Guardian przywołuje przykłady takich zmian, podkreślając, że mogą one w znacznej mierze pomóc wielu ludziom. Jedną z innowacji społecznych jest chociażby elektryczny samochód opracowany przez Basque Social Center for Innovation oraz amerykański MIT. Mały pojazd miałby być dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się. Łatwe programowanie samochodu, bardzo prosta obsługa oraz niska cena mogą zachęcić duże metropolie do organizowania specjalnych wypożyczalni tych drobnych pojazdów. Społeczny charakter tego projektu przewiduje również umiejscowienie fabryk produkujących samochody na terenach o największym bezrobociu.

Również w Polsce można odnaleźć inicjatywy z obszaru innowacji społecznych. Angielski dziennik opisuje alians właścicieli takich marek jak Danone, Lubella czy Biedronka, które we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie postanowiły stworzyć produkt o nazwie „Mleczny Start”, który zapewnia dzieciom z niezamożnych rodzin dostarczenie 25 procentowej dawki dziennego spożycia witamin i minerałów. Jak podkreśla „The Guardian”, korzyścią dla firm jest także lepszy marki.

Jan Daniel, na podstawie: The fresh ideas that can help save our Word, The Guardian, 4.12.2011 r.powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości